Ana sayfa Haber Uluslararası bir işbirliği : “ Black Falcon”

Uluslararası bir işbirliği : “ Black Falcon”

0

Black Falcon albümü, Pozitif Müzik Yapım etiketiyle yayımlandı

Türkiye”nin dünya çapında isim yapmış yeni müzik bestecilerinden ve hemen hemen her albümü uluslararası müzik camiasında “yılın” albümü seçilen Erdem Helvacıoğlu ve avangard müzik dünyasının saygın sanatçılarından Avustralyalı Ros Bandt imzalı Black Falcon albümü, Pozitif Müzik Yapım etiketiyle yayımlandı.

Nesli tehlike altındaki Kara Doğan üzerine çağdaş bir ağıt olan Black Falcon albümünde, Ros Bandt, uzun boyunlu yöresel tarhu enstrümanı ile kültürel benliğin ve işbirliğinin sınırlarını genişletirken; Erdem Helvacıoğlu ise gitarları çalarak canlı elektronik altyapıları döşüyor.

Albümdeki yedi enstrümantal parçada hikayeyi anlatan doğaçlamalar, sağlam bir dramaturji ve güçlü bir atmosfer yaratıyorlar. İki müzisyen burada geçmişle gelecek arasında barış ve sevgiye dayalı melodik ve armonik yapısı olan ses manzaraları oluşturuyorlar. Entellektüel ve duygusal bir hassasiyet içinde harmanlanan albüm, dünya meseleleri karşısında hassas iki değerli müzisyeni biraraya getiriyor.

 

 

 

Black Falcon albümü genel olarak yeni müzik, ambient, elektroakustik, modern caz türlerinden öğeler taşımakta. Konseptler arası bu albüm boyunca müzik tüm bu bahsi geçen değişik stiller arasında hareket edip, hiçbir zaman birimine bağlı kalmaksızın, sürekli gelişerek, değişerek, yeni formlar alarak ilerliyor. Saygın müzik eleştirmeni Richard Marcus”un da ifade ettiği gibi: “Elektronik müziğin hala ruhsuz olduğuna veya kalplere dokunmadığına inananlar varsa Helvacıoğlu’nun eserlerine yeterince dikkat etmemişlerdir”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here