Ana sayfa Makale Vokal Otomasyonu Waves Vocal Rider

Vokal Otomasyonu Waves Vocal Rider

0

Waves artık mix  için de özel olarak tasarımlar geliştiriyor. Vocal Rider bu serinin ilk yapıtı.

Günümüzde profesyonel prodüksiyon ortamlarında bazı markalar piyasa standardı olmuştur. Bu listenin üst sıralarında olan Waves markası çok farklı işlevlerdeki ürünleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Waves artık mix için de özel olarak tasarımlar geliştiriyor. Vocal Rider bu serinin ilk yapıtı. İsminden de anlaşıacağı üzere vokal kanalındaki level otomasyonu için özel bir cihaz.
 

 

 

Vokal otomasyonunu genelde kompresör ile sağlamaya çalışırız ve bu bazen ses rengini etkiler. Dinamik drive dediğimiz teknik ise herzaman çok daha efektiftir fakat kolay olmadığı kesin. Vocal Rider tüm track üzerinde sequencer kanalında elle otomasyon çizme yükünü üzerimizden alıyor. Yapmamız gereken mix üzerinde vokal ve müziğin oranlarını belirleyerek ona bir referans vermek. Bundan sonra bu referansı korumak için kendisi otomasyon şeklinde level’ı gerçek zamanlı olarak ayarlıyor. Vokalin düşük olduğu yerlerde level’ı yükseltiyor, yüksek olan yerlerde de düşürüyor. Böylece bir miktar dinamik de kazanmış oluyoruz. Büyük zaman kazancı olduğu kesin. En büyük özelliği ise bugüne kadar kullandığımız tekniklere nazaran sesde renk değişimi sıfır.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here