Ana sayfa Ürün İnceleme ViewSonic VX2880ml İnceleme

ViewSonic VX2880ml İnceleme

0

/i/c/ViewSonic-VX2880ml monitör

 4K televizyonların ertesinde 4K monitörler de artık yavaş yavaş yayılmaya başlıyor. İşte test merkezimizin şimdiki misafiri ülkemizde halen oldukça kısıtla sayıda bulunan 4K monitör örneklerinden birisi olan ViewSonic VX2880ml.

 

28-inç”lik ekran büyüklüğüne sahip olan ViewSonic VX2880ml”nin çözünürlük değeri tam tamına 3820×2160 piksel yani diğer bir deyişle günümüzün ana akım çözünürlük seviyesi olan FHD”nin (1920×1080) 4 katı. Bunun pratikteki anlamı ise en ince ayrıntılara dahi vakıf olabildiğimiz, çok daha net ve berrak bir görüntü demek. 

Panel ve görüntü kalitesi

ViewSonic VX2880ml”de kullanılan panel TN panel olsa da standart TN panellerle karıştırmamak gerekiyor. 10-bit renk motoru sayesinde 1.07 milyar renk üretebilen ekran bunun yanı sıra 300 nits parlaklık değeri ve standart sRGB renk gamutuyla da kesinlikle göz dolduruyor. Tüm bunlar 4K çözünürlükle birleştiğinde ise karşımıza gerek renk doğruluğu olsun gerekse de görüntü kalitesi olsun her açıdan tatminkâr bir monitör çıkıyor. TN panelin en önemli getirisi olarak nitelendirebileceğimiz düşük tepki süresi (5ms) sayesinde oyunlarda herhangi bir sorun yaratmayan modelin en önemli eksiği ise yine TN panelin en büyük handikabı olarak değerlendirebileceğimiz görüş açısı darlığı (170–160 derece) sebebiyle kenarlara gittikçe renkte yaşadığımız bozulmalar ve karalmalar olarak değerlendirebiliriz. Bu mecburi olumsuzluğun haricinde ViewSonic VX2880ml”nin, her bakımdan hoşumuza giden ve en önemlisi de FHD ile karşılaştırdığımız vakit aradaki farkı bize son derece net biçimde gösteren bir model olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber aynı şeyi standı için söylememiz güç çünkü sadece öne ve arkaya eğebildiğimiz modelin sağ/sol ve yükseklik ayarı mevcut değil maalesef. Yukarıda da belirttiğimiz gibi TM panel olduğu için zaten ön veya arkaya eğdiğimiz vakit eğer tam karşıdan bakmıyorsak renkte bozulmalar yaşadığımızdan bu da pratik ta tavsiye ettiğimiz bir kullanım şekli değil. VESA Duvar askısı desteği ise önemli bir artı olarak değerlendirilebilir. 

Devamı diğer sayfada…

 

Bağlantı seçenekleri

Oldukça zengin bağlantı seçenekleriyle gelen ViewSonic VX2880ml”nin arkasına baktığımızda karşımıza DisplayPort in, DisplayPort out (ikinci bir monitöre görüntü aktarımı sağlıyor), mini DisplayPort ve HDMI (MHL destekli) yuvalarının yanı sıra 3.5 mm kulaklık jakı, Kensington kilidi yuvası ve adaptör güç bağlantısı çıkıyor. Monitörü doğal yani 4K ekran çözünürlüğünde kullanabilmek için DP 1.2 üzerinden bağlantı kurmamız gerektiğinin altını çizelim. Yine HDMI yuvasının sahip olduğu MHL desteği sayesinde istersek akıllı telefonumuzun ekranını monitörümüze yansıtabilmemiz de önemli bir artı. 4K ekran çözünürlüğü sebebiyle masaüstü ikonlarından tutun da her türlü yazı ve içerik FHD”ye kıyasla dört kat daha küçüldüğü için ilk bakışta alışmak oldukça zor. Bunun için tavsiyemiz Windows 8″de masaüstüne sağ tıklayıp açılan menüden ekran çözünürlüğüne girmek ve orada da “metni ve diğer öğeleri daha büyük yap” seçeneğine tıklayıp görüntüleri büyütmeniz yönünde. 

Diğer detaylar

ViewSonic VX2880ml”nin en hoşumuza gitmeyen özelliği 4K çözünürlüğünde 30Hz tarama hızına sahip olduğu için fare hareketlerinde yaşadığımız yavaşlık ve oyunlarda karşımıza çıkan input lag sorunu oldu. Bunun önüne geçmek için çözünürlüğü FHD”ye (60Hz) düşürmemiz gerekiyor. Bunun haricinde genel olarak modelin değerlendirdiğimizde ses kalitesinden oldukça memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. 2x2W gücündeki dâhili stereo hoparlörleri sesi oldukça net ve “dâhili bir hoparlöre göre” yüksek bir biçimde iletiyor. Titreşimsiz ekran ve mavi ışık filtresi özellikleri sebebiyle gözlerimizi yormaması veya uzun seanslarda kuruluğa yol açmaması ise önemli bir diğer artısı.

özetle

özetleyecek olursak, ViewSonic VX2880ml 10-bit”lik 1 milyar renk desteği sunan ekranı, 4K çözünürlüğün sunduğu muhteşem görüntü kalitesi ve göz sağlığı dostu teknolojileri ile oldukça hoşumuza giden bir model oldu. Bununla beraber 4K/30Hz”dan ötürü fare hareketlerindeki yavaşlık ve standının kısıtlı ayarlara sahip olması ise olumsuz yönleri. Genel itibarı ile değerlendirecek olursak, modelin başta 4K içerik üreticileri ve multimedya odaklı kullanıcılar olmak üzere CAD/CAM veya diğer dijital tasarım uygulamaları kullanan profesyoneller ve mimarlık ofisleri, hastaneler gibi yerler için ideal olduğunu söyleyebiliriz. 

Satış Fiyatı: 2,500 TL

Teknik özellikler

28-inç büyüklüğünde 4K (3840×2160) ekran

TN Panel (10-bit renk motoru, 1.07 milyar renk) 

170° Yatay ve 160° Dikey görüş açısı

5ms tepki süresi

1000:1 statik kontrast / 50.000.000:1 dinamik kontrast

300 Nits parlaklık 

2x2W dahili hoparlör

HDMI/MHL, DisplayPort ve mDP girişleri; DisplayPort çıkışı

VESA duvara monte uyumluluğu

Titreşimsiz ekran ve mavi ışık filtresi teknolojileri

 

Artı ve Eksiler

+  4K çözünürlük

+  Zengin ve isabetli renkler

+  Geniş bağlantı seçenekleri

+  Göz sağlığı dostu teknolojiler

+  Ses kalitesi

 

– Kısıtlı stant ayarları

– 4K oyunlarda fare hareketlerinde yavaşlama ve giriş gecikmesi

Tüyo Eğer oyuncuysanız henüz 4K”ya geçmek için erken. çünkü 30Hz kısıtlamasından da öte günümüzde bu çözünürlükte oyun oynamak için gerçekten son derece sağlam bir ekran kartınız olması gerekiyor ki bu çözünürlüğün hakkını verecek ekran kartları tasarruf odaklı yaklaşımlarda bile (örn. 2x AMD R9 290) 2,500 TL ve üzerinde bir fiyat etiketine sahip. Dahası bu modellerle bile örneğin Crysis”i yüksek detaylarla oynayamıyoruz. Yok ama eğer derseniz ki ben 4K alırım, filmleri öyle izler ama gerekirse oyunlarda çözünürlüğü FHD”ye düşürürüm o halde biz de güle güle kullanın diyelim şimdiden.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here