Ana sayfa Haber United Nude”un yeni tasarımları 3D Printerlar ile üretildi

United Nude”un yeni tasarımları 3D Printerlar ile üretildi

0

Kadın ayakkabılarında modayı kişiselleştirerek üretim yapan United Nude, İtalyan tasarımccı Francis Bitonti ile işbirliği oluşturdu. Sadece Bitonti ile değil 3D Systems isimli 3 boyutlu yazıcı üreticileriyle de ortaklık oluşturdular. Altın görünümlü bu ayakkabıların seri isimi Mutatio’lar, tasarım olarak oldukça ilginç görünse de aslında tasarımı materyaller ile değil yazılım algoritmalarıyla geliştirildi. Algoritmalarla kişiselleştirme konusunun fikir babası tasarıqmcı Bitonti. Bitonti’ye göre, ayakkabıların her çifti, özel yazılımla geliştirildi ve moda tasarımı dünyasındaki büyük açık olan “kişisel tasarım” anlayışını kapatacak. Moda tasarımında artık sadece materyallerin önemi yok, kullanılacak olan algoritmalar ve yazılımların desteği var. Anlaşılan o ki moda dünyası yazılımcılara, geliştiricilere kapıları ardına kadar açacak.

Ayakkabı endüstrisinde materyallerin yerini endüstriyel materyaller alıyor yavaş yavaş. özellikle Anouk Wipprecht’in tasarımlarında da görüldüğü gibi, kıyafetlerdeki veya ayakkabılardaki tüm materyallerin ayrı bir görevi ve ayrı bir çalışma prensibi var. Buna ek olarak pazardaki “replika ürün” veya “korsan ürün” ihtiyacı da böylelikle kesilmiş olacak çünkü 3D Printer’ların maliyetleri azaltmasından dolayı üreticiler fiyatlarda büyük oranda indirime başvuracak. Zira dünya geneli bir ekonomik kriz var, fahiş fiyatlar onların batmasına neden olacaktır.

Farklı olan tasarımı, olağan çizgilerle ve olağan desenlerle harmanlamak firmanın buradaki amacı. Firma sahibi olan Rem Koolhaas, ayakkabının topuk kısımının leopar desenlerinden örnek alınarak tasarlandığını söylüyor ve “normal” ama “farklı” bir görünüm elde edilmeye çalışılmış.

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here