Ana sayfa Donanım ViewSonic VX Serisi 32” Monitörler inceleme

ViewSonic VX Serisi 32” Monitörler inceleme

0

Bu ay test merkezimize ViewSonic”in piyasaya yeni sürdüğü VX serisi 32″ monitörler konuk oldu. öncelikle şunu belirtelim VX3211 koduyla 2 farklı çözünürlükte iki model inceledik; VX3211-MH 32″ Full HD çözünürlüğe sahip, VX3211-2K-MH ise yine 32″ 2560×1440 yani 2K WQHD çözünürlüğe sahip monitörler. 
 
Bir monitörü monitör yapan en önemli parça tabi ki panelidir, ViewSonic”in SuperClear olarak ifade ettiği IPS panel ile birlikte geliyor bu 2 model de. Fakat, 2 monitör paneli arasındaki en belirgin fark şu; VX3211-MH FHD modeli gerçek 8-bit ile 16.7 milyon renk sunarken, VX3211-2K-MH 2K çözünürlüklü modeli ise 8-bit + FRC ile 1.07 milyar renk desteğini beraberinde getiriyor. Buradan anladığımız kadarıyla yüksek çözünürlüklü modellerinde özellikle daha yumuşak renk geçişlerine ihtiyaç duyan kullanıcılarına göre tasarlamışlar. Apple Macbook kullanıyorsanız retina display ile birlikte ekranınızı genişletebileceğiniz ideal alternatif olabilir. Full HD modeli ise geniş ekranda işinizde veya film izlerken ya da arkadaşlarınız gelince konsolda takılalım keyifli zaman geçirelim tarzında bir model olmuş. 
 
Yukarıda belirttiğimiz gibi monitörler IPS panele sahip. IPS panele sahip monitörlerin sunduğu en büyük avantajlar arasında olan her açıdan renkleri doğru göstermesi de renkleri tüm canlılığıyla görmemizi de sağlıyor. Hele ki TN panele alışkın birisiyseniz IPS panele bakınca göreceğiniz renk canlılığı aklınızı başınızdan alabilir. Film izlemeyi sevenlerdenseniz hem büyük ekran hem canlı renklerin keşişim kümesi keyfinize keyif katabilir. 

 


 
32″ aslında inceleme öncesinde biraz gözümüzü korkutsa da masamıza yerleştirdikten sonra inanılmaz derece kısa sürede alışmamızı sağladı. ViewSonic”in özellikle büyük ekranlarda daha verimli çalışmayı kolaylaştırmak üzere geliştirdiği ViewSplit uygulaması ile birlikte kullandığımız bu monitörler gerçekten bu ekranda istediğimiz içerikleri tek bir ekranda görmemizi sağladı. Eğer Windows tabanlı bir bilgisayar kullanıyorsanız uygulamayı ViewSonic sitesinden indirerek hazır şablonlarla veya kendi istediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz şablonlarla çalışabilirsiniz. Bunu çok beğendik özellikle ekranı 4″e bölerek her şeyi tek ekranda görerek çalışmak acayip derecede işimize yaradı. Sürekli geçiş yapmaktansa büyük ekran kullanmanın büyüsü bizi kendine bağlayıverdi. Fakat şu an Apple kullanıcıları için böyle bir opsiyon olmaması da biraz üzücü. Umarız yakın zamanda gelir. 
 
Tabi malum monitörleri incelerken uzun süre karşısından kalkamadık neredeyse tüm işlerimiz için kullandık. Daha önceden de incelediğimiz ViewSonic monitörlerde olan, göz sağlığını korumak için geliştirilmiş teknolojilerin bu modellerde de olması bir o kadar işimize yaradı. özellikle mavi ışığa karşı duyarlıysanız menüden istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Böylece tüm mesai boyunca bile karşısında olsanız baş ağrısını tetikleyen mavi ışığa daha az maruz kalıp huzurla çalışıyorsunuz. 
 
2 modelde de kutu içinde güç kablosu, HDMI kablosu ve ses kablosu çıkıyor. VX3211-2K-MH modelinde farklı olarak display port bağlantısı geliyor ama 2 modelde de HDMI ve VGA bağlantıları da mevcut. Yine 2 modelde de 2 adet 2.5 watt”lık hoparlör olması hoşumuza gitse de harici ses sistemi kullanıyorsanız buna ihtiyaç duymayabilirsiniz. 
 
Genel kullanım deneyimimizi özetlersek, aynı boyutta farklı çözünürlük seçenekleri olmasını beğendik. Kullanım amacınıza göre farklılaşması, renk derinlikleri ve ViewSplit uygulaması gayet başarılı. Eksikleri arasında bir de yükseklik ayarı olmamasını sayabiliriz. 

Fiyatları: 1,399 TL (VX3211-MH FHD) ve 1,699 TL (V3211-2K-MH 2K)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here