Ana sayfa Haber Vivo”nun konsept telefonu Apex”le zahmetsiz parmak izi taraması

Vivo”nun konsept telefonu Apex”le zahmetsiz parmak izi taraması

0

Bu yılın CES fuarının en büyük hikayelerinden biri, dünyanın ilk ekran-içi parmak izi okuyucusunu gözler önüne seren Vivo’nun prototip telefonuydu. Bu yöntem, dünyanın en iyisi olduğunu ispat edebilecek bir biyometrik yetkilendirme yöntemi. Böylece ekran kenarlıklarının kalın olmasına, parmak izi okuyucusunu arkaya yerleştirerek çıkıntı oluşturmaya ya da karmaşık yüz tespiti teknolojilerine gerek kalmıyor. Bu prototip daha sonra çin’de X20 Plus UD olarak satılmaya başlandı. Vivo şimdi ise Mobil Dünya Kongresi’ne bu fikrin bir sonraki evrimini temsil eden bir başka konsept telefon getirdi. Telefonun yegane amacı, kenarlıkların nasıl bütünüyle ortadan kaldırılacağını tespit etmeye yönelik. 

Bu konsept telefonun adı Apex ve en belirgin özelliği, Vivo’nun tarifiyle ‘Yarım ekranlı ekran içi parmak izi okuyucusu teknolojisi’. Bu teknolojinin ana teması, parmağın tırnak büyüklüğünde bir simgeye yerleştirilmesi yerine, ekranın çok daha büyük bir alanında tarama işleminin gerçekleştirilmesi. 
Apex’te kullanılabilir tarama alanı ekranın tam olarak yarısı değil de, üçte biri kadarlık bir bölümü. Fakat yine de bu alan da yeterli bu teknolojinin avantajını göstermek için. Bu yolla telefonu elinize alır almaz nereye basacağınızı düşünmeden kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz tarama işlemini. Aynı zamanda ekstra güvenlik için ya da telefonun iki farklı kişi tarafından kullanıldığı durumlarda, eş zamanlı iki farklı parmak izi tarama işlemini varsayılan tarama yöntemi olarak belirleyebiliyorsunuz.

Vivo, X20 Plus UD’de olduğu gibi, bu telefonun da tarayıcı tedarikçisinin Synaptics olup olmadığı konusunda bilgi vermiyor. Tarayıcı yine aynı yöntemle çalışıyor: OLED ekran ve dokunma esnasında parmak yüzeyinin aydınlatılması kapasitesi. Geleneksel parmak izi okuyucusu kadar hızlı değil ama eğer parmağınızın ucunu değil de bütünüyle yatay şekilde bastırırsanız, daha iyi çalıştığını görüyorsunuz. Yine de önemli olan şey şu ki, özellik işe yarıyor.

Apex bütünüyle bir konsept modeli. Vivo bu ürünü bu özel şekliyle çıkarmayacağını söylüyor. Fakat cihazla ilgili hiç bir şey mantıksız görünmüyor. Parmak izi okuyucusu çalışıyor, selfie kamerası çalışıyor, kulaklık-hoparlör girişi çalışıyor ve üstelk tüm bunlar etkileyici bir ekran-gövde oranında bir araya getirilmiş. üreticilerin ekran kenarlıklarını bütünüyle ortadan kaldırmanın yollarını aradıkları bu günlerde, bu özelliklerin bazıları ya da tümü önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde diğer telefonlara da gelirse, şaşmamak gerek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here