Ana sayfa Donanım Ve karşınızda 5D sinema

Ve karşınızda 5D sinema

0

Evlerimize 3D gelmeden 5D sinema ile tanışıyoruz
 

Sinemada 3 boyutlu filmler son dönemde yeni yeni yaygınlaşmaya başlarken, izleyiciler şimdi de, hareketli bir platformda izlenen ve oynayan filme uygun olarak rüzgar üfleyip, su püskürten “5D Sinema” ile tanışıyor.

5D sinemada, bilgisayarda hazırlanmış 6-7 dakikalık filmlerin gösterimiyle hayatımıza giriyor. Perdede özel gözlüklerle izlenen 3 boyutlu bir film benzeyen 5D filmlerin farkı koltukların sahnedeki plana uygun şekilde hareket ediyor olması. Bu işin 4. boyutu, 5 .boyut ise daha heyacan verici…Filmde plan araç içinde araba içinde hızlanıyorsanız yüzünüze rüzgar çarpıyor ya da ıslak bir zemindeyseniz yüzünüze su sıçrıyor.
 


 

 

Normal sinemalarda olduğu gibi, bir sinema perdesi ve bu perdeye filmi yansıtan bir projektör bulunuyor. Animasyonlar 3D olduğu için, özel gözlüklerle izleniyor. İzleyicilerin oturduğu platform ise motorlarla hareket ettiriliyor ve 9 kişilik kapasiteye sahip. Hareketli olduğu için emniyet kemeri bağlanması gerekiyor. Ayrıca her izleyiciye ayrı ayrı hava üfleyen bir sistem ve tavandan su damlaları püskürten bir sistem mevcut.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here