Ana sayfa Ürün İnceleme Viewsonic VX2770sml İnceleme

Viewsonic VX2770sml İnceleme

0

Viewsonic VX2770sml

Her ne kadar özellikle PC oyuncuları gözünde popülerlik bakımından donanım bileşenlerinin gerisinde kalsa da aslında bir bilgisayarı bilgisayar yapan en önemli parçalardan birisi monitörler. Hele ki temel kullanım amaçlarımız oyun, multimedya veya grafik tasarım gibi işlerse doğal olarak monitörlerin önemi de katlanarak artıyor.

İşte biz de bu ay oyun/eğlence odaklı bir sayı hazırladığımız için incelemelerimiz arasına bir tane de monitör aldık. Seçtiğimiz model olan, Viewsonic VX2770sml IPS tam anlamıyla bir fiyat/performans modeli. Yani hiçbir alanda en iyisi olmamakla birlikte profesyonel grafik işleri hariç her alanda ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacak cinsten. Yani temel kullanım alanları multimedya ve oyun olanlar için ideal bir monitör. 

Tasarım

27-inç ekran büyüklüğü ile gelen ve FHD (1920×1080) çözünürlük sunan Viewsonic VX2770sml”nin tasarımsal açıdan en dikkat çeken tarafı “neredeyse” çerçevesiz bir şekilde tasarlanmış olması. Bu tasarım formu estetik açısından oldukça şık bir görüntü sağlamanın yanı sıra bize aynı görüntü alanını daha küçük bir ebatta sağlayarak daha yüksek taşınabilirlik ve “göz dinginliği” olarak dönüyor. 5 kg”lık ağırlığı ile bize olası taşımalarımızda fazla efor sarfettirmeyen modelin dokunmatik kontrol tuşları ve dahili hoparlörü ise ayağında yer alıyor. Bu yerleşim bizi biraz zorlasa da netice itibarı ile bir kere ayarladıktan sonra bir işimiz olmadığı için çok da önemli bir sorun değil. Ama bununla birlikte dokunmatik tuşların birbirine çok yakın olması ve ışıklandırmasının da olmaması can sıkan bir detay. Yine ayağın form yapısı sebebiyle VESA desteği de yok. Yani duvara falan asamıyoruz. Benzer şekilde girişler ayağa gömülü olduğu için ayağı çıkarmamız da ihtimal dışı. Keza pivot, yükseklik gibi stant ayarlarına müsaade yok keza. Yapabildiğimiz sadece 20° ~ -5°”lik eğimle sınırlı. özetleyecek olursak ekran tasarımını çok beğendik ama ayak tasarımı hoşumuza gitmedi. Stant ayarlarını eleştirmiyoruz çünkü bu fiyat segmentinde kabul edilebilir bir kırpıntı bu ancak tabii ki olsa çok daha iyi olurdu. 

Panel 

Viewsonic VX2770sml”nin en önemli özelliği LG”nin imzasını taşıyan AH-IPS panelle tasarlanmış olması. LG tarafından, “üst seviye ana akım” kullanımına yönelik geliştirilen 8-bitlik, 16.7 milyon “gerçek” renk sunabilen bu panelin en önemli özelliği renk isabetliliğinin arttırılmış olması, çözünürlük ve PPI desteğine yönelik geliştirmeler ve ışık iletimindeki geliştirmeler neticesinde daha düşük güç tüketimi sağlanmış olması. Bu bağlamda -eğer profesyonel değilseniz- IPS teknolojisinin son sürümü olan AH-IPS panellerin sizin için en iyi maliyet/performans başarımı sunan paneller olduğunun altını çizelim. İşte Viewsonic de LG”den aldığı bu panele güç devresi, işlemci vb. gibi kendi elektronik aksamını eklemiş ve karşımıza bu model çıkmış. Genel itibarı ile değerlendirdiğimizde yansıma yapmadığını, 178 derecelik görüş açısı sayesinde, hiçbir şekilde zaviye sıkıntı yaşatmadığını söyleyebiliriz. Bununla beraber kutudan çıktığı halinde renk doğruluğunun çok da isabetli olmadığını not olarak düşelim. Fakat kalibrasyon ertesinde –ki muhakkak tavsiye ediyoruz- başarım ciddi şekilde artış gösteriyor. Viewsonic VX2770sml”nin en hoşumuza giden taraflarından biri ise IPS”lerin zayıf karnı olan siyah başarımının bu modelde bize fark edilir bir sıkıntı yaşatmaması. Yani siyahlar griden ziyade olması gerektiği gibi -yani siyah gibi- üretiliyor. Ki bu çok önemli bir artı. Son olarak parlaklığı kendi gözünüze göre ayarlamanız gerektiğinin de altını çizelim. Bu hem göz sağlığınız için önemli hem de daha düşük güç tüketimi açısından.

 

Tepki Süresi ve Gecikme Değerleri

Viewsonic VX2770sml; 7ms tepki süresi ile profesyonel-çevrimiçi oyuncular haricinde herkese rahatlıkla ve sıkıntısız bir oyun deneyimi sunan bir model. Eğer TN panel olsaydı tabii ki çok daha düşük tepki süreleri görebilecektik ama bu defa da renk doğruluğundan ve görüş açılarından feragat etmek durumunda kalacaktık ki biz de kesinlikle böylesi daha iyi. Tabii yukarıda da belirttiğimiz gibi bu dediğimiz “profesyonel oyuncu” değilseniz geçerli. Bu kabul edilebilir tepki süresinin yanı sıra modelin gecikme süresi de gayet iyi. Viewsonic tarafından fabrik çıkışı biçimde ayarlanmış bu değeri menüden değiştiremiyoruz ancak zaten gayet iyi bir biçimde optimize edildiğinden hiç gerek de yok zaten buna. özetle çevrimiçi oynadığımız oyunlarda herhangi bir olumsuzluğa gecikmeye, ghosting”e vb. rastlamadık biz. 

Diğer Detaylar

2x 1.5W gücünde dâhili hoparlörle gelen model SRS Premium ses teknolojisi sayesinde oldukça net bir ses veriyor. Keza ayağa gömülü olan hoparlörün doğrudan bize bakması da bir diğer artı. Böylece görece zayıf ses çıkış gücü dengeleniyor. özetle eğer günlük kullanıcı isek ve ses bizim için çok da büyük önem taşımıyorsa rahat rahat yetiyor. Ses yüksekliği idare eder seviyede, ses kalitesi de dâhili bir hoparlörden beklendiği kadar. 

Modelin bağlantı ayağında çift HDMI ve bir de VGA girişinin yanı sıra kulaklık giriş çıkışları mevcut. DVI yok. HDMI”dan ses alabiliyoruz. Yine HDMI bağlantısı üzerinden sunulan MHL 2.0 desteği sayesinde MHL destekli mobil cihazlarımızdaki (telefon, tabletvb.) görüntüyü arada bilgisayar olmadan doğrudan monitörümüze aktarabiliyoruz. 

özetle

Viewsonic VX2770sml; oldukça şık tasarımı, MHL desteği ve yüksek görüntü kalitesi ile kendi fiyat aralığında tavsiye ettiğimiz monitörlerden birisi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here