Ana sayfa Donanım Ultrabook satışlarının düşüş sebebi ne?

Ultrabook satışlarının düşüş sebebi ne?

0

Bir hışım piyasaya giren ve yediden yetmişe birçok teknoloji sevdalısının kalbini çalmayı başaran ultrabook’lar neden pazarda bekleneni veremedi? Bir tahmin iSuppli’den…
 

Geçtiğimiz sene bir anda ortaya çıkan ve inceliği ve hafifliğiyle hemen herkesin beğenisini kazanan ultrabook”lar, ilk 2 çeyrekte beklenilenin biraz üstünde bir ilgiye mazhar olmuştu. Ne var ki günler haftaları, haftalar da ayları takip etti ve ultrabook satışları önemli düzeyde düşmeye başladı. Firmalar ultrabook satışlarını arttırmak için şu sıralar çeşitli yenilikçi konseptleri denemekte ve satışları tekrar beklenilen düzeye çekmeye çalışmakta. Peki ne oldu da ultrabook satışlarında düşüş yaşandı?
 
ultrabook
Beklenilen satış düzeyinin (22 milyon) anca yarısına ulaşılabildiğini (10.3 milyon) kaydeden IHS iSuppli adındaki Pazar araştırma firması, bu hayal kırıklığının yüksek ürün fiyatlarından ve pazarın yeni yeni şekillenmesinden dolayı kullanıcıların yaşadığı kafa karışıklığından ileri geldiğini iddia etti. iSuppli ayrıca Intel”in sürekli olarak ultrabook konseptinde yaptığı tanım değişikliğinin yeni pazarı olumsuz etkilediğini, fiyatların da $1000 civarından $600-$700 civarına düşmesi gerektiğini söyledi. öte yandan 25 Ekim”de Windows 8″in de yayınlanmasıyla birlikte iSuppli, ultrabook satışlarının zirveye tırmanacağını düşünüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here