Ana sayfa Haber Uzay İstasyonu Sızıntısı Korku Yarattı

Uzay İstasyonu Sızıntısı Korku Yarattı

0
bilim insanları Güneş'i karartmak

İnsanlığın gezegenlere yerleşmeden önceki son durağı olarak görülen uluslararası uzay istasyonu, herkesi korkutacak bazı gelişmelere sahne oldu. NASA tarafından son dakika haberi olarak aktarılan bu habere göre Uluslararası Uzay İstasyonu Rus segmentinde bu sızıntının meydana geldiği ifade edildi. Özellikle de Rusların bulunduğu kısımda böyle bir problemin çıkması bazı komplo teorilerini de beraberinde getirdi. Ancak oluşan bu sızıntının mikro çapta olması ise birçok kişiyi rahatlattı.

Uzay istasyonunda panik

Uzay İstasyonu sızıntısı nasıl keşfedildi?

Rusya Devlet Uzay Kurumu Başkanı Dimitri tarafından yapılan açıklamalara göre; istasyonun uzay kapağı bölmesinde mikro bir sızıntı olduğu keşfedildi. Ancak bu sızıntının dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan iç kısımlarda önlenebileceği söylendi. Böylece astronotların dışarıya çıkmadan İçerden sorun giderme ekipmanlarını kullanmaları ise onlara büyük kolaylık sağlayacak. Mikro çaptaki bu sızıntı, mikro bir göktaşının küçük bir kırağa neden olmasından kaynaklanıyor. Bu küçük ama tehlikeli sızıntının meydana geldiği saatlerde; mürettebatın hiçbirinde aktif olarak sorun giderme prosedürlerinin çalışmıyor olması ise tehlikenin yedi saat boyunca müdahale edilemez boyutta olmasına neden olduğu da yapılan açıklamalar arasındaydı.

Uzay istasyonundaki bu mikro kırık tamir edilmeseydi ne olabilirdi ?

  • Bilindiği üzere uzaydaki bazı zehirli gazların uzay mekiklerine veya uzay istasyonuna sızması sonucunda içeride yoğun bir kimyasal tepkime gerçekleşebilir ve bu da çok büyük patlamalara yol açabilir. Uzay istasyonunda herhangi bir patlamanın meydana gelmesi ise etrafa binlerce parçanın dağılması anlamına gelecekti. Bu parçalar, dünyadaki herhangi birkaç yere düzensiz olarak düşecekti.
  • Yapımı uzun yıllar süren istasyonunun bir anda yok olmasıyla uzay çalışmalarında en az 20 yıl geriye gidilmesi
  • Astronotların NASA, Rusya ve Avrupa Uzay Ajansı için çalışan en deneyimli astronotlar olması nedeniyle ciddi bir nitelikli işgücü kaybının yaşanmaması
  • Uzay istasyonu içerisinde toplanan birçok verinin kaybolması ile birlikte yapılacak olan projedeki data kaybının oluşması
    gibi birçok felaket senaryosu da ortaya çıkacaktı. Neyseki bu sızıntı ile ilgili herhangi bir problem, büyük çaplı olarak yaşanmadan önlendi. Altı astronot şu anda istasyonda, NASA; Drew Feustel, Ricky Arnold, Serena Auñón, Avrupa Uzay Ajansı; Alexander Gerst ve Rus kozmonotları; Oleg Artemyev ve Sergey Prokopyev.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here