Ana sayfa Mobil Versa sayesinde Fitbit yeniden kâr etmeye başladı

Versa sayesinde Fitbit yeniden kâr etmeye başladı

0
fitbit versa
Görsel: CNet

Aylar boyu zarar ettikten sonra yeniden kâr etmeye başlayacağını uman Fitbit, bu umudunda boş kalmadı. Giyilebilir teknoloji üreticisi 2018’in üçüncü çeyreğinde 10 milyon dolarlık net kâr elde ederek geçen yılın aynı çeyreğindeki 2,8 milyon dolar zararını gölgede bıraktı. Firma bu ilkbahar döneminde çok daha sert bir şekilde 54,2 milyon dolar zarar etmişti. Firma zararı konusunda açıklama yapmaktan hiçbir şekilde utanç duymuyor ve durumu kısaca akıllı saatlerin popülerlik kazanmasıyla birlikte düşen satışların etkisi olarak açıklıyor. Yeniden yeşile dönmelerinin sebebi ise Fitbit Versa’nın iyi satış rakamları.

Geçen yıla göre ufak bir miktar olan 3,5 milyon cihaz satan Fitbit, bunların içindeki akıllı saat oranının yükseldiğini ifade ediyor. Bu sebeple her satıştan daha fazla gelir eden firma, hacim düşse de kâr etmeye başladı. ABD’de Apple Watch’tan sonra en çok satan akıllı saat olan Versa, Garmin ya da Samsung gibi rakiplerinden uygun fiyatı sayesinde kurtumayı başardı. İlk akıllı saatini 14 ay önce Ionic olarak piyasaya süren firmanın böyle bir başarıya imza atması hiç de küçümsenecek bir durum değil.

Fitbit’in gelir elde etmeye devam ederek batmaktan kurtulup kurtulamayacağı ise henüz gizemini koruyor. 200 dolara satılan Versa, üçüncü çeyrekte rakiplerin geçen yılki akıllı saatlerine karşı mücadele etmişti. Apple Watch Series 4 ve Samsung Galaxy Watch ile birlikte bu dönemde çok daha çetin bir rekabete girileceğinden hiç şüphe yok. Akıllı saatler yükseldikçe güç kaybeden akıllı bileklikler ise Fitbit’e daha fazla zarar verecek. Firmanın yükselen saat işini kollayıp daha da yükseltmesi gerekiyor.


Kaynak: Fitbit
Aracı: Jon Fingas / Engadget

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here