Ana sayfa Haber Ünlü sosyal medya yatırımcısı Sean Parker”dan Facebook itirafı

Ünlü sosyal medya yatırımcısı Sean Parker”dan Facebook itirafı

0

Napster”ın ünlü ismi ve Facebook”un ilk yatırımcılarından Sean Parker, sosyal medya yapımcılarının, yaptıkları şeyin bağımlılığa neden olacak bir şey olduğunu bildiklerini söylüyor. “çocuklarımızın beyinlerine ne yaptığını bir tek Allah biliyor” diyen Parker, her ne kadar hala Twitter ve Facebook”ta varlığını sürdürse de, sosyal medyaya karşı “vicdanlı bir muhalif” haline geldiğini belirtiyor (Şu an itibariyle Parker Enstitüsü Kanser İmmunoterapisi adlı sağlık kuruluşunun kurucusu ve başkanı olarak görev yapıyor).

Parker, sosyal paylaşım sitelerinin, insanların daha çok beğeni ve yorum almak için sürekli gönderiler yapmasına neden olan “geribildirim döngüsüne tepki vermeye teşvik eden” psikolojik zaafları istismar ettiğini söylüyor. ” Tıpkı benim gibi bir saldırgan örneğinde olduğu gibi. çünkü bu şekilde insan psikolojisini istismar ediyorsunuz” diyor. ” Yatırımcılar, yapımcılar (ben, Mark, Kevin Systrom, tüm bu insanlar) bunun bilincindeler. Ama yine de yaptık.” Diğer bir deyişle, Facebook kullanmak, abur cubur yemek gibi: Beğeniler ve yorumlar için gönderi yaptığınızda, anlık memnuniyet yaşıyorsunuz. çabuk ve kolay bir şekilde gerçekleşiyor ama, değeri yok.

Parker, Facebook”un yapımı esnasındaki düşünce sürecinin “insanların zamanlarını ve dikkatlerini, mümkün olan en yüksek seviyede nasıl kullanabiliriz?” mantığına dayandığını söylüyor. Tabii bu tip yorumlar Facebook”un ilk yatırımcılarından biri olan milyarder Parker”dan gelince, biraz ironik oluyor. Teknoloji alanında çalışmalar yapan birinin yaptığı ya da bir şekilde dahil olduğu şeye muhalefet ediyor olması da ilk defa olmuyor. Ethan Zuckerman adlı programcı birkaç yıl önce açılır pencere reklamlarını dünyaya yaydığı için meşhur bir özür mektubu yazmıştı.

Bu arada kamuoyunun görüşü de, Facebook”un aleyhine dönüyor. özellikle yalan haberler ve 126 milyon kişiye ulaşan Rus seçim mesajlarından sonra. Son yapılan ayrıntılı bir araştırma, Facebook”un en ayrıştırıcı firmalardan biri olduğunu ortaya koymuştu. Facebook”a, Amazon, Google, Apple ya da Microsoft”tan daha az güvendiğini söyleyen insan sayısı artıyor ama yine de Facebook ortadan kalkarsa bundan çok endişe duyacaklarını da söylemeyi ihmal etmiyor bu kişiler.

Parker  “1 ya da 2 milyara çıkan kullanıcı sayısına sahip bir sosyal ağın istemeden neden olduğu sonuçlar… Toplumla, birbirinizle olan ilişkilerinizi ciddi anlamda değiştiriyor” diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here