Ana sayfa Donanım ULV işlemcili notebook”lar

ULV işlemcili notebook”lar

0

Teknoloji de gelecek “ultra-ince” olacak

Intel, uzun zamandır beklenen ULV işlemcilerini kullanıcılarla buluşturdu. “Ultra low voltage” (ultra düşük voltaj) teriminin baş harflerinin kısaltmasından ismini alan ULV işlemciler, terimden de anlaşıldığı üzere çok daha düşük enerji tüketimi sağlıyor. Böylece dizüstü bilgisayarlarda çok daha uzun kullanım süreleri mümkün oluyor. Yeni nesil işlemcilerin bir diğer avantajıysa notebook”larda daha küçük ve daha ince tasarımlara imkan sağlamaları.

Intel”in Tayvan”daki Computex fuarında tanıttığı ULV işlemciler, daha ince ve ağırlıkları bir kilogramın altından 2 kilogram civarına kadar değişen dizüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş. Tanıtımda Intel, bu özelliklere sahip dizüstü bilgisayarların “orta seviye” fiyatlarla sunulabileceğini de vurgulamıştı. Kullanıcıların taşınabilir bilgisayarlarda daha uzun pil ömrü beklentilerini karşılamak amacıyla geliştirilen ULV işlemciler, performans ve güç tüketiminde ideal dengeyi sağlamayı amaçlıyor. Intel”in tanıtımda kullandığı “gelecek ultra ince olacak” sloganı da ULV işlemciler sayesinde daha küçük ve ince boyutlara kavuşan notebook”ları tanımlıyor. Intel, ULV işlemcileri, özel olarak geliştirilen yonga setiyle tamamlayarak ULV tabanlı notebook”ların multimedya performansına da destek sağladı. Mobile Intel GS40 Express Chipset, ULV işlemcili dizüstü bilgisayarlarda HD görüntü ve entegre HDMI desteği gibi özellikler sağlıyor. Sizin için ULV teknolojisinin özelliklerini ve ULV özellikli popüler notebook modellerini mercek altına aldık.
 

  Samsung X360
Güvenli, şık ve ultra mobil

ULV özellikli notebook”lar arasında Samsung X360, tasarımı ve hafifliğiyle dikkat çekiyor. 13.3 inç sınıfında, pili hariç 1.29 kg ağırlığındaki hafif dizüstü Samsung X360, ultra mobil yapının tüm avantajlarına sahip. Hafif bir notebook”ta olması gereken bağlantı özellikleri de unutulmamış. X360″te, 3 USB girişi, HDMI (High Definition Multimedya Ara yüzü) iç donanım bağlantısı, 34 mm express kart yuvası ve VGA çıkışı bulunuyor. Dokümanların, görüntü, video ve müziğin hızlı ve kolay transferi için 7-in-1 kart okuyucusu, Bluetooth 2.0+EDR (Geliştirilmiş Veri Hızı) ve 802.11n kablosuz teknoloji de X360″a avantaj kazandırıyor. Buna ek olarak, ULV özelliğini iş hayatına taşımak isteyenler için X360, 10/100/1000 Ethernet LAN bağlantısı ve Samsung P-Dock desteği, kablolamayı kolaylaştıran ve tek tık bağlantısını da düşünülmüş.
 

ULV”nin pil ömrü avantajını Samsung X360 ile görebilmek mümkün. 10 saat pil ömrü sağlayan 6 hücreli bataryası ile gün boyu sürekli kullanıma olanak tanıyor. Intel Centrino 2 ULV işlemci teknolojisinin sağladığı düşük enerji tüketimi, arka aydınlatma teknolojisi ile de desteklenmiş. Buna rağmen Samsung X360, yüzde 33 civarında gelişmiş ekran parlaklığı veren 13.3 inç WXGA (1280×800) LED ekrana sahip. Yine hafifliğin güvenlik alanında daha fazla tehlike anlamına gelebileceği düşünülerek Samsung X360 dizüstü bilgisayarlar, biyometrik parmak izi ve güvenli modül kimlik tanımlama sistemleri ile donatılmış. X360, 128 GB”lik katı depoloma birimi (SSD) ile önyüklemeyi %25-50 hızlandırıyor ve veri transfer süresini; okuma için %300 (53 MB/s), yazma içinse %150 (28 MB/s) hızlandırarak, klasik sabit disk sürücülere (HDD) kıyasla çok daha belirgin bir performans artışı gösteriyor. Sabit parçalardan oluşan SSD”ler hafif olmanın yanı sıra, hasara karşı daha fazla dayanıklı.
www.samsung.com.tr
Exper EQ
Bol seyahat edenlerin kurtarıcısı

Ultra düşük enerji tüketimi sunan bir diğer notebook, Exper”den EQ modeli. ?ık tasarımı, güçlü donanım özelliklerinin yanı sıra hafifliğiyle de dikkat çeken Exper EQ, 1,4 kg. ağırlığa sahip. EQ”nun bir diğer avantajıysa düşme ve darbelere dayanıklı, sağlam kasaya sahip olması. Uzun pil ömrü ve estetik tasarımı birlikte sunan dizüstü bilgisayarın özelliklerine baktığımızda, öncelikle 13,3 inç Ultra Slim Parlak ekran ve DVD Super Multi özelliğini görüyoruz.

 

 
önceden ince notebook”larda tasarım adına optik sürücüden taviz verilirken, yeni ULV modellerinde 2 kilogramın çok altındaki ağırlıklarda, optik sürücüsü de bulunan modeller göreceğimiz aşikar. Intel SU9400 ULV işlemci teknolojisi, 3 GB RAM, 250GB HDD Exper EQ”nın diğer dikkat çeken özellikleri. Parmak izi okuyucu ile güvenlik noktasında da bir artı yaratılmış. Dahili 3G modem, son günlerin en heyecan verici konusunda notebook”u donanımlı kılıyor. ‹steğe bağlı olarak yazılım, kulaklık ve mikrofon setiyle telefon görüşmelerinin de gerçekleştirilebildiği ULV özellikli EQ ile günümüzde birçok dizüstü bilgisayar kullanıcısının ortak sorunu olan pil ömrü de artık büyük bir problem değil. 12 saate varan pil ömrüyle EQ şarj etmeyi unutmanıza bile neden olabilir. Exper EQ, özellikle iş dünyasında aktif rol alan, şıklığa ve tasarıma önem verdiği kadar uzun pil ömrüne ihtiyaç duyan yöneticiler ve bol seyahat edenler için tam bir kurtarıcı. www.exper.com.tr

 

 

  Dell Latitude E4200
Yolculuğunuza güvenlik katın

Dell”in ULV özellikli modeli, Latitude E4200, özellikle seyahatlerde kullanıcılara maksimum rahatlık sağlamak amacıyla tasarlanmış.  Premium magnezyum alaşımlı kasa, daha uzun ömürlü boya ve dayanıklı metal menteşelerle dayanıklılık öne çıkarılmış. 12,1 inç UltraSharp WXGA (1280 x 800) LED ekrana sahip notebook”un grafikleri Intel grafik ortam hızlandırıcısı 4500MHD destekli. Dell Latitude Ultra-Portable dizüstü bilgisayarlarda hareket halinde size avantajlar sağlayacak özel yenilikler de düşünülmüş.
 

önemli çevrimiçi özelliklere kolayca erişebilmeniz için Dell Latitude ON özelliği bunlardan biri. Dell Latitude ON iletişim modülü ile anında e-posta, takvim ve Internete erişebiliyorsunuz. Dell Latitude ON iletişim modülü dizüstü bilgisayarınızı açmadan tek bir tuşa basarak, Microsoft Exchange verilerinize çift yönlü olarak uzaktan erişebilmenizi sağlıyor ve böylelikle güç tüketimini azaltarak pil ömrünü uzatıyor. özellikle iş hayatı için düşünülmüş özellikleriyle dikkat çeken Dell Latitude E4200, güvenlik özellikleriyle seyahatlerde içinizin rahat olmasını da sağlıyor. Dell ControlVault güvenli kimlik bilgileri yönetimi, entegre temassız akıllı kart okuyucu, Güvenilir Platform Modülü ve isteğe bağlı biyometrik parmak izi okuyucusu aracılığıyla çok etkenli kimlik doğrulama bu özelliklerden bazıları. Yine iş hayatı için diğer bilgisayarlara bağlanabilirlik özelliği de düşünülmüş. Bilgisayar çalışırken bağlantı istasyonuna bağlanma ve bağlantıyı kesme kapasitelerine sahip yeni E-Port ve E-Port Plus bağlantı istasyonu masaüstü ortamına sorunsuz geçiş sağlıyor. Her iki bağlantı istasyonu çözümü de genişleyen USB, güç kaynaklı eSATA ve grafik kartı bağlantı noktası özelliklerine sahip. Her seferinde kablo takmak yerine ağlara, klavyelere, monitörlere ve diğer çevre birimlerine çabucak ve kolayca bağlanabiliyorsunuz.
www1.euro.dell.com/tr
Lenovo X301
Her zaman sizinle

Lenovo, X301 modelinde ULV özelliği ve SSD teknolojisini bir araya getirerek hafif ve güçlü bir notebook”a imza atmayı başarmış. Performans alanında testlerden oldukça iyi puanlar alan Lenovo X301″in, uygulama zamanlarını yüzde 300″e kadar azalttığı belirtiliyor. Aramalar hızlanırken diskin çökmesi gibi teknik sorunlar da çok daha az yaşanıyor. ‹nceliğiyle dikkat çeken Lenovo X301, buna rağmen optik sürücüye de yer ayırmayı başaran bir diğer dizüstü bilgisayar. 13 inç”lik notebook, DVD yazıcısının yanı sıra, yazılım özellikleriyle de göz dolduruyor. Think Vantage tuşuyla ulaşabildiğiniz yazılımlar, birçok uygulamada kullanıcıya kolaylık sunmak amacıyla tasarlanmış.

Veri güvenliği sağlamak amacıyla bir kurtarma dosyası yaratarak DVD’ye yazabilmenizi ya da başka bir diske aktarmanızı sağlayan özelliği iş hayatı için vazgeçilmez bir çözüm sunuyor.

 
 Fiziksel güvenlik sağlamak amacıyla da notebook”a parmak izi okuyucusu eklenmiş. 3 adet USB girişi bulunan bilgisayar, 10 saate kadar pil ömrü sunabiliyor. Böylece bir mesai süresini aşan bir zaman diliminde Lenovo X301″i kullanmanız mümkün oluyor. Bağlantı özellikleriyle de beğeni toplayan notebook”ta WiFi, WiMAX, mobil genişbant ve Bluetooth bağlantılarını kullanabiliyorsunuz. Ayrıca ThinkVantage Access Connections 5.0″a eklenen Vista aracıyla bağlantı çok daha kolaylaştırılmış. 13.3 inç boyutundaki ekran, 12 inç”lik bir modelin taşınabilir özelliği ile, 14 inç”lik bir modelin sunduğu alanı birlikte sunuyor. LED aydınlatma da pil ömrüne destek veriyor. Lenovo X301″i daha büyük bir monitöre bağlamanız da mümkün.
www.lenovo.com.tr

 

 

 

  MSI X-Slim X340
İncelikte 1 numara

MSI, bir paket kağıt mendilinden bile daha ince olan X-Slim serisi ürünü olan X340 modelini ilk kez CeBIT Hannover Fuarında kullanıcıların beğenisine sundu. Notebook”un o günden beri en popüler ULV özellikli modeller arasında yer aldığını söyleyebiliriz. X340 ultra taşınabilir notebook, 16:9 sinema oranına sahip 13 inç”lik LED ekranıyla pil ömrünü destekleyen bir yapıda tasarlanmış. 1.3 kg”lık ağırlık ve en kalın noktasında 1.98 cm, en ince noktasında 6 mm olan ince tasarımıyla dikkat çeken ürün, öte yandan performans ve çokluortam özelliklerinin yanında ULV CPU mimarisi kullanan Intel Centrino Mobil platformuyla diğer notebook ürünlerine oranla 6 kat daha az enerji tüketiyor.
 

 

X340 dizüstü bilgisayarda grafik çözümü olarak Intel GMA 4500MDH kullanılmış.2GB DDR2 sistem belleği ile desteklenen sistem, 802.11b/g/n kablosuz ağ modülü ile etkin bir kablosuz iletişim çözümü sunuyor. Gb LAN bağlantı birimi ve Bluetooth v2.0 sayesinde iletişim seçenekleri arasında. 2 adet USB 2.0 portu yanı sıra kart okuyucu da bağlantı özellikleri arasında dikkat çekiyor. MSI  X340″ta  bulunan  13.4 inçlik LCD ekran, 1366 X 768 çözünürlükte. HDMI ve D-SUB çıkışları ile diğer cihazlar için bağlantı desteği sağlanmış. 260 x 180 x 19 mmboyutlarındaki X340″da pil ömrünü daha da uzatmak isteyen kullanıcılar için 8 hücreli bataryalar da opsiyonel olarak kullanılabiliyor. İlk tasarımı ve inceliği ile X340, incelenmeden geçilmeyecek Ultra düşük voltaj özellikli notebook2lar arasında yerini alıyor.
www.msi.com.tr
Acer Aspire 5810T
Enerjiniz sizde kalsın

Ultra-düşük voltajlı çift çekirdekli Intel işlemci sayesinde Aspire Timeline serisinden Acer Aspire 5810T, 8 saatten uzun pil ömrü ile kullanıcılarına daha fazla zaman sunuyor. Intel Core 2 Duo ultra düşük voltaj işlemcinin yanı sıra klavyenin üzerindeki Akıllı Güç tuşu ise, pil ömrünü daha çok uzatabilmeyi ve güç sağlıyor. Ayrıca maksimum performans için, Akıllı Güç tuşuna tekrar basarak, Aspire Timeline”ın normal şekilde enerji tüketmesini de sağlayabiliyorsunuz.

 
Acer Aspire 5810T”de de düşük enerji tüketimi ekran aydınlatması ile desteklenmiş. Intel Core 2 Duo ultra düşük voltajlı işlemciler ve ekran görüntüsünü çok fazla etkilemeden arka aydınlatmayı azaltan Intel Ekran Güç Tasarrufu Teknolojisi tipik dizüstü bilgisayarlardan maksimum %33 daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. Soğutma özellikleri de yine aynı amaçla geliştirilmiş. Acer Aspire Timeline kullanıcı deneyimini geliştirmek üzere tasarlanmış bir soğutma teknolojisi kullanıyor. Intel ile birlikte geliştirilen Laminar Wall Jet, türbin kanatlarını soğutmak için geliştirildi. Giriş aralığında arttırılan kanatçık sayısı, soğuk hava akımını bilgisayarın dış yüzeylerini daha iyi soğutmak için bilgisayar kasasının altına yönlendiriyor. Acer Aspire Timeline modellerinin fırçalanmış alüminyum kapağı da, hafifliği öne çıkaran bir etken olarak göze çarpıyor. 15,6 inç”lik model, 2,4 kg”lık ağırlığıyla geniş ekran keyfini çok daha hafif bir notebook”ta yaşayabilmenizi sağlıyor. Aspire AS5810T-354G32Mn modelinin en kalın noktası 24 mm iken, en yüksek noktası, 29 mm ölçülerinde tasarlanmış.
www.acer.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here