Ana sayfa Donanım ViewSonic PX727-4K Projeksiyon inceleme

ViewSonic PX727-4K Projeksiyon inceleme

0

Biliyorsunuz son zamanlarda 4K içerikler ciddi derecede hayatımıza girmeye çalışıyor. Gerek TV”ler gerek monitörler gerekse oyun konsolları üzerinden olsun, 4K içerikler giderek daha da popüler bir hal almaya başladı. Durum böyle olunca projeksiyon üreticileri de bu pazarda yer almak için yeni ürünlerini bir bir piyasaya sunmaya başladılar. Bu ay test merkezimize monitörlerine aşina olduğumuz ViewSonic, yeni ev kullanıcıları için tasarladığı 4K Ultra HD projeksiyon cihazı PX727-4K“yı gönderdi.

 
ViewSonic PX727-4K aslında 4K Ultra HD çözünürlüklü ürün ailesinin ilk üyesi. Yakın zamanda yeni bir model daha piyasada olacakmış. PX727-4K, 2.200 ANSI lümen parlaklık değerine sahip ve biraz da ev kullanıcıları için özelleştirilmiş. Akşamları evinde film izlemek isteyen, 4K oyun konsolunda oyun oynamak isteyen veya 2018 Dünya Kupasında arkadaşlarıyla ev rahatlığında maç izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

4K Ultra HD çözünürlüğe sahip XPR Teknolojisi sayesinde 8.3 milyon piksel ile yüksek renk performansı beraberinde geliyor. XPR Teknolojisi en basit anlamıyla piksellerden elde edilen görüntüyü çoğaltmasıyla daha yüksek görüntü kalitesi elde edilmesine dayanan bir teknoloji. PX727-4K serisi sahip olduğu HDCP 2.2 standardını destekleyen çift HDMI girişleri ile özellikle 4K Ultra HD destekli Blu-Ray oynatıcı veya oyun konsollarına kolay bağlantı sunmasıyla, online video içeriklerden filmlere, maç yayınlarından oyun turnuvalarına kadar herkesi mutlu edebilecek kabiliyete sahip.
 
PX727-4K, ev kullanıcılarının tercihi olarak, insan gözünün algıladığına yakın bir izleme deneyimi sunmak için karanlık ve aydınlık sahneleri olabilecek en detaylı şekilde oluşturan HDR desteği sunmasının yanında özellikle 4K/8K gibi içeriklerde karşımıza çıkan Rec.2020 renk standardı geniş renk gamutunu da destekliyor. Konu ev kullanımı olunca, filmlerdeki renk konusu takıntı haline gelebiliyor. Bunun içinde Rec.709 sinema renk standartlarının %96’sını kapsayan bir RGBRGB renk tekerine sahip olması aslında renk konusunda bizi fazlasıyla mutlu etti.
 
Bir evde projeksiyon cihazı ile sinema izlemenin en büyük avantajı eğer yansıtacak bir duvarınız varsa yaklaşık olarak 3 metre mesafeden 100 inçte 4K çözünürlüğün keyfini çıkarmaktan başka bir şey olamaz. Tabi ki bunu konsol ile de test ettik ve elde ettiğimiz görüntü detayları ve renk geçişlerinden çok memnun kaldık. Oyundaki akıcılığı bizi tatmin etti. Yaşadığımız tek sorun, direkt olarak biz tavana monte edemediğimiz için biraz dağınık bir kurulum yaşadık ve oturduğumuz yerde biraz fanın ısınını hissetmemiz oldu.

 


 
PX727-4K, 15.000 saate kadar lamba kullanım ömrü sunuyor. Bunu Eco modunda yapsa da sadece akşamları evinizde film izleyecekseniz bu süre bile size rahat rahat yetecektir. Keza 2.200  ANSI lümen değeri aydınlık ortamlar için çok uygun olmayabilir. Işık alan bir ortamda kullanmayı planlıyorsanız önerimiz 3.500 ANSI lümen parlaklığa sahip PX747-4K modeline de göz atmanız olacaktır.
 
özetlersek, yaptığımız testlerde 4K Ultra HD çözünürlükte renklerdeki detaylar bizi etkiledi. HDR desteği sunması, RGBRGB renk tekerleği ve Rec.709 sinema renk desteği de ciddi bir artı diyebiliriz. 

ViewSonic PX727-4K Fiyatı: 6.999 TL
 
Artıları:
•    HDR Desteği
•    RGBRGB Renk Tekerleği
•    Rec.709 ve Rec2020 kapsama oranları
 
Eksileri:
•    3D Desteği yok

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here