Ana sayfa Haber Vivo”dan selfiecilere kıyak: 24 megapiksel selfie kameralı V9 duyuruldu

Vivo”dan selfiecilere kıyak: 24 megapiksel selfie kameralı V9 duyuruldu

0

Yeni amiral gemisi modelini duyuran Vivo’nun V9 modelinde bulunan çentik, bizler için sürpriz olmadı. 2280 x 1080 çözünürlüğündeki LCD ekran, 6.3 inç boyunda ve 19:9 en-boy oranında. Vivo’nun söylediğine göre üst tarafta yer alan çentik ile yüzde doksanlık bir ekran-gövde oranı sağlanabilmiş. 

V9’un teknik özellikleri oldukça standart: Snapdragon 626 işlemci, 4 GB RAM, 3260 mAh batarya, 64 GB depolama alanı, microSD kart girişi, Micro USB bağlantısı ve bir de kulaklık girişi bulunuyor cihazda. Telefon, Android 8.1 Oreo üzerinde kurulu Vivo Funtouch OS 4.0 tasarımında çalışıyor.

f/2 lens aralığı ve 16 megapiksel birincil sensöre sahip kamera sistemi, derinlik bilgisi ve bulanık arka planlar oluşturacak 5 megapiksel çözünürlüğünde ikinci bir kamera ile bir araya geliyor. Bununla birlikte her zaman olduğu gibi selfie alanına ağırlık veren Vivo, bu sefer ön yüze 24 megapiksellik bir kamera yerleştiriyor.
Alıcı selfieler çekmek için çözünürlüğün bu denli yüksek olmasının abartı olduğunu düşünenlere yapay zekanın rol oynayacağı cevabını veren Vivo, ‘AI Face Beauty’ adını verdiği makine öğreniminin kullanıcının yaşını, cinsiyetini, cilt rengini ve giyim biçimini algılayarak kullanıcının güzelliğini gerçek manada temsil eden bir iş çıkardığını söylüyor. Aynı zamanda Apple’ın iPhone X ve 8’de tanıttığına oldukça benzer bir selfie ışıklandırma sistemi de bulunuyor cihazda ama, Vivo bu işlevi görmek için her ne kadar yüksek çözünürlüklü olsa da, tek bir kamera kullanıyor.

Vivo’nun iddiasına göre depolama yönetimi ve kullanıcının kullanma alışkanlığına bağlı olarak uygulama çalıştırma gibi işleri ele alan ‘AI Smart Engine’ adını verdiği yapay zeka sistemi, telefonun performansını genel anlamda arttırıyor. ‘AI Face Access’ adlı sistem ise yüz tanıma sisteminin hassasiyetini geliştirirken, ‘AI Attention Sensing’ sistemi ile de kullanıcının ekrana baktığı algılanıyor ve bu doğrultuda bildirim seslerinin şiddeti azaltılarak, olası bir rahatsızlığın önüne geçiliyor. Bu özellikler diğer telefonlarda bir kaç yıl önce olsaydı yapay zeka olarak pazarlanmazlardı gerçi ama, artık 2018 yılındayız tabii.

Yakında siyah ve altın sarısı renginde çıkacak olan modeller, başta Hindistan olmak üzere Ortadoğu ve Asya pazarında Vivo’nun öncü modeli olarak öne çıkacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here