Ana sayfa Haber USB 3.1″ler ile veri aktarımları 10 Tbps”a yükseldi

USB 3.1″ler ile veri aktarımları 10 Tbps”a yükseldi

0

USB 3.0‘lardan sonra daha hızlı veri aktarımı sağlayan USB 3.1 Type C‘lere geçtik fakat bu durumun getirdiği bir iyi haber, bir de kötü haber var. İyi haberden başlamak gerekirse,yeni nesil USB‘ler ile veri aktarımları 10 Gbps’a kadar yükseltildi ve 10 watt gücü ile bağlantı sağlanıyor. USB kablolardaki fiziksel ve altyapısal değişiklikler mobil ve diğer cihazlarımıza da elbette yansıması düşündüğümüzden daha fazla.

öncelikle, USB 3.1‘in sağladığı aşırı güç; 100 watt’dan bahsediliyor, özellikle dizüstülerin pil ömürlerini epey zorlayacağı söyleniyor. Dizüstülerde bir pil problemi zaten kullanıcıların başlıca sıkıntılarından bir tanesi. Akıllı telefon kullanıcılarını daha da düşündüren diğer durum ise, bu enerji kullanımının akıllı telefonların hiç kaldıramayacağı doğrultusunda.

 

 

Type C‘ler ile birlikte gelen bir diğer değişiklik ise, artık kablo taşımamız gerekmiyor. Type C tasarımları artık sadece USB cihazının ucunu herhangi bir kabloya bağlayabilmemizi sağlıyor. Bu yeni USB tasarımlarının yeni isimleri ise şöyle; Type A, Type B, Micro B gibi çeşitli USB çeşitleri ile karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte yeni USB‘ler için yeni adaptörler arayışında olacağız. Benzer bir durum 3.0′da da görülüyorken, kullanıcılar bu durum içerisinde fazla zorlanmamıştı ancak, 3.1 için daha da zor bir durum olacak gibi görünüyor. Elbette 3.1’in hazır durumu, 10 Tbps’lik veri aktarım hızı kullanıcıların fazlasıyla yüzünü güldürecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here