Ana sayfa İnternet Veri koruması Ankara’da masaya yatırıldı

Veri koruması Ankara’da masaya yatırıldı

0

Ankara”da gerçekleştirilen “Veri Korumasında Gelecek Adımlar” seminerinde ekonomik kalkınmanın hızlandırılmasında kurumlar, bireysel kullanıcılar için veri koruma ve gizliliğin önemine dikkat çekildi

T.C. Kalkınma Bakanlığı”nın ev sahipliğinde CIPL (Bilgi ve Politika Liderliği Merkezi) ve Boğaziçi üniversitesi”nin işbirliği ve Microsoft Türkiye”nin katkılarıyla gerçekleştirilen “Veri Korumasında Gelecek Adımlar” seminerinde veri koruması alanında dünyada yaşanan gelişmeler ele alınırken, veri korumasının güçlü ve zayıf yanları ile yasal düzenlemelerin güncellenmesi için yapılmış olan son teklifler masaya yatırıldı. Veri korumasında yeni yaklaşımların değerlendirildiği seminerde yoğun veri kullanımı desteklenirken hesap verilebilirliğin nasıl etkin koruma sağlayabileceğine dikkat çekildi. Seminerde aynı zamanda en iyi uygulama örneklerinin Türkiye’de teklif edilen gizlilik ve veri koruma yasaları ışığında nasıl uygulanabileceği tartışıldı. Etkinliğe Adalet Bakanlığı temsilcileri, akademisyenler, iş dünyası ve düzenleyici kuruluşlardan birçok temsilci katıldı.

 
Etkinliğin açılışını gerçekleştiren T.C. Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık Aydın, bilgi işlem teknolojilerinin büyüme, kalkınma ve rekabet için önemine vurgu yaparken, “Türkiye”nin bir sonraki bilgi toplumu stratejisinin uygulamasına başlarken, bu seminerde gerçekleştirilen tartışmalar son derece faydalıdır. Veri koruma ve gizlilik bilgi tabanlı toplumların temel öğesidir. Bilgi ve Politika Liderliği Merkezi, Boğaziçi üniversitesi ve Microsoft ile ortak çalışmalarda bulunmaktan çok mutluyuz” dedi. Dünya çapında mevcut veri koruması mevzuatı ile ilgili örneklerin de ele alındığı panelde konuşan Bilgi ve Politika Liderliği Merkezi (CIPL) Küresel Politika Başkan Yardımcısı Paula Bruening ise “Hizmetler, cihazlar ve uygulamaların yakınlaşan patlaması ve gerçekte sınırsız ve ucuz depolama olanakları işletmeler, sağlık kuruluşları, hükümetler ve birçok diğer alan için önemli fırsatlar yaratıyor. Bu fırsatlar sadece teknoloji kullanımı ateşleyen veriler korunduğunda ve uygun şekilde kullanıldığında değerlendirilebilir” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here