Ana sayfa Donanım Universal Audio UAD 710 Twin-Finity

Universal Audio UAD 710 Twin-Finity

0

Universal Audio, mic pre alanında tüp ve transistör teknolojisini birleştirdiği modeliyle test sayfalarımızdaki yerini alıyor. Eser Taşkıran, Twin-Finity”nin limitlerini araştırıyor.

Dünyaca ünlü isimlerle kayıt yapan büyük stüdyoların hepsinde rastladığımız; kayıt, mixing ve mastering alanlarının Rolls Roycelar”ını üreten bir firma Universal Audio. Teletronix LA2A ve Urei 1176 klasiklerini bugünün komponentleriyle üreten bu dev firma, bundan yaklaşık 15 yıl kadar önce bu büyük analog tınıyı dijital mecraya doğru da sunmaya başladı. ürettiği plug-in”leri, DSP desteğiyle bilgisayar CPU”sunu rahat bırakarak kullanma fırsatı sundu bizlere. Daha sonra bu alanda onları önce TC Electronic (Powercore), sonra sırasıyla Focusrite (Liquid Mix) ve SSL (Duende) firmaları takip etti. Stüdyomda bu dört firmanın da ürettiği üniteler mevcut, bana sorarsanız hala UAD en gerçeğe yakın olanı.
Bu bilgileri paylaşmak istedim çünkü bundan 20 sene öncesine göre değişen bir “marketing” algısının da altını çizmek şart. Evet 20 sene öncesine kadar önemli firmalar sadece büyük kullanıcıları önemseyip, sadece yüksek bütçeli ürünler üretirlerdi. Bugünlere gelindiğinde ise konu % 90 ev stüdyosu kullanıcısına dönmüş olduğundan “akıllı bütçeli” ürünler alanında bir yeni yol açtılar kendilerine. Ev kullanıcısının kayıt ortamı da malumunuz, bilgisayar + ses kartı + MIDI klavye + bir şan ve bir enstrüman mikrofonu + monitöre döndü. Yani kullanılan tınının % 90″ını bize dijital alan sunuyor, bu da sıcaklık sağlayacağımız tek ortam olan analog input”umuzun değerini arttırıyor ve mikrofon ve line preamp”inin önemi katlanıyor. UAD”nin ürettiği bu hesaplı (kendi kategorisine göre hesaplı demek lazım sanırım) ünite isminden de anlaşılacağı üzere iki teknolojiyi birleştiriyor, lambalı teknoloji ile transistörlü teknoloji. Yani kullanıcıya gerek transistörün minimum gürültülü ve geniş SPL”li gücünü sunuyor, bir yandan da lamba sıcaklığını ve de bunları UAD kalitesinde bizlere veriyor.

 

Bu tip test sürüşlerini benzer markayla yapmayı yani bir kıyaslama yapmayı doğru buluyorum, bu ürünümüzü de Focusrite Isa One ile yapacağım. Bu arada altını çizmeliyim ki Isa One da çok beğendiğim tertemiz bir pre. UAD”nin üzerinde bir input, bir de output gain”imiz var. Fix bir frekans ayarına yönelik çalışan bir bas filtreleme tuşumuz mevcut (keşke belli frekansları seçebilme olanağı olabilseymiş dedirtiyor bu durum), fazı ters çevirmeye yarayan bir tuşumuz var ve de kullanıcıların en çok ilgisini çeken transistörden lambalıya doğru çalışan (isteğe göre lamba tınısının, istenildiğinde de transistör tonunun arttırılabildiği) bir volüm ayar potansı var.
 
Test aşaması
Neumann TLM 49″umu bağladım UAD 710″a ve bir soprano kaydı denemesi yaptık. Açıkçası biraz önce bahsettiğim lambalı veya transistör tonunu arttırmaya yarayan potansın tınıya çok büyük bir müdahalesi olmadığını gördüm. Tabi ki bir Theremionic Culture veya Emprical Labs sonucu beklemek, (harmonik drive”ın yarattığı farklılık adına) doğru olmazdı bu fiyat aralığında bir makineden. Kısacası bu biraz lambalı makinelere bilinç altından bağlı olan kullanıcıyı hedef alan akıllı bir hareket. Bu potansta büyük bir renk aralığı bulamasam da, cihazın gain input”unun rengarenk olduğunu farkettim. Usta bir elde bu input ayarı sayesinde drive edilmiş tonlardan, klasik müziğin en naif tonlarına kadar almak mümkün. Ama dedim ya usta bir el ve kulak şart, yoksa distort edilmiş kanalları mixing aşamasında çöpe atmanız da mümkün olabilir.

 

Soprano”da Focusrite”ın tonuna göre değişen ne oldu, aynen söylediğim gibi Isa One”da tertemiz berrak bir ton elde ederken Twinfinity”de çok daha geniş bir renk cümbüşü elde ettim. Bu renk de en çok yüksek mid frekanslara yansıdı.

Vokal kaydından sonra her zamanki gibi akustik gitar ve elektrik gitar kaydı yaptık, bir de line olarak bas gitar kaydetmeyi denedik. Yine input & output dengelemesinin tüm bu kayıtlara gerektiğinde güç olarak, gerektiğinde de transparan bir renksizlik şeklinde yansımasını yaşadık. özellikle bas gitara verdiği enerjiyi öyle kolay kolay hiçbir pre veremez diye düşündüm. (özellikle bu fiyat aralığındaki ürünler bazında düşünürsek.)
 

Sonuç
Cihazların tabi ki özelliklerinin paylaşıldığı siteler mevcut; SPL gücü, gürültü oranı, harmonik verileri vs… Bu bilgiler tabi ki önem arz ediyor, ama en önemlisi kişisel keyiflerimiz, kişisel beklentilerimiz. Unutmamak lazım ki Şahin marka otomobilde de 5 vites mevcut, Audi A4″de de anı şekilde, ama aynı sayıda vitese rağmen sundukları sürüş keyfi bambaşka. Bu yüzden sizlere tavsiyem şu olacak, distribütörlüklerimiz git gide, bize dünyadaki ortamın benzerini sunuyorlar, bize test olanağı veriyorlar.

Bence bu cihazı mutlaka test edin, tek bir tınıya sahip olmayan ve her tınısını kendi kategorisinin en iyi markalarıyla kapışacak bir güçte sunan Twin-finity”ye dikkat edin derim, her ne kadar bu ürün 610 un biraz gölgesinde kalmış olsa da…
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here