Ana sayfa Makale Uzayın Açıklanamayan Gizemleri

Uzayın Açıklanamayan Gizemleri

Bilim adamları her gün, bütün gün boyunca, evren için sorulan çok sayıda sorunun cevaplarını araştırmak amacıyla verileri gözden geçiriyorlar, ama dış uzayın anlaşılmasının gerçekten çok zor olduğunu da itiraf ediyorlar.

0

Bunları açıklamak tamamen imkansız değilse de, en azından bizim gibi fani akıllılar için bu böyle.

Uzmanlar bile, ne olduğunu tam olarak bilmiyorlarsa, yeryüzünde yaşayan halkın bazı sorularının yanıtsız kalması doğaldır. Burada bu konuları sıralayacağız.

1.Evren ne kadar büyüktür?

Astronomi açısından burada bir hatırlatma yapalım: Güneşimiz, bir yıldızdır ve sekiz gezegen tarafından kuşatılmıştır. Bu yıldız-gezegen kümeleri güneş sistemleri olarak adlandırılır. Güneş sistemleri kümelerine galaksiler denir. Samanyolu’nun (içinde bulunduğumuz galaksi) yaklaşık 200 milyar güneş sistemine sahip olduğuna inanılıyor. Araştırmacılar, gözlemlenebilir evrende (somut olarak görebileceğimiz) yaklaşık 150 milyar galaksi buldular.

Aslında, Oxford’daki bir araştırma ekibi yakın zamanda evrenin en az 250 kat daha büyük olduğunu öne süren bir model geliştirdi. Bu rakam, Web tarayıcınızı çökertmeden yazabileceğimiz rakamdan daha fazla sıfır içerir. Ve bu sadece galaksileri ifade eder. Gezegenleri bir yana bırakırsak, bu sayının sadece güneş sistemlerine uygulandığını düşünmek bile beyni yakmak için yeterlidir.

2.Herkes nerede?

Evet, bu şaşırtıcı rakamlar şimdiye kadar yabancı hayatla karşılaşmamız gerektiğini gösteriyor. En tereddütlü tahminlere göre bile, evrendeki tüm gezegenlerin yaklaşık yüzde 1’i, en azından sürdürülebilir biyolojik yaşamı destekleyebilecek kapasitededir. Her bir kumsaldaki her kum tanesi için, bu gezegenlerden 100 tane var; yalnız Samanyolu’nda 100.000 akıllı medeniyet olmalı. Öyleyse, herkes nerede?

Fermi Paradoksu. 1950’lerde fizikçi Enrico Fermi tarafından öne sürülen Fermi Paradoksu, bu şaşırtıcı karmaşıklığı yanıtlamak için cesurca çaba harcıyor. Bugüne kadar kimse bunu çözemedi, ancak astroloji topluluğu bu konuda büyük ölçüde ikiye ayrılıyor: bir kısmı evrende sadece bizim akıllı yaşama  sahip olduğumuzu iddia ederken, bir kısmı da bunun iyi bir nedeninin olduğunu savunuyor. Örneğin, belki hayvanat bahçesi gibi bir durumdayız ve dünya dışı yaşam bizi kafesdeki bir panda gibi gözlemliyor. Ya da belki de galaksinin sadece “kırsal” bir parçasıyız ve henüz keşfedilmedik, 15. yüzyıl kaşiflerinin Atlantik’e girmeden önce eski Amerikan kabileleri hakkında hiçbir fikri olmadığı gibi. Çılgınca, değil mi?

3.Gezegen 9 nerede?

Plüton teknik olarak bir gezegen değil. Fakat bu, güneş sistemimizin sekiz gezegenle sınırlı olduğu anlamına gelmez. Bilim adamları, uzay köşemizin kenarlarında dokuzuncu, keşfedilmemiş bir gezegenin olabileceğine inanıyorlar. Uranüs ve Neptün gibi, gök cisimlerinin yörüngelerine dikkat ederseniz, tuhaflıklar görürsünüz.

Bunun nedeni, muhtemelen bir gezegen gibi büyük bir yerçekimsel gövdenin varlığıdır. Bilim insanlarına göre, “Gezegen 9” u henüz bulamamış olmamızın nedeni “şaşırtıcı bir şekilde belirsiz … Çünkü etraftaki en iyi teleskoplar sayesinde, onu zar zor buluruz, daha çok düşünürüz.”

4.Karadelikler nedir?

Karadelikler (yerçekimi seviyelerinin çok güçlü olduğu, ışık da dahil olmak üzere her şeyi içine çeken, galaksi benzeri oluşumlar), oldukça gizemli kalıyorlar. Araştırmacılar, sadece Samanyolu’nda 100 milyon kara deliğin olabileceğini tahmin ediyorlar. Ama nasıl oluştuğunu, ne yaptıklarını ve önemli olan eğer madde birinden geçerse ne olacağını bilmiyoruz?

 5.Önce hangisi vardı: Karadelik mi yoksa galaksi mi?

Bilim adamlarını kara delikler hakkında yöneldikleri şeylerin arasında, ilk etapta oluştukları zaman var. İlk galaksiler hakkında veri sağlayan radyo frekanslı fotoğrafları inceleyen gökbilimcilerce yapılan araştırmalar, kara deliklerin erken bir başlangıç yapmış olabileceğini gösteriyor. Bilim adamları, “Önemli nokta, önce kara deliklerin oluşması ve ardından bir şekilde etraflarında bir yıldız galaksisi oluşturmalarıydı” diyor.

6.Karanlık madde nedir?

Bu şeylerin gerçekte ne olduğunu bilmiyoruz, ancak bilim adamları, karanlık maddenin gezegenleri, yıldızları ve galaksileri bir arada tutan bir örümcek ağı gibi çalışan bir maddenin, toplam evrenin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğunu tahmin ediyorlar. Var olduğuna dair pek çok kanıt var, ama tam olarak ne olduğu bir gizem. Belki de keşfedilmemiş bir parçacığın bir bileşimi dir? Belki de daha önce bilinmeyen bir yer çekimi? Kimse emin değil.

7.Karanlık madde ne kadar sıcak?

Karanlık madde ile ilgili en önemli sorulardan biri, sıcak olsun ya da olmasın, sıcaklığı ile ilgilidir. Teoriler sıcak, ılık veya soğuk olarak değişiyor, en yaygın kabul gören teorilerden biri olan Lambda Soğuk Karanlık Madde modeli, isimlendirmenin önerdiği gibi soğuk ve karanlık olduğunu söylüyor.

8.Karanlık enerji nedir?

1990’larda, bir grup astrofizikçi, evrenin genişlemesinin, yerçekimine karşı bir tür madde nedeniyle hızlandığını bulduğunda, bu maddeyi “karanlık enerji” olarak adlandırdılar. Bilinen evrenin neredeyse yüzde 70’ini veya daha fazlasını oluşturduğuna inanıyorlardı, teoriler tam olarak ne olduğu konusunda farklılar – “mükemmel örnek” olarak bilinen değişen bir enerji alanı? Albert Einstein’ın göz ardı ettiği bir uzay alanı var mı? Ne olduğundan hala emin değiliz.

9.İkinci güneşimiz nerede?

Belli ki, yıldız sistemlerinin yüzde 80’i ikili sistemlerdir. İki güneşe sahiptirler. Bizimki öyle değil – en azından artık değil. Gökbilimciler, bir zamanlar, Nemesis olarak adlandırılan ikinci bir Güneş’in olabileceğini ileri sürdüler. Samanyolu’daki genç yıldız kümelerine bakıldığında daha yeni araştırmalar bunun için biraz destek buluyor; görünüşe göre, neredeyse tüm Güneş benzeri yıldızlar çift olarak doğuyorlar. Ama bileşimi bizimkiyle özdeş olan bir yıldıza bakmazsak, Nemesis sonsuza dek bir gizem olarak kalacak.

10.Ay nereden geldi?

 Popüler bir teori, yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Dünya’ya çarpan bir “protoplanet” in bir parça koparmasından bahsediyor. Ancak diğer teoriler —çekim gücümüzü kapılmış bir asteroitte – ısrar ediyorlar. Her halükarda kimse bilmiyor.

11.Merkürü ne oluşturdu?

Güneş sistemimizdeki tüm gezegenler arasında, Merkür en gizemli olanı olabilir. Güneşe çok yakın olduğundan teleskoplar ona bakmakta zorlanıyor ve bu konuda bir araya getirdiğimiz bilgiler bilim adamlarının kafalarını kaşıyarak düşünmelerine yol açıyor.

Büyük bir metalik çekirdek gezegenin hacminin yaklaşık yarısını oluşturuyor (bu oran Dünya’da sadece %10). Onu Dünya ve Venüs’e benzer özelliklere sahip bir gezegen olarak gören, ancak kabuğunun çarpışmayla soyulduğunu veya Güneş’in kabuğunu buharlaştırdığını söyleyen bazı teoriler var. Her iki durumda da, bu gezegene ilişkin cevapsız çok soru var.

12.Arecibo Mesajına kim ulaşacak?

Şimdiye kadar uzaya gönderilen en güçlü yayın 1974’te küresel yıldız kümesi M13’ü hedef alarak gökyüzüne ışınlandı. Mesajın, (insan, güneş sistemimiz ve DNA ifadesini gösteren grafikten ibaret) yaklaşık 25.000 yıl boyunca hedefine ulaşması beklenmemekte. Ama kim bilir: Bu arada başka biri de onu elde edebilir.

13.Kuantum dolaşıklığına ne sebep oluyor?

Bu, iki parçacığın birbirini yansıttığı veya evrenin tamamen farklı köşelerinde bile büyük mesafelerle ayrılsalar bile bir şekilde etkileşime girdikleri andır. Einstein, bunu “bir mesafede ürkütücü eylem” olarak adlandırdı ve bu tür bir dolaşıklığın meydana gelmesi, parçacıklar arasında hareket eden bir çeşit sinyal gerektiriyordu – ışığın hızından daha yüksek bir hızda. Bilim adamları henüz bu olgu için tam tatmin edici bir açıklama getiremediler.

14.Antimadde nedir?

Bu normal bir madde gibi, ama tam tersi. Özellikle bir antimadde parçacığı, maddenin bir parçacığı ile aynı kütleye sahiptir, fakat karşıt elektrik yüküyle, bağlandığı anda normal maddeyi tahrip eder. Büyük Patlama’dan sonra madde ile birlikte oluşturulduğuna ve bugün hala evrende kaldığına inanılıyor olsa da, bilim adamları nedenini tam olarak bilmiyorlar. Sadece uzak durmamız gerektiğini biliyorlar.

15.“Uzay kükremesi” sesi nedir?

Uzayda, bir çığlık ya da en azından “kükreme” duyarsınız. Araştırmacılar, uzaydan gönderilen diğer sinyalleri çıkarmayı zorlaştırabilecek bir radyo sinyalleri kakofonisi tespit ettiler (insan kulağı ile duymak imkansız olsa da). Bilim adamları bunun nedenini açıklayan bazı teoriler olduğunu söylüyorlar: bu teoriler  “en eski yıldızlardan geldiği”nden “radyo galaksileri”ne kadar uzanıyor, ama bunlar sonuçta sadece teori.


Bu yazı, Newtech dergisinin Eylül ayı sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here