Ana sayfa Yazılım Video Dosyaları

Video Dosyaları

0

Cakewalk Sonar 8.5.3 Producer programında “VIDEO” dosyaları ile nasıl çalışabileceğimize kısaca göz atacağız.
 

VIDEO

Kısa yada uzun metrajlı filmler üzerine müzik yapmak için ihtiyacınız olabilecek tüm araç gereçlere sahip olan Cakewalk Sonar 8.5.3 Producer Edition programı, kullanıcılarına bu en son sürümü ile, çok ağır dosyalarla bile güvenli birşekilde çalışma rahatlığı sağlıyor. Geliştirilmiş “CPU” performansı ile “plug-in” yüklü “audio” kanallar ve “video” dosyası ile korkmadan hızlı işlem yapabiliyorsunuz. Desteklediği farklı video formatları ile de, piyasada popüler olan “AVI, ASF, MPEG, WMV, QUICK TIME MOV” gibi video formatları ile çalışmanıza olanak sağlıyor.
 

cakewalk sonar
Resim 1
 
Video dosyanızı “Import” etmeden önce her zamanki gibi programda bulunan hazır proje şablonlarından yararlanabilir yada, boş proje hazırlayıp üzerine dilediğiniz kanalları açıp projeniz için ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz sanal enstrüman yada canlı kaydınız için midi ve audio kanallarını hazırlayabilirsiniz. Video “Import” etmeden önce video için ayrı bir kanal açmanız gerekmiyor. Yapmanız gereken ilk şey, birinci kanalın üzerinde bulunan “Expender” olarak da adlandırabileceğimiz bölgeyi (Resim 1) “video kanalı da diyebiliriz” fare vasıtası ile aşağıya doğru çekerek açmak olacaktır. Açtığınız kanal havuzunda midi yada audio kanallarında bulunan “pan, volume” gibi ayarlar bulunmamakla beraber, “video” dosyasının barındırdığı “Frame, Duration, Start, Trim – in ve out” gibi temel bilgiler bulunuyor.

 

Video kanalının sağ üst köşesinde ise video dosyası için “Show/ Hide the Video Thumbnails” (Resim 2) ve “Show/ Hide Video Frame Numbers” (Resim 3) olarak 2 seçenek bulunuyor. (Resim 2) de bulunan seçenek aktif iken proje içerisindeki video kanalı üzerinden filminizi gerçek zamanlı olarak izleyebiliyorsunuz. Bu seçeneği kapatıp videonuzu harici bir pencerede izlemek için ( eğer 2 monitör kullanıyorsanız bu seçenek ile video penceresini birinci yada ikinci monitörün istediğiniz yerine taşıyabilirsiniz) menüde bulunan “Views” sekmesinden “Video” seçeneğini tıklayabilirsiniz. “Show / Hide Video Frame Numbers” seçeneği ise video üzerinde çalışırken senkronizasyon kolaylığı için hangi kare üzerinde olduğunuzu belirten özelliktir.
 
cakewalk sonar 8.5.3 producer
Resim 2

  

cakewalk programı
Resim 3

 

Videonuzu program içerisine aktarma “Import” işlemi daha önceki “Audio ve Midi Import” işlemlerinde olduğundan farklı değil. Daha önceki bu konu ile ilgili yazıları kaçırmış ve hatırlamayanlar için tekrar hatırlatalım. Yine menü üzerinden “File – Import – Video” (Resim 4) yolunu izliyoruz. Karşınıza çıkacak “Import Video” penceresinde (Resim 5) videonuzun olduğu lokasyonu seçip dosyanızı işaretliyorsunuz. Bu pencerede “Files of type, Show file info, Import audio stream ve Import as mono tracks” seçenekleri bulunuyor. “Files of type” sekmesine tıkladığınız zaman yukarıda belirttiğim, programın desteklemiş olduğu video formatları seçenekleri karşınıza çıkıyor. Sahip olduğunuz formatı bu seçenekler arasından işaretleyip lokasyon üzerinde kolayca bulabiliyorsunuz. Eğer üzerinde çalışacağınız video formatının ne olduğu konusunda emin değilseniz “Files of type” sekmesinden “All Files” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu sayede dosyanızı aradığınız lokasyonda daha rahat görebiliyorsunuz.
 
video dosyaları üzerinde çalışmak
Resim 4
 
   video programları
Resim 5
 
Yine “Import Video” penceresinde bulunan “Show file info” seçeneği ise adından da anlaşılacağı gibi işaretlendiği zaman, seçmiş olduğunuz video ile ilgili kısa bilgileri görebilmenize yardımcı olan bir seçenektir. “Import audio stream” seçeneği ise yine işaretlendiğinde videonun kendi üzerinde barındırdığı audio dosyasını kendiyle beraber proje içersine taşımaya yardımcı olan özelliktir. Son olarak “Import as mono tracks” seçeneği işaretlendiğinde, videonun barındırdığı audio dosyasını mono olarak proje içerisine aktarmaya yardımcı olur.

Cakewalk Sonar 8.5.3 Producer Edition ile çalışırken programın desteklemediği farklı bir format ile karşılaşırsanız piyasada bulabileceğiniz “Allok” firmasının çıkardığı video çeviriciyi kullanabilirsiniz. Bu firma dışında yüzlerce farklı marka ve isimde mevcut, dolayısyla seçim sizin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here