Ana sayfa Haber Veri Merkezi Sektöründe 2019’da Neler Yaşanacak?

Veri Merkezi Sektöründe 2019’da Neler Yaşanacak?

2019 yılında veri merkezi sektöründe yaşanması öngörülen gelişmeleri Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı’ya sorduk.

422
0
Veri Merkezi Sektöründe 2019'da yaşanacak gelişmeler

Türkiye’nin en hızlı büyüyen veri merkezi Radore’nin Genel Müdürü Sadi Abalı’dan, 2019 yılında veri merkezi sektöründe yaşanacak gelişmelerle ilgili görüşlerini aldık. Veri merkezi sektörünün her geçen gün gelişmeye devam ettiğine değinen Sadi Abalı, “Katma değerli hizmetlerin giderek öne çıktığı dönemleri yaşıyoruz. Yapay zeka, nesnelerin interneti ve hatta bir süre sonra tanışacağımız 5G gibi teknolojiler veri merkezlerinin önemini gün geçtikçe artırıyor. Veri işleme ve analiz etme konularında genel bulut hizmetlerinin yanı sıra özel bulut alanlarının oluşturulması ve sunucu barındırma hizmetlerine gösterilen ilgi artıyor” dedi.

Radore’nin Genel Müdürü Sadi Abalı

Veri Merkezi Sektörü 2019

Sadi Abalı, 2019’da veri merkezi sektöründe yaşanması beklenen gelişmeleri bize maddeler halinde özetledi:

– İş yükleri uç noktalardan veri merkezlerine kayacak. Akıllı telefonlar, tabletler ve kişisel bilgisayarlar (PC) yoğun birer veri toplama cihazı olmakla birlikte, analitik işlemler için pek de uygun değiller. Yapay zeka, IoT ve benzeri yoğun işlem isteyen konularda bulutta, yani veri merkezinde işlem gören uygulamalar artacak.

– Veri merkezi sektörünün büyümesi devam edecek. Bulut bilişim ile birlikte veri merkezlerinin metrekare olarak küçülme eğilimine gireceği düşünülürken tam aksine bulut bilişim ve diğer trendler veri merkezlerine duyulan ihtiyacı artırıyor. Genel bulut yerine özel bulut yapılarını oluşturmak isteyen işletmeler, veri merkezlerine yatırımı artıracak.

– Veri merkezlerindeki AI oranı artacak. İnsandan kaynaklanan hataların en düşük düzeye indirilmeye başlandığı günümüzde veri merkezlerinde de benzer uygulamalara geçiliyor. Sunuculardan, soğutma sistemlerine, ağ altyapısından enerji kaynaklarına kadar birçok sistem birbiriyle bağlatı kurarak kendi çözümünü üretir hale gelecek. IDC’ye göre 2020 yılında kurumların veri merkezlerinde otonom çalışma oranının yüzde 50’yi bulması bekleniyor.

Radore 2019 Tahminleri

– Nesnelerin interneti (IoT) veri merkezi operasyonlarını optimize edecek. Günlük olarak yapılan, yama, güncelleme, takip ve ayarlama gibi otomatik olarak gerçekleştirilebilecek.

– Katma değerli sunucu barındırma hizmeti yaygınlaşacak. IDC öngörülerine göre, kurumların yüzde 40’ı sunucu barındırma harcamalarının çoğunu, temel bağlantı ve tesis giderleri yerine gelişmiş değer yönetimi ve optimizasyon hizmetlerine ayıracak.

– Bağlı hizmetler artacak. Yeni dijital hizmetler üreten kurumlar bütünleşik uygulamalar ortaya çıkarıyorlar. Bu uygulamalar, daha fazla güvenlik, bulutta ya da sunucunun barındırıldığı yerdeki üçüncü parti veri ya da analiz kaynağı ile bağlantıya ihtiyaç duyacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here