Ana sayfa Haber Ünlü Japon Robot Asimo Emekli Oldu

Ünlü Japon Robot Asimo Emekli Oldu

0

Honda tarafından geliştirilen ve teknolojilerinin demosu olarak gösterilen Asimo (Advanced Step in Innovative Mobility) robotu, artık emekliye ayrılıyor. Sosyal medya ve web sayfaları üzerinden açıklama yaparak durumu belirten Honda, projenin sonlandırıldığını belirtti.

İlgili Haber: Tarihteki önemli robotlar

Asimo projesi sonlandırılsa da robotu ayakta tutan teknolojiler firmanın farklı ürünlerinde kendisine yer bulacak. Bu ürünler arasında yürüyen asistanlar ve kendi kendine ayakta duran motosikletler yer alıyor.

Asimo gitti ama yerine farklı insansı robotlar gelecek!

2011 yılından beri herhangi bir güncelleme almayan Asimo, gelecekte de firma için satılıp paraya çevrilebilecek bir ürün sınıfına girmeyecekti. Firmanın yöneticileri bu durumları dikkate alarak Asimo’nun fişini çekti. Honda’nın bu hareketle robot ve AI teknolojilerinden çekildiğini düşünmek ise büyük bir hata olur. Aksine robotik ve yapay zeka, firmanın “2030 Vizyonunda” üçte birlik bir yer tutuyor.

Asimo

Kyodo News tarafından yayınlanan röportaja göre Honda yeni iki ayaklı robotlar geliştirmeye devam edecek fakat hiçbiri Asimo adına sahip olmayacak. Honda CES 2018’de 3E adlı bir diğer robotunu tüketicilerin sergisine açmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here