Ana sayfa Donanım ViewSonic XG2402 Oyun Monitörü inceleme

ViewSonic XG2402 Oyun Monitörü inceleme

0

Bir süredir özellikle oyuncuların ilgisini çekmeye başlayan ürünleri ile karşımıza XG serisi ile çokça çıkan ViewSonic, bu ay incelememiz için bize bu serinin yeni üyesi 1ms tepki süresi, 144hz yenilenme oranına sahip XG2402 modelini gönderdi. çok şık bir kutuyla gelen model kutudan çıkartınca da üzerimizdeki etkisini sürdürdü diyebiliriz.

İsterseniz önce XG serisinden kısaca değinerek başlayalım keza bu modelin çok benzeri bir model bir süredir satıştaydı. XG serisi ViewSonic ürün ailesinde oyuncuların ihtiyaçlarına göre şekillenen bir seri. XG2402 modeli özellikle günümüzde gerek ev kullanıcısı olan gerekse profesyonelce oyun oynamayı seven birçok kişi tarafından tercih edilen 24 inç boyutunda 1920×1080 Full HD çözünürlüklü TN panel ile geliyor.

Bildiğiniz gibi TN panel özellikle yüksek fps değerlerindeki oyuncuların en çok tercih ettiği panel tipi olarak karşımıza çıkıyor. Bu panelin en büyük avantajı 1ms tepki süresi ve 144hz yenilenme oranı ile birlikte geliyor olması. Bugünlerde çok popüler olan CS:Go, OverWacth veya PUBG gibi oyunların başından kalkmayanların yüksek fps değerlerinde en üst seviye performansı elde etmek için tercih ettiği en belirgin özellikler bunlar.

 

Takip edenler XG2401 modelinin hali hazırda Türkiye”de satışta olduğunu biliyorlardır. Peki XG2402 serisinde değişen özellikler nelerdir derseniz. Bunun için monitörün arkasındaki Rampage X aydınlatmanın ilk dikkat çekici nokta olduğunu söyleyebiliriz. özellikle klavye, mouse gibi çevre birimlerindeki LED çılgınlığının yaşandığı günümüzde, monitörün arkasındaki bu kırmızı kaslı ışıklı tasarım bizim çok hoşumuza gitti. Merak etmeyin istemezseniz kapatabiliyorsunuz.

XG2402 monitör ile ekran kartınızın eş zamanlı çalışarak oyunlarda oluşan yırtılma ve takılma sorunun önüne geçen FreeSync teknolojisini de destekliyor. Bunun haricinde ColorX olarak isimlendirilen, oyunlarda daha net bir görüntü elde etmenizi sağlayan bir özellik ile birlikte geliyor. ViewSonic “in özellikle 22 seviye ayar yapmanıza imkan veren ve oyun içindeki karanlık sahneleri dengeli bir şekilde aydınlatmaya yarayan bu özelliğinin performansını da beğendik. Bir tek menü tuşlarına erişimde çok kolay olmadı ama ayarları yaptıkça alıştık. Genel olarak bu tuş takımı monitördeki en zayıf halka diyebiliriz.

 

Monitörü masanıza koyduğunuzda yüksekliğini kolayca ayarlabiliyorsunuz. Koltuğunuza rahatça kurulduğunuzda monitörünüzü de istediğiniz gibi ayarlayarak oyun keyfinizi bozmadan sadece oyunun keyfine odaklanabilirsiniz. XG serilerindeki en belirgin özelliklerden birisinin bu ergonomik stand ve oyun oynarken gözleri yormaması olduğunu çok net olarak belirtebiliriz.

Son olarak XG2402″deki bağlantılara değinelim. 2 adet HDMI 1.4 ve 1 adet Displayport bağlantısına sahip. Bu arada kutu içerisinden de DP ve USB kablolarının çıktığını da ekleyelim. Yine monitör üzerinde 2×2 wattlık bir hoparlör ve kulaklık girişi bulunuyor. Belirtmekte fayda var bu hoparlör bir çok oyuncu için tatmin edici seviyede olmayacaktır. Ek olarak monitör üzerinde 2 adet de USB 3.0 portu bulunuyor.  özellikle klavye ve mouse bağlantılarını yapmak için çok işe yarıyor.

 

ViewSonic XG2402 Fiyat: 1.161 TL

 

Artıları

Yüksek oyun performansı
Rampage X aydınlatma
Ergonomik stand

Eksileri

OSD menü tuş takımı

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here