Ana sayfa Donanım Universal Audio Apollo

Universal Audio Apollo

0

Şimdi test sırası, Universal Audio Apollo yüksek çözünürlüklü ses kartında

Universal Audio firması, yarım asırı aşkındır Audio ekipman tasarım tecrübesi ile her dönemde A+ klasmanda cihazlar üreterek dünyadaki pek çok önemli stüdyonun demirbaş niteliğindeki cihazlarını özenle tasarlamıştır. Firmanın en önemli özelliği üretmiş olduğu tüm cihazları, doğru kullanım ve bakıma özen gösterildiği takdirde, ömür boyu size hizmet verecek kalitede üretmesidir. UA logosunu taşıyan 40-50 yıl önce üretilmiş birçok cihaz, halen aktif olarak kullanılmaktadır. Geçen yıl test etmiş olduğumuz UA 6176 mic pre comp, çok uzun süredir orijinal tasarımına sadık kalınarak halen üretilmektedir ve en iyi mic pre’ler arasındadır.
 
Universal Audio Apollo

Firmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve geçtiğimiz ay satışa sunmuş olduğu Apollo ses kartı, merakla bekleniyordu. Dört gözle bekleyenler arasında bende bulunuyordum 🙂 Cihazın en önemli özelliği yüksek çözünürlüklü konvertörleri ve içerisinde barındırdığı UAD plug-in’leri ve bu plug-in’lerin dahili 2 veya opsiyonel 4 DSP ile gerçek zamanlı işleme gücüne sahip olması. Bu, şu anlama geliyor: Mac veya PC tabanında çalışan DAW ile senkronize olup yapılan işlemler sırasında bilgisayarınızın işlemcisine ihtiyaç duymadan gerekli tüm işlemleri kendi içinde yürütüyor. Hal böyle olunca Mac yada PC’niz çok daha stabil çalışır ve size daha fazla işlem gücü sunar. Cihazın birçok ihtiyaca rahatlıkla ve hızlı biçimde yanıt vermesinin haricinde üzerinde bulunan A klas Mic Pre’ler olağan üstü temizlikte ve kalitede. Cihaz tasarlanırken kayıtlarda ve monitörlemede 100% analog duyum sağlaması için oldukça hassasiyet gösterilmiş. Sound’u çok sıcak ve yumuşak. Cihazın bütün özelliklerini rahatça kontrol edebilmeniz için Universal Audio arayüzü olan UAD mikseri her daim masa üzerinde açık tutabilirsiniz.
 

Kayıt – edit -mix ve masterig için gereken tüm donanıma sahip olarak tasarlanan cihaz, kullanıcısının tüm isteklerine yanıt verebiliyor. Oldukça makul tutulan fiyatı da göz önünde bulundurulacak olduğunda Apollo emsalleri arasında açık ara öne çıkmayı başarmış görünüyor.
 

 

MIC PRE:
Apollo’da kullanılan 4 adet preamfi, high-end dijital dönüştürücülere ulaşmadan önce preminum kalitede temiz analog devrelerde hacim kazanıyor. Ancak her mikrofon kanalı için ayrı bir kontrol ünitesi bulunmuyor. Dijital olan kontrol devresi bir selektör yardımı ile işlem yapılmak istenen kanal numarasına yönlendirilerek seçiliyor ve kazanç seviyesi ayarlanabiliyor. Cihazın tam ortasında bulunan düşük tepkime zamanlı led VU metrelerden sinyal seviyenizi takip ediyorsunuz. Ancak arayüz yardımı ile tüm bu kontolleri ayrı ayrı da yapabilme şansınızda bulunmakta. Her bir preamfi için 48V desteği, –20dB pad, faz çericisi-HP filtre ve stereo link bulunuyor.
 

Jack tipi: XLR dişi
Phantom Power:48 V
Dinamik:118 dB (A-weighted)
İşaret/Gürültü oranı:118 dB (A-weighted)
THD + Noise:-110 dB
 

Line In:
Mic pre’lerin haricinde 4 adet line in yüksek dirençli giriş terminali bulunuyor. Hardware enstrümanlarınızı veya dinamiklerinizi bu kanallar aracılığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca ilk 4 kanaldaki mic pre’leri kullanmayıp tüm girişlerinizi line in seviyesinde kullanıp, kanal sayınızı 8’e yükseltme şansınız her daim mevcut. Yine kontrolleri UAD mixer kontrol arayüzü üzerinden yapabilmektesiniz.

Jack tipi: ¼” erkek TRS Balanslı
Dinamik: 117 dB (A-weighted)
İşaret/Gürültü oranı: 117 dB (A-weighted)
THD + Noise: -107 dB
 

 

AD / DA DöNüŞTüRüCüLER :
Uzun yılların tecrübeleri ve imkanlarını kullanarak geliştirilen dönüştürücüler kusursuz düzeyde işlem yapıyor. Her kanalda 192 khz 24 bit örnekleme hızı ile oldukça iddialı ancak tüm kanalları aynı anda maksimum düzeyde ve eş zamanlı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Gecikme hissediliyor fakat 96 khz 24 bit hızında, 1,1ms gecikme çok az ve hissedilmeyecek düzeyde. Ben tercihen 48 khz örnekleme hızında kullanmanızı öneriyorum.
 

Desteklenen frekanslar: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz
örnekleme: 24-bit
A/D kanal adedi:8
D/A kanal adedi: 14
Analog round-trip latency: 1.1 ms @ 96 kHz
Analog round-trip latency, 4 ardışık plug-in ile: 1.1 ms @ 96 kHz
 


Apollo, piyasadaki en gözde ses kartlarından


MONITORING:

Apollo standart 8 adet analog çıkışın haricinde ayrı bir monitör çıkışı ve volüm kontrolü sunmakta. Ayrıca 2 adet kulaklık çıkışı, istenilen kanallara routing edilebiliyor ve oldukça detaylı bir dinleme sağlıyor. Teknik veriler şöyle:
 

Monitör çıkış 1-2:
 

Jack tipi:¼” erkek TRS Balanslı
Dinamik 115 dB (A-weighted)
Frekans cevabı 20 Hz – 20 kHz, ±0.1 dB
İşaret/Gürültü oranı: 114 dB (A-weighted)
THD + Noise: -103 dB
 

 

Kulaklık çıkış 1-2:
 

Jack tipi: ¼” erkek TRS Stereo/Balanssız
Dinamik 113 dB (A-weighted)
frekans cevabı:20 Hz – 20 kHz, ±0.1 dB
İşaret/Gürültü oranı 113 dB (A-weighted)
THD + Noise -101 dB
 


Stüdyonuzda klasman arttırmayı düşünüyorsanız Apollo”yu kaçırmayın
UAD:
Universal Audio’nun ağır topu olan bu yazılım ve işlemcisi, dijital ortamda mix ve mastering yapan birçok kullanıcının tercihi. Harici olarak kullanılan bu ünite, Apollo’nun içerisinde bütünleşik olarak geliyor. Standart olarak dual işlemciye sahip ancak işlem gücünüzü arttırmak isterseniz opsiyonel olarak quad versiyonunu da seçebilirsiniz. Standart olarak cihaz ile birlikte verilen birkaç plug-in haricinde toplamda 68 ayrı plug-in, 30 günlük full versiyonları ile kullanılıyor. Ancak daha sonrasında beğendiklerinizi satın almak durumundasınız. özellikle mix esnasında bu plug-in’ler gerçekten çok işinize yarayacaktır. Simulasyonlar çok başarılı ve DSP’ler oldukça hızlı yanıt veriyor. Elektronik tabanlı birçok hit olmuş şarkının mikslerinde UAD’ın işlem gücü ve yüksek analog hissiyatlı plug-in’lerinin tercih edildiğini belirtmeden geçmeyeceğim.

 

GENEL :
8 analog, 10 dijital giriş ve 14 analog,10 dijital çıkışla toplamda 18 X 24 in-out özelliğine sahip olan Apollo, orta ölçekli bir stüdyo veya geniş ölçekli bir ev stüdyosu kullanıcısı için son derece yeterli bir kombinasyona sahip. Tüm bunlara bir de UAD plug-in’leri ve dijital mixer’i de eklendiğinde 2499 USD + KDV ile fiyatı gerçekten çok uygun. Tüm bu özellikleri bir araya topladığınızda şu an itibarı ile piyasada satın alabileceğiniz en iyi ses kartı olarak karşınıza Apollo çıkıyor. Eğer stüdyonuzda revizyon yapmayı, klasman arttırmayı düşünüyorsanız kesinlikle Apollo’yu kaçırmayın derim. Türkiye distribütörü Compel de en çok talep gören ürün olarak Apollo’yu testimiz biter bitmez bizden (cihazın satıldığını bildirerek) geri aldı 🙂
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here