Ana sayfa Makale Uygulama Kılavuzluğunda Astronot Olun

Uygulama Kılavuzluğunda Astronot Olun

Bir astronot olma hayalini gerçekleştirmek bir çocuk için her zaman gerçekçi bir hedef olmuştur, ta ki büyüyene kadar. Bu sayımızda, bir yetişkinin bile uzaya bir adım daha yaklaşmasını sağlayacak bir uygulamamız var.

0

Space Nation Navigator (şu anda sadece Android’de mevcut, yakında bir iOS sürümü gelecek), akıl oyunlarından fiziksel fitnes hedeflerine kadar çok çeşitli aktivitelerle dolu bir astronot eğitim uygulaması. Finlandiyalı yeni bir şirket olan Space Nation, NASA işbirliğiyle, kullanıcılarına eğlenceli bir mobil uygulama aracılığıyla astronot olmak için neler yapması gerektiği hakkında bilgi vermeyi hedefliyor.

Uygulama, istediğiniz gibi geçiş yapabileceğiniz dört bölüme (Temel, Görevler, Profil ve Mağaza) ayrılmış. Temel’in altında, makalelerden podcast’e kadar uzanan, okuyabileceğiniz veya dinleyebileceğiniz, alanla ilgili içerikleri buluyorsunuz. Ayrıca haftalık sıralama, haftalık puanlar ve eğitim seviyesi gibi kendi puanınızı görebileceğiniz yerler var. Kendi puanınızın altında, tüm zamanların en yüksek skorlarıyla birlikte, haftanın en üst sıradaki oyuncularını görebileceğiniz bir skor tablosu yer alıyor. Her hafta, bir dahaki sefere daha yüksek puan alma şansı elde etmek için puanınız temizleniyor.

Puanların neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız, potansiyel olarak kazanabileceğiniz ödülü tanımlayan şey bunlardır. 12 haftalık üç döngüden sonra, bir eğitim kampına katılmak için seçilen 100 kursiyerden biri olabilirsiniz. Bu 100 kişiden 12’si, İzlanda’da bulunan 10 haftalık bir astronot antrenman kampı için seçilecek ve içlerinden biri de, daha sonra masrafları ödenerek uzaya yolculuk yapma hakkı kazanacaktır.

Eğlence, puanınızı artırmak için tüm farklı oyun türlerini oynayabileceğiniz Görevler bölümünde başlıyor. En üstte, bir dizi farklı oyun ve aktiviteyi tamamlamanızı sağlayan bir “Haftalık Macera” var. Bunlar, beyniniz veya vücudunuz için bir meydan okuma sayılır, tüm yetenekleri kapsamaktadır. Test etmek için farklı beceriler arasında gezinmek isterseniz, görevleri tek tek ayrı ayrı gerçekleştirmeyi de tercih edebilirsiniz. Haftalık maceranızı tamamlamak için her görevi yerine getirmelisiniz.

İlk başta oyunları geçmenin çok kolay olabileceğini düşünebilirsiniz, ancak kesinlikle yanılırsınız. Her oyunun nasıl çalıştığına alışmaya çalıştığınızda kesinlikle her şey daha da kolay oluyor.

Oyunlar boyunca en zorlu olanı, geminizi korumak zorunda olduğunuz “Repair the Wayfarer” adlı bölüm. Bu, zaman dolmadan önce uzmanlıklarını temel alarak her bir parçayı düzeltmeleri için doğru kişileri belirlerken, hızlı bir şekilde çok görevliliği gerektiriyor. İlk başta stratejinizi daraltmak zor olabilir, ancak birkaç kez oynadıktan sonra, zar zor da olsa bir şekilde o seviyeden devam edebiliyorsunuz.

Biraz ter atmak için günlük egzersizlere kolayca katılabileceğiniz vücut görevlerini seçebilirsiniz. Örneğin, belirli bir kontrol noktasına ulaştığınızda bir görevi yerine getirmeniz için uygulama sizi uyarıyor. Ayrıca koşularınızı yol boyunca izlemek için GPS kullanıyor.

Herşeyin uzayda olduğu gibi normal bir şekilde işlev görmeye çalışması için bir göz attıran oyunun adı da “Lunch Anyone”. Burada, katı, macun ve sıvılardan, birbirlerine bulaştırmadan yemekler pişirmek zorundasınız. Ekranın yanında, takip edip uygulayabileceğiniz farklı tarifler var. Bu kulağa basit gelse de, tüm malzemelerin etrafta yüzdüğü sıfır yerçekimi ile bunları yapmak zor.

Ayrıca alabileceğiniz sınavlar var – özellikle dil becerilerinizi ve kültürel anlayışınızı test edenler var. Uzay terimleriyle ilgili bilgileri test eden ve diğer astronotlarla bir uzay gemisinde olsaydınız nasıl davranacağınızı sorgulayan testler var. Her birine yanıt verirken, öğrenmenize yardımcı olacak kısa bilgiler veya açıklamalar alıyorsunuz. Bu yüzden, ilk seferde geçemeseniz bile, bir dahaki sefere doğru cevapları verebilirsiniz.

Tüm gelişiminizi takip etmek için düzenli olarak başvurabileceğiniz belirli bir Profil bölümü var. Haftalık puanlarınızı, haftalık derecenizi ve tüm zamanların sıralamasını burada görüyorsunuz. Ayrıca, 13 eğitim konusunu keşfederken kilidini açtığınız tüm farklı rozetleri buradan takip edebiliyorsunuz.

Space Nation Navigator’u oynamak ücretsiz, ancak her seferinde açılan reklamlarla birlikte mikro transferler de var. Görevleri yeniden denemeye karar verirseniz, oyun boyunca topladığınız paraları harcamanız gerekeceğini dikkate almanız gerekir. Alışveriş bölümünden daha fazlasını satın alabiliyorsunuz. Ödemeler, satın aldığınızın şeylere bağlı olarak 1 ile 170 dolar arasında değişebiliyor.


Bu yazı, Appusers dergisinin Mayıs sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here