Ana sayfa Yazılım Vista ve XP”nin az bilinen Güvenlik Özellikleri

Vista ve XP”nin az bilinen Güvenlik Özellikleri

0

Vista yeni özellikleriyle, XP ise performans avantajıyla öne çıkıyor

Microsoft”un XP İşletim sistemini 3 yıl daha güncelleyeceğini duyurduktan sonra işletim sistemi savaşları yine kızıştı. Vista”nın gelişmiş güvenlik önlemlerine rağmen yeni saldırılara çok yoğun maruz kaldığını hesaba katarsak, XP”nin eski bir yazılım olmasıyla birlikte halen güvenli olabileceği gerçeği tekrar ortaya çıkıyor. Kullanıcılar Vista”nın yeniliklerine karşın XP”nin işlevselliği ve yüksek kullanım hızı nedeniyle kararsız durumdalar. Her ne kadar sonuçta Microsoft karlı çıksa da, kablosuz iletişimin bu denli ön plana çıktığı günümüzde güvenlik açısından hangi işletim sistemini tercih etmeliyiz? Grafik özellikleri ve görselliğiyle dikkat çeken Vista mı, yoksa şimdiye dek güvenimizi kazanmış olan XP mi? Güvenlik açısından hangisi daha avantajlı? Her iki sistemin de avantajlarını ve zaaflarını, güvenlik tehditleri karşısında sundukları koruma özellikleri yönünden sizin için inceledik.

Günümüzde Windows XP”nin halen yaygın olarak kullanıldığı işletim sistemi piyasasında Vista rüzgarı da kendini hissettirmeye başladı. Şu anda dünyada kullanılan bilgisayarların yaklaşık %70″inde Windows XP işletim sistemi kullanılıyor. Güvenlik mimarisi, ağ teknolojisi, yönetim ve denetim, kullanıcı ara yüzü ve mobil işlemci özelliklerine bakıldığında Vista”nın sektöre birçok yenilik getirdiğini görüyoruz. Biraz daha detaylı incelediğimizde, aslında bu yeniliklerin XP”deki kullanılan bazı teknolojilerin biraz daha geliştirilmiş ve revize edilmiş hali olduğunu görebiliriz. ürün aktivasyonu ve hataları değerlendirme konusunda Vista”nın belirgin bir üstünlüğü var. Aynı şekilde Dijital Telif Hakları Yönetimi (Digital Rights Management) ile ilgili Vista”da özel düzenlemeler yapıldığı da biliniyor. Vista”nın bu denli üstün özelliklerine rağmen Windows XP”de çalışan programlarla bir uyumluluk sorunu yaşadığını da biliyoruz. üretkenlik testlerinde XP”nin Vista”ya karşı daha etkili olduğu da rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Vista ise dosya kopyalama hızında XP”ye oranla daha iyi bir performans sergiliyor. örneğin bir ağ üzerinden 1.25 GB”lık bilgi paketinin kopyalanması XP ile 2 dakika 54 saniye sürerken, Vista ile 2 dakika 29 saniye sürüyor. Buna karşılık sistemlerin yeniden başlama hızında ise XP Vista”dan 1 dakika daha hızlı. özellikle sabırsız kullanıcılar için Vista açılışta bekleme süresi açısından biraz sorun yaşatabiliyor. 
Tüm bunların ötesindeki en önemli konu ise güvenlik. Microsoft, Vista”nın geliştirilmesi sürecinde öncelikli olarak güvenliğe ağırlık verdi. özellikle kablosuz ağ kullanımının yaygınlaşması ve halka açık alanlarda yapılan ücretsiz internet yayınlarının güvenlik sorunu yaşanmaması için Microsoft”un yazılımlarına entegre ettiği özel teknolojiler var.
 

Microsoft şirketinin yazılımlarında hep iki konu başlığına dikkat edilir: üretkenlik ve güvenlik. Bu iki unsur arasında denge kurmaya çalışan şirket yazılımcıları kullanıcıların işlem performansını etkilemeden sistemi daha güvenli kılmaya yönelik çalışmalaryaparlar. Programın mimarisindeki her değişiklik bir diğer yazılımı etkileyebilir. Günümüzde “Kaos Yaklaşımı” olarak da bilinen bu teoriye göre evrendeki herhangi bir şeyi değiştirirseniz, bu değişimden tüm evren etkilenebilir. Yine böyle bir değişimi açıklamaya çalışıyorsanız, evrendeki tüm öğeleri açıklamak zorundasınızdır. İşte aynı mantıkla hareket etmek zorunda olan yazılımcılar da değiştirdikleri tek bir kodun bütün yazılımı etkileyebildiğini biliyorlar ve çok dikkatli olmak zorundalar.
 

 

 

Güvenlik Duvarı (Firewall) sayesinde,  Windows Güvenlik Merkezi”ni kullanarak sistemde yüklü olan tüm güvenlik duvarı programlarını rahat bir şekilde yönetmek Vista”nın çekirdek özelliklerinden bir tanesidir. Bu ara yüz sayesinde bilgisayarınızdaki güvenlik sorunlarını görebilir, gerekiyorsa bir güvenlik duvarı kullanarak dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Güvenlik Duvarları, modem üzerinden açık olan portları kapatarak bilgisayarınıza gelebilecek saldırılara karşı sizi korur. örneğin “koylogger” adı verilen programlar vasıtasıyla klavyeye girilen her harf ve sembol kayıt edilerek üçüncü kişilerin eline geçebilir. İşte güvenlik duvarı kullanılan bilgisayarlara bu tip yazılımların internet ve ağ üzerinden kurulması güçleşir. Sürücü Şifrelemesi (Bitlocker Drive Encryption) her bir sürücünün özel bir kodlama sayesinde daha güvenli çalışmasını sağlıyor. özellikle ortak ağ paylaşımı kullanan şirket bilgisayarlarında güvenliği sağlayan önemli bir özellikle olarak göze çarpıyor. Kullanıcı kontrolleri konusunda da çeşitli yenilikleri bünyesinde barındıran Vista”nın birçok notebook”un da desteklediği özel güvenlik önlemleri ile de uyumlu olduğunu belirtelim. Bunların başında biyometrik parmak izi okuyucular ve Lenovo”nun yazılımı olan Veriface Face Recognition – Yüz Tanımlama Teknolojisi geliyor.  Windows Defender”in da standart olarak sunulduğu Vista”da, anti-casus yazılımları bulup yok eden bu ufak program çok işlevsel olabiliyor. Cryptography adı verilen yeni bir algoritma düzeneği sayesinde gerçek zamanlı güvenlik sağlayan yeni nesil bir teknolojinin de Vista”da yer aldığını belirtmeliyiz. Bu algoritmanın bir benzerini de Amerikan Ulusal güvenlik Ajansı (NSA) kullanıyor. İnternet alışveriş konusunda ise Explorer”a yaptığı yeniliklerle güvenlik önlemleri almaya çalışıyor. Bu nedenle XP ile Vista arasında online alışveriş açısından çok fazla güvenlik farkı yok; eğer aynı sürümdeki Explorer programını kullanıyorlarsa.
 
XP”nin avantajları
Microsoft yazılım takımı, otomatik güncellemeler ve çevrimiçi yamalar vasıtasıyla güvenlik önlemlerini Vista”ya yakın tutmaya çalışıyor. Teknik ölçüde çok elvermese de yazılımlarla desteklenen ve farklı şirketlerin ürettiği programlar sayesinde verimliliği artan, güvenliği arttırılmış, kısaca modifiye edilmiş bir XP ile hem hızlı hem de güvenilir bir ortamda çalışabilirsiniz. çok daha hızlı bir performans gösteren XP”nin eski programlarla daha uyumlu çalışabildiğini de not olarak düşelim. Bu sayede Vista”nın görsel üstünlüğü, XP”nin üstün performansı ile dengeleniyor. Anti casus yazılımları ve kaliteli bir anti virüs programı ile XP”nizin güvenlik önlemlerini en üst düzeye çekebilirsiniz. Vista kullanıcıları sizi ikna etmeye çalışsa da eğer memnunsanız birkaç yıl daha güncelleştirmelerle birlikte XP”yi kullanabilirsiniz.

Sonuç
Eğer teknolojiyi yakından takip ediyor ve geri kalmak istemiyorsanız neredeyse 7 yıl önce yazılan bir yazılım olan XP işinizi görmeyecektir. Her ne kadar çekirdek yapısı geliştirilmeye müsait ve hala destek verilen bir işletim sistemi olsa da Vista”nın getirdiği yeniliklerin yanında sönük kalacaktır. Vista”nın ise bir hafıza canavarı olduğunu unutmayın. Son sistem bir cihazda bile oturumun açılma süresi ve bazı programların çalıştırılması hatırı sayılır bir zaman dilimi alıyor. Güvenlik açısından benzeri bulunmayan Vista”nın biraz ağır çalışmasının bir başka sebebi de yoğun güvenlik önlemleri. Ayrıca kendini tamir etme ve sorun bildirme konusunda da birçok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Eğer hem Vista hem de XP”nin özelliklerini yeterli bulmuyorsanız, Microsoft”un Windows 7 kod adlı yeni işletim sistemini bekleyeceksiniz. O zamana kadar da iki yazılım arasındaki güvenlik farklarını siz keşfetmeye çalışın. Kim bilir, belki de kimsenin daha önce bulamadığı bir yazılım açığını siz yakalarsınız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here