Ana sayfa Donanım Uzayın Sesleri: Sonic Fiction

Uzayın Sesleri: Sonic Fiction

0

Native instruments”ın en yeni ses paketi Sonic Fiction, bilim kurgusal ve fantastik sesler içeriyor…

Sonic Fiction
Native instruments”ın en yeni ses paketi Sonic Fiction ismini taşıyor. Bu sound’lar Kore player için geliştirilmiş, yani aynı zamanda ücretsiz olarak Koreplayer”da da kullanabiliyorsunuz. Sound’ların dizaynı Jeremiah Savage tarafından gerçekleştirilmiş. 

Sonic Fiction’un özelliği aslında isminden de anlaşıldığı üzere, oldukça bilim kurgusal ve fantastik sesler içeriyor olması. Bu da film, animasyon ve elektronik müzik alanları için biçilmiş kaftan demek. Ses paketini dinlediğinizde inanılmaz geniş ve fantastik ögeler ile karşılaşıyorsunuz. Jeremiah Savage günlük yaşamda sık sık duyduğumuz akustik sesleri kaydedip, bunları Absynth Kontakt ve Kore aracılığıyla farklı sentez teknikleri ile şekillendirmiş. Duyduğumuz etkileyici sesler aslında TV cızırtısı, bir fabrikadaki makine sesleri, kuş sesleri veya akan bir derenin sesi olabilir. Yani Jeremiah Savage aslında müzikal ve melodik olmayan seslerden yola çıkarak bu koleksiyonu oluşturmuş. Tabii sesler sentezlendikten sonra, tanınmayacak hale gelmiş ve bu bilim kurgusal sesler oluşmuş.

 

 

Sonic Fiction
Jeremiah Savage çok deneyimli bir müzisyen ve ses tasarımcısı. Kendisi Sonic Fiction”u şöyle tanımlıyor:

“Bilimkurgu denilince akla hemen soğuk ve sentetik sesler gelir. Bense daha organik kaliteli sesler yaratmaya çalıştım. Doğada bulunan sesleri almamın nedeni ise bu sesleri farklı sentez teknikleri ile değiştirdiğimizde ortaya çıkan sonuçların hala akustik bir gerçeklik içeriyor olması. Bir müzisyen kullanmak istediği sesleri dünyadaki farklı renklere yansıtacak

şekilde yaratmak ister. Benim yapmak istediğimde buydu aslında”

Aslında Sonic Ficton bugün ses ve sentez teknolojilerinin nerelere geldiğini bize çok iyi anlatıyor. özellikle granular sentezin 5-6 sene önce hayal denen basamakları nasıl aştığını gösteriyor. Sonic Fiction artistik ve organik olması nedeni ile elektronik müzik prodüksiyonlarına harika alternatifler sunuyor. Pakette 100 Kore sound’u bulunuyor. Bunların morph özelliği bulunan sekiz farklı versiyonu var: bu da toplam 800 ses demek. Bu seslerin değiştirilebilir parametreleri 24 adete kadar çıkabiliyor. Bu sayede neredeyse sonsuz seçeneğimiz bulunuyor. Seslerin bu kadar bilim kurgusal ve fantastik olması onların kullanılmaz halde olduğunu düşündürmesin size! Seslerin tamamı çalınabilecek şekilde tasarlanmış.
 

 

 

Sonic Fiction
Sadece Kore formatında olması, hemen akla “ille de NI ürünü satın almak zorunda mıyım?” sorusunu getiriyor. Başta da değindim gibi ücretsiz Kore player”da kullanabilirsiniz ama artık bazı sampler’larda bu formatı görmeye başladık. Bildiğiniz gibi Kontakt neredeyse sampler’lar için bir standart oldu ve NI bu stratejisini Kore için de sürdürüyor.

Sonic Fiction’daki sesleri Kore player’daki modülasyon imkanlarını kullanarak ya da sequencer’ımızdaki plug in imkanlarını kullanarak inanılmaz dinamik halde kullanabiliriz.
 

 

 

 

özellikle deneysel sound’lar için harika bir opsiyon. Sound’ları Kore player”a yüklediğimizde serbest adreslenebilir parametreler, seste en çok duyulabilir etkiyi yapan modülasyon şekline göre programlanmış. O nedenle farklı sesleri yüklediğimizde parametrelerin kontrol ettiği hedefler de değişiyor. Bu da zaman kazandırıcı ve yol gösterici bir opsiyon.

Loop ve arpej fonksiyonları ile daha önce hiç duyulmamış melodi ve sesler elde edebilirsiniz. Prodüksiyonlarınızda uzaydan gelme bir izlenim yaratmak isterseniz mutlaka denemeniz gereken bir paket.

 

Sonic Fiction
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here