Ana sayfa Makale Video düzenlemek için en uygun laptop’lar

Video düzenlemek için en uygun laptop’lar

0

İster kedinizin son garip hareketleri hakkında hızlı bir video hazırlıyor olun, ister büyük şirketler için reklamlar üreten profesyonel bir videografiker olun, yolda olduğunuz sıralarda bir videoyu düzenlemek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, video düzenlemenin bazı çok özel gereksinimleri de vardır, verimli ve kabul edilebilir bir performansla gerçekleştirilecekse belirli özellik ve yetenekler gerektirir. Bu nedenle video düzenleme için kullanılabilecek iyi dizüstü bilgisayarlardan küçük bir derleme yaptık.

Dell XPS 15
Dell’in dizüstü bilgisayarı, sağlam bir alüminyum şasi ve rahat kullanılan karbon fiber klavye seti ile oldukça iyi bir yapıda. Ayrıca, Intel’in yedinci nesil dört çekirdekli i7-7700HQ işlemcisi gibi oldukça ciddi güçlü bir desteğe sahip. Bu, video kodlama gibi şeyler için ciddi bir güç sağlayabilen, hızlı ve tam güçlü (45 watt) bir işlemci. XPS 15 ayrıca, canlı düzenleme ve kodlama performansı ile önemli ölçüde yardımcı olan bir Nvidia GeForce GTX 1050 GPU ile de geliyor. Tüm bu güçlerle Dell, prizden uzun süre uzak kalabilmeniz için büyük bir 97-watt saatlik pil seçeneği sunuyor.

Dell ayrıca XPS 15’i, IGZO panel teknolojisini kullanan çok yüksek kaliteli bir 15.6 inçlik 4K UHD ekran ile birlikte sunuyor. Bu sadece net ve parlak değil aynı zamanda Adobe RGB renk alanının tam olarak kapsanması, iyi seviyede doğruluk ve mükemmel bir görüş açısı ile yüksek performans sağlaması anlamına da geliyor. Bir Full HD ekran kullanmak istiyorsanız, Dell orada da sağlam bir kalite ile isteklerinizi karşılıyor. 4K UHD ekran da dokunmatikliği destekliyor, bu da hoş bir kolaylık. 

XPS 15, giriş seviyesi bir i3-7100H işlemci ile yukarıda bahsedilen i7-7700HQ”ye kadar, 32GB’a kadar RAM, 1 TB’a kadar çok hızlı PCIe SSD depolama ve olağanüstü 4K UHD ekranla yapılandırılabiliyor. Windows 10 Hello yoluyla güvenli giriş için parmak izi tarayıcısı seçeneğine sahip bir klavye ve dokunmatik pad”in yanı sıra Thunderbolt 3 desteğine sahip bir USB-C”yi içeren, yüksek hızlı bağlantı sağlayan bir makineye sahip oluyorsunuz. 

Dell XPS 15, Mart ayında XPS 15 2-in-1 ile değiştirilecek. Yeni model genel olarak benzer özelliklere sahip olacak, bu yüzden de video düzenleme için daha iyi olacağını umuyoruz.

Ekran: 1080p veya 4K UHD 
İşlemci: Core i7-7700HQ 
GPU: Nvidia GTX 1050 
RAM: 32GB 
Depolama: 1TB PCIe SSD 

Dell XPS 15 Satış Fiyat: 7,719 TL”den başlıyor

 

En uygun Mac: MacBook Pro 15
Adobe’nin Premiere video düzenleme uygulamaları serisi bir endüstri standardı haline gelmişken, Apple’ın Final Cut Pro X”i de yükselişte. Bu, Mac’ın birçok yaratıcı profesyonelin kalbindeki yerini koruduğu ve videografikerlerin durumunun da farklı olmadığı anlamına geliyor. Final Cut Pro X, güçlü bir video düzenleme uygulamasıdır ve Mac’te Premiere Pro’dakinden daha hızlı bir şekilde işlem yapar ve doğru Apple dizüstü bilgisayarını seçerseniz mükemmel bir performans elde edebilirsiniz. 

üst seviye kullanıcılar için, büyük olasılıkla bu Touch Bar’lı son MacBook Pro 15 inç anlamına geliyor. Bu dizüstü bilgisayar, Apple’ın olağan tasarım kalitesi ile birlikte, Final Cut Pro X gibi uygulamalardaki fonksiyonlara göreve göre erişim sağlayan klavye setinin üstündeki yeni Touch Bar OLED ekranını sunuyor. 

Güç açısından, MacBook Pro 15 size yeter. çok hızlı Intel yedinci nesil dört çekirdekli i7-7820HQ, 16GB’a kadar hızlı RAM ve büyük 2 TB’lık hızlı PCIe SSD depolama ile yapılandırılabiliyor. Canlı düzenleme ve kodlama konusunda size yardımcı olacak özel bir AMD Radeon Pro 560 GPU’yu seçebilirsiniz. Tam hızlı (saniyede 40 gigabit veya Gbps) Thunderbolt 3″lü dört USB-C port, çok yüksek hızlı harici depolama birimlerini bağlayabileceğiniz anlamına gelir. 

Ayrıca MacBook 15, keskin bir 2,880 x 1,800 çözünürlükte çok yüksek kaliteli 15.4 inçlik bir IPS ekranı sunuyor. 4K UHD değil, ancak video düzenleme arayüzünüzü yönetmek için halen bol alan ve çözünürlük var. Renk desteği, yüzde 100 DCI-P3 ve yüzde 91 Adobe RGB kapsamı ile mükemmel. Panel, mükemmel gama, son derece doğru ve mükemmel bir kontrast ile son derece parlak. Kısacası, bir video editörünün hayalindeki ekran – 1,8 kg”lık nispeten düşük ağırlık ve büyük pili onu mükemmel bir taşınabilir iş istasyonu haline getiriyor.  

Ekran: 15-inç Retina 
İşlemci: Core i7-7820HQ 
GPU: AMD Radeon Pro 560 
RAM: 16GB 
Depolama: 2TB PCIe SSD 

MacBook Pro 15 Satış Fiyat: 6,299 TL”den başlıyor

 

En uygun 2-in-1: Microsoft Surface Book 2 15″

Microsoft, tabletlerden dizüstü bilgisayara ve tekrar tersine dönebilen 2-in-1 makineleri de içermek üzere, oldukça geniş, yenilikçi ve çok özel bir dizüstü bilgisayar serisi oluşturdu. Surface Book 2, ayrılan bir ekrana sahip yenilikçi dizüstü bilgisayarının en yeni sürümü olup inanılmaz derecede ince ve hafif tableti koruyarak performansı yükseltiyor. Biri 13.5 inç ekranlı, diğeri daha büyük bir 15-inç panelli olmak üzere iki versiyonu var. İkincisi, video düzenleme için en iyi 2-1″lerden biri.

Performans ile başlayalım. Surface Book 2 15, tam hızda çalışırken hem normal verimlilik uygulamalarında hem de çok yüksek performanslarda Intel’in sekizinci nesil dört çekirdekli işlemcilerini kullanıyor. Surface Book 2 15’in tek seçenek olarak kullanılan en üst düzey modeli, 4.2GHz Max Turbo’ya yükselen i7-8650U ile çalışıyor. Microsoft, işlemciyi 15 watt’lık temel gücünün ötesine taşıyor ve diğer güçlü dizüstü bilgisayarlardaki 45 watt”lık işlemciler kadar hızlı olmasa da, çoğu video düzenleme gereksinimi için yeterince güçlü. 16GB’a kadar RAM ve 1 TB’a kadar PCIe SSD kullanılabiliyor. 

Ayrıca Microsoft, üst seviye video düzenleme görevleri için son derece yetenekli bir yonga olan Nvidia GeForce GTX 1060 GPU’yu kullanıyor. Verimli, 3:2 en-boy oranında ve yüksek 3,240 x 2,160 çözünürlükte mükemmel bir 15 inç ekrana sahip. MacBook Pro 15’te olduğu gibi bu 4K UHD ekran değil, ancak en-boy oranı ve yüksek çözünürlük, video düzenleme çalışmalarınızı verimli bir şekilde gerçekleştirmek için çok fazla şey vaat ediyor. Renk gamı diğer bazı makineler kadar geniş değil, ancak parlaklık ve kontrastı son derece yüksek.

Microsoft, bağlantı açısından, bir USB-C 3.1 Gen 1 portunu kullanmayı tercih etti, yani harici depolama aygıtlarına bağlanmak hızlı ancak muhteşem değil. Surface Book 2’nin gerçek kazancı, 90 watt-saatlik pil kapasitesi sayesindeki mükemmel pil ömrü ve etkili bir tasarım, ekranın ayrılması ve oldukça hafif büyük formatlı bir tablet olarak kullanma olanağı. Klavye ve dokunmatik yüzey de en üst düzeyde; böylece, video düzenleme ihtiyaçlarınızı karşılamanın yanı sıra, günlük üretkenliğinizin üstesinden gelebilecek bir makine haline gelmiş. Ve ofisteyken, Surface Dial”ı çevredeki en eşsiz ve kullanışlı çevrebirimlerinden biri olarak kullanabilirsiniz. 

Ekran: 15-inç 3,240 x 2,160 
İşlemci: Core i7-8650U 
GPU: Nvidia GTX 1060 
RAM: 16GB 
Depolama: 1TB PCIe SSD 
Microsoft Surface Book 2 15″ Satış Fiyat: 10,000 TL”den başlıyor

 

Ekonomik: Asus ZenBook UX330UA

Diğer video düzenleme dizüstü önerilerimiz üst seviyeye odaklı makineler, bunların arasında her ikisi de çok pahalı olan Touch Bar”lı MacBook Pro 15  ve Surface Pro 2 15 de var. Herkesin, hem böyle yüksek güçlü makinelere ihtiyacı yok hem de onlara yetecek parası yok. Bunlar için, en güçlü dizüstü bilgisayarlardan olmayabilir ama ekonomik bir önerimiz var, ancak bu da asgari bir yatırım gerektiriyor: Asus ZenBook UX330UA.

ZenBook UX330UA ilk tanıtıldığından bu yana en çok ilgi gören ekonomik modellerden biri oldu. Sade fakat çekici tasarımı ile sağlam kaliteli bir metal yapı sunuyor. Nispeten ince ve hafif, iyi bir klavye ve dokunmatik pad deneyimi sunuyor.

Böyle düşük maliyetli bir makine için performans, en ağır video düzenleme işlerinin dışında herkes için yeterince iyi. Sekizinci nesil dört çekirdekli bir Intel Core i5-8250U’yu tercih edebilirsiniz; bu fiyata mükemmel bir performans sunuyor. ZenBook UX330UA, Core i7 işlemcili makineler kadar hızlı olmasa da, onlarla yarışabilir ve biraz daha düşük güç tüketen işlemcisi sayesinde daha iyi bir pil ömrü sağlar. Daha hafif video düzenleme işleri için 8GB RAM, PCIe türevleri kadar hızlı olmayan, ancak sabit disk sürücülerinden (HDD’ler) çok daha hızlı bir 256GB SATA SSD ile geliyor.

ZenBook UX330UA, ekonomik bir dizüstü bilgisayar olarak çok iyi bir ekran sunuyor. 13.3-inç IPS paneli, hem sRGB renk gamında yüzde 98 hem de Adobe RGB’ninkinde yüzde 74’ünü kapsıyor. Kontrastı çok iyi ve parlaklığı çoğu ortam için yeterli.

Bağlantıları, bu fiyat aralığındaki bir makineden beklenenden biraz sınırlı. Bir depolama cihazını USB-A 3.1 Gen1 portuna takabilirsiniz; port yeterince hızlı ancak Thunderbolt 3 performansını karşılamayacaktır. 57 watt saatlik pil makine fişe takılmadan uzun bir çalışma süresi sağlar. Yine de, bir yere taşımak zorunda kaldığınızda 0,53 inç kalınlığın veya 1.2 kiloluk ağırlığın hiç rahatsız etmediğini görürsünüz.

Ekran: 13-inç 1080p 
İşlemci: Core i7-8250U 
GPU: Intel UHD 620 entegre 
RAM: 8GB 
Depolama: 256GB SSD 

Asus ZenBook UX330UA Fiyat: £770 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here