Ana sayfa Donanım Universal Audio 4-710d

Universal Audio 4-710d

0

Türkiye”nin en hızlı büyüyen dijital müzik marketi muzikekipman.com olarak başladığımız ürün incelemelerine Universal Audio 4-710d ile devam ediyoruz.

www.muzikekipman.com
Universal Audio 4-710d ilk dört kanalı firmaya özel solid-state/tube hibridi. Twinfinity mikrofon preamfisi olmak üzere sekiz kanal preamfi, efsanevi 1176 kompresör ve A-D dönüştürücüden oluşan çok amaçlı bir cihaz. Mikrofon preamfileri 69dB kazanç ve -15dB pad sunuyor bizlere. İlk dört kanal line in ve insert send and return ile donatılmış. Geri kalan 4 giriş arkada yer alıyor ve sadece line giriş ve yüksek empedans enstrüman girişi olarak kullanılıyor. Cihaz bu özellikleriyle neredeyse tek başına bir stüdyo diyebileceğimiz bir ürün.
 
İster solid-state ister tüp olsun mikrofon preamfilerinin sesi Universal Audio”dan beklediğimiz gibi zengin karakterli ve oldukça müzikal bir tınıya sahip. Bu cihazı özel yapan tüp ve solid state preamfi sesini istediğiniz oranda birbirine karıştırabilmemiz. Bu özellik cihazı inanılmaz derecede çok yönlü yapan bir özellik. Bir çok farklı müzik türüne uygun hale getiren bir özellik. Uygun bir mikrofonla aklınıza gelebilecek her türlü sesi kayıt etmenize imkan sağlayan 4-710d ton karıştırma özelliğini sadece mikrofonlar için kullanmıyor. Line girişleri de aynı devrelerden geçtiği için gitardan, klavyelere kadar tüm enstrümanlarda istediğiniz karakteri elde edebiliyorsunuz. Hatta kullandığınız DAW yazılımından send-return yaparak tüm kayıtlarınızı Universal Audio”dan geçirmeniz mümkün.

 

Kompresör özelliği çok önemli bir artı özellik, ancak bazı sınırlamaları var. Oran 4:1 de sabit tutulmuş ve thershold -10db. Ayrıca Fast ( atak zamanı 0,3ms ve bırakma zamanı 100ms ) ve Slow ( atak zamanı 2ms ve bırakma zamanı 1100ms ) gibi 2 sabit parametre var cihaz üstünde. Kompresör”ün özellikleri hiç şasırtıcı olmamakla beraber Universal Audio”nun efsane olmuş 1176 modeli ile benzerlik gösteriyor ki bu fazlasıyla yeterli.
 

A-D dönüştürücü 44.1 – 192kHz arası ve 16 – 24 bit ayarlarına sahip. 16 bit için sinyal 24 bite çevrilip dither down yapılıyor. Cihazın arkasında AES-EBU ve ADAT optik çıkış ve 75Ω BNC word-clock bağlantısı mevcut. Tüm sekiz kanala uygulanabilen limiter dönüşüm sırasında ekstra bir güvenlik sağlıyor bizlere. Limiter brick-wall dediğimiz sinyalin bir seviyenin üstüne geçmesine asla izin vermeyen türde olmadığından, kick gibi hızlı atak zamanına sahip enstrümanlar sinyalın “clip” etmesine yol açabilir. Ama bu kadar yüksek gain ile kayıt yapmanın çok mantıklı olmadığı düşünülürse bir sıkıntı ortaya çıkmayacaktır.

Etkileyici mikrofon preamfileri 4-710d nin en önemli özellikleri olsa da cihaz hakkında söylenebilecek çok şey var; kompresör özellikleri çok olmayabilir ama çok kaliteliler, dijital bağlantı özelliği diğer dönüştürücülere çok para harcamamanız demek ADAT özelliğine sahip bir ses kartı işinizi görür.

Cihazın fiyatı bütçe dostu olmasa da, sunduğu özellikler kalite arayanlar için biçilmiş kaftan.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here