Ana sayfa Donanım Virüslere dikkat

Virüslere dikkat

0

Cep telefonlarımız, en az bilgisayarımız kadar kişisel verilerimize ev sahipliği yapıyor. E-posta hesabınızdan konum geçmişinize, web geçmişinizden uygulama kullanımınıza hepsi, cebimizdeki küçük bilgisayarda depolanıyor. Bu yüzden, telefonumuzu korumak için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekli. Zararlılar, telefonunuzdaki verileri sızdırmaktan, kredi kartı bilgileri gibi belirli verileri ele geçirebilir, uygulamaları bozabilir ve genel anlamda hayatınızı zorlaştırabilirler. Ortada dolaşan milyonlarca risk var ve bu risklerin sizi bulma ihtimali düşük. Ancak böyle bir ihtimal yok değil.

 

 

Virüslere dikkat

 

 

 

Akıllı cep virüsleri, yayılmak için SMS mesajlarını, web tarayıcınızdaki açıkları veya telefonunuzun ağ işlevlerindeki açıkları kullanabilirler. Bu yüzden “virüsü indirmemek” her zaman sorunu çözmeyebilir. Kullandığınız mobil platformun maruz kaldığınız risklerle yakından ilişkisi bulunuyor. En popüler ve en açık platform olan Android, tahmin edebileceğiniz gibi güvenliği en düşük olan platform. Bunda aslında Google‘ın suçu yok; Android’in kullanıcı sayısı, onu hedef alanların da çok olması anlamına gelmekte.

 

Apple‘ın iOS platformu, daha sıkı kontrol edildiği için daha güvenli. Firma, uygulama mağazasına eklenen uygulamaları sıkı biçimde denetlerken, farklı konumlardan uygulama yüklenmesine izin vermiyor. iOS‘da bazı güvenlik açıklarına rastlansa da, şimdiye kadar virüsün izine rastlanmadı (bununla birlikte kural dışı davranan bazı uygulamalar var).

 

 

Virüslere dikkat

 

 

 

BlackBerry’de virüslere rastlanabilse de, bu platformdaki virüslerin pek yaygın oldukları söylenemez. Windows Phone‘un ismi ise henüz virüslerde geçmedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here