Ana sayfa Donanım Universal Audio 6176 Vintage Channel Strip

Universal Audio 6176 Vintage Channel Strip

0

Channel Strip cihazlarının ağabeyi sayılacak A+ klasmanda bir cihazı test ederek başlıyoruz…
 

Universal Audio 6176 Vintage Channel Strip, uzun yıllardır birçok dünya starının vokal kayıtlarında ve canlı performanslarında özellikle tercih etmiş olduğu bir cihaz. Birbirinden tamamen bağımsız veya istediğiniz zaman kombine edip çalıştırabileceğiniz iki farklı dinamik işlemciyi bünyesinde barındırıyor. Mikrofon preamfi katı ve limiter katı; cihazın ön yüzeyinde sol kısımda bulunan mikrofon preamfisi tube drive özelliği ile çalışıyor. Sıkı durun; her bir cihazın bileşenleri tek tek elde monte ediliyor. İçeride kullanılan kompenentlerin tamamına yakını, özel olarak üretiliyor ve tolerans değerleri çok düşük yüzdelerde.
 
vintage channel strip
 
Tüm tube drive özelliği ile çalışan ekipmanlarda olduğu gibi bu cihazı da açtıktan sonra ortalama yarım saat kadar bekletip tüpün ısınarak tam performansına erişmesi için biraz bekliyorsunuz. ön yüzeyin micpreamp kısmında kademeli Gain Knob’unun hemen altında düşük dirençli mikrofon veya yüksek dirençli line seviyesi ve girişlerde direnç seviyelerini seçmenize yarayan knob’lar bulunuyor. Hemen sağında ise iki adet switch ile -15 db pad ve 180 derece faz çeviriciyi aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu switch’lerin hemen altında HI-Z TSR ile bir enstrüman girişi yapabilirsiniz. Hemen ardında kocaman bir level knob’u ile istediğiniz seviyede sinyal sürebiliyorsunuz. EQ katı ise oldukça dar bir aralığa müdahale etmenize izin veriyor ancak oldukça başarı ve hacimli bir etkiye sahip. Yüksek frekanslarda 10 khz – 7 khz – 4,5 khz olarak üç farklı frekanstan birini seçip – 9 db azaltıp +9 db arttırabiliyorsunuz.

 

Düşük frekanslarda 200hz -100hz -70hz dan birini seçip aynı işlemi burada da uygulama şansına sahipsiniz. Ben bu preamp katıdan sırasıyla vokal, klarnet, perküsyon, kick, trampet, çello, keman, gibi kaynakları geçirip kayıt yaptım. Muhteşem bir etkiyle karşılaştım. çok çok beğendim ve etkilendim. İşlem yaptığım frekansların hemen hepsinde alt frekanslarda muhteşem bir dolgunluk, üst frekanslarda göz kamaştırmayan ama ışıltılı bir parlaklık vardı. aşırı zorlamadığınız sürece sinyal kolay kolay distort olmuyor. Gerçekten çok ustaca tasarlanmış bir preamfi. Bu güzel ekipmanın dünya çapında da birçok müdavimi var: Norah Jones, Jennifer Lopez, Chris Martin, bunlardan yalnızca bir kaçı. Frank Sinatra da hem kayıtlarında hem de canlı performanslarında bu cihazı tercih etmiş. Tüm Audio camiasınca başarısı kanıtlanmış olan bu cihaz her profesyonel kayıt stüdyosunda demirbaş niteliğinde bulunması gereken bir efsane.
 
channel strip
 
Cihazın tam ortasındaki power switch’in solunda 48V destek switch’i bulunuyor. Sağında ise JOIN-SPLIT switch ile isterseniz preamfi ve limiter katlarını ayrı ayrı veya birlikte kullanabiliyorsunuz. Yalnız bu işlem için cihazın arka yüzünde bulunan giriş çıkış terminallerindeki bağlantı seçeneklerinizi düzenlemeniz gerekli. Yani mic preamp girişinden giriş yapıp limiter’in çıkışından çıkış alacaksanız switch’inizi JOIN pozisyonunda tutmanız gerekiyor. SPLIT pozisyonda ise her iki bölümün kendi giriş çıkış terminallerini kullanmanız gerekiyor. İsteğe ve ihtiyaca göre kullanılabilir. Evet şimdi de limiter bölümünü inceleyelim. Attack ve release sürelerini belirleyen knob’lar geleneksel olanın tam tersi,saat ibresi yönünde açıldıkça SLOW dan FAST e doğru zamanlamayı daraltıyor. Ben testlerimde attack zamanını biraz kısa tuttum. Release zamanını biraz daha uzun tutarak etkini hissedilme seviyesine baktım. Kompresyon etkisi oldukça transparandı, çok beğendim.

 

Input knob’u ile kompresor limiter’e giriş seviyenizi belirlerken, output knob’u makeup gain işlevi görüyor. Kompresyon oranını Raito knob’u ile belirliyorsunuz. 1:1’den sonsuz pozisyonu olan ALL konumuna kadar oran belirleme şansınız var ancak en güzel ve hacimli neticeyi 1: 20′ de aldım ben. Tam bir brickwall limiter gibi çalışıyor ve etkisini çok az hissettiriyor. Bıraktığı hacim inanılmaz seviyede çok başarılı. Ratio knob’unun hemen üzerinde analog VU metrenin gösterge selektörü bulunuyor. Bu selektörle preamfinin giriş seviyesi, PRE, gain recuction, GR ve kompresor seviyesi için COMP pozisyonlarını kullanarak hangi seviyeyi görmek istiyorsanız kullanabiliyorsunuz. Cihazın arka yüzünde 1176 SA terminali ile iki adet Universal Audio Vintage Channel Strip cihazını opsiyonel olarak, Universal Audio’nun özel bir adaptör devresini kullanarak birbirleri ile link edip stereo olarak kullanabilirsini.
 
üniversal audio 6176
 
Uzun sözün kısası gerçekten çok kaliteli bir Sound’a sahip olan bu ekipmanın Türkiye distrütörü Compel, bu üründen birçok ünlü isme ve A klas stüdyolara vermiş. Alındığı zaman bir daha değiştirmeyi düşünmeyeceğiniz en üst seviye olan bu cihazın fiyatı biraz pahalı ancak satın almayı düşünüyorsanız kesinlikle paranızı çok akıllıca yapılmış bir yatırıma yönlendirmiş olursunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here