Ana sayfa Donanım Ultrabook: Geçici bir heves mi yoksa bir devrim mi?

Ultrabook: Geçici bir heves mi yoksa bir devrim mi?

0

Geçici bir heves mi yoksa bir devrim mi?
 

Mobilite hızla önem kazanmaya devam ediyor. Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar derken bizleri dünyaya bağlayan cihaz sayısı ile orantılı olarak, cihazların inceliği de arttı. Bu furyadan son etkilenen ürünler ise dizüstü bilgisayarlar. Ne var ki onların artık yeni bir isimleri var: Ultrabook’lar!
 
ultrabook
 
İçerisinde bulunduğumuz dönemin son bombası ultrabook’lar geçici bir heves mi yoksa dizüstü bilgisayar dünyasında yaşanan son bir devrim mi? Nasıl ortaya çıktılar? Ultrabook’tan sonra bizleri neler bekliyor? Hangi firmaların ultrabook’ları ön plana çıkıyor? Ultrabook dünyasına kapsamlı bir şekilde bakmaya hazırsanız, gözünüzü ilerleyen sayfalardan ayırmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

MacBook Air

Apple’ın ilk olarak 2008 yılında bizlere tanıttığı MacBook Air, tarihteki ilk ultrabook olarak adlandırılabilir. ürünün 2008 modelleri 0.76 inç boyutuyla Intel’in yeni ultrabook konseptinin sınırlarını zorlasa da, MacBook Air’leri ultrabook konseptinin öncüsü olarak gösterebiliriz.

   macbook air
2010’un son çeyreğine kadar 0.76 inç inceliğe sahip olan ürün, 2010 güncellemesiyle birlikte 0.68 inç modelleriyle karşımıza çıktı. Dolayısıyla tam anlamıyla bir ultrabook olarak karşımıza çıkıyor yeni MacBook Air’ler. 11″ ekran boyutundaki MacBook Air’lerin 1.6 GHz (i5-2467M) işlemcisi ile birlikte 13″ MacBook Air’lerin 1.7 GHz (i5-2557M) işlemcisi, 2 ve 4 GB bellek ile birleştiğinde ortaya üst düzey bir performans çıkıyor.
 
asus ux21   ASUS UX21

0.66 inç (16.76 mm) dizüstü bilgisayarı UX21’i yazdan önce basına tanıtan ASUS, bu alanda Intel ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmaların meyvesini de toplamaya başlayan ilk firma oldu. Yalnızca 1.1 kg ağırlığındaki UX21’in ekran boyutu ise 11.6 inç. Intel’in Sandy Bridge platformunda bulunan ve ikinci nesil ULV işlemcilerinden 1.7 Ghz’lik Core i5-2557M’i kullanan UX21’in bir de, UX31 adında ve 13.3 inç ekran boyutu ile 1.7 Ghz Core i7-2637M işlemciye sahip abisi bulunuyor.

UX21’in SSD kapasitesi 64 GB. UX31’in ise 128 GB. UX21, 2 saniye içerisinde uyku modundan çıkabiliyor. Bu, ASUS’un bizlere sunduğu süre değil, testlerde elde edilen optimum süre. UX21’in ultrabook alanında büyük işler başarmasını bekleyen Asus, UX31 ile ultrabook yelpazesini şimdiden geniş tutarak, bir anlamda piyasada “MacBook Air-killer” olarak tanınmak istediğini belli ediyor.

 

Acer Aspire S3

Acer’ın IFA 2011’deki en büyük sürprizlerinden biri oldu Aspire S3. Firmanın Aspire serisine eklediği bu yeni ürün, tam anlamıyla Intel’in yeni konseptini üzerine giymeye hazır. üstelik Aspire S3’ün kalınlığı tam 0.51 inç, yani yalnızca 13 mm! Bu açıdan baktığımızda, piyasadaki en ince ultrabook olarak nitelendirilebilir.

   acer aspire s3
Yoğun kullanımda bile 7 saatlik bir kullanım vadeden Aspire S3’ün ULV işlemcisi ise 1.6 Ghz’de çalışan Core i5-2467M. Cihazın i3 ve i7 modelleri de piyasada bulunabilecek. Uyku modundan kullanılabilir moda geçmek için 1.5 saniye yeterli. Diğer bir deyişle cihaz, 1.5 saniyede kullanılabilir hale geliyor. Hatırlayacağınız üzere ASUS UX21’de bu süre, 2 saniyeydi. Aspire S3, bir ultrabook’tan bekleyebileceğiniz hemen her şeye sahip. Akıllı tasarımı, ultrabook’u kullanmayı daha rahat kılıyor. Magnezyum alaşım dış kaplaması, cihazı dayanıklı kılıyor. Ekran boyutu 13.3 inç. Aspire S3’ün 4 GB değerindeki belleğe sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim.
 
toshiba portege z830   Toshiba Portege Z830

Intel’in ışık tuttuğu yolda ilerlemeyi tercih eden firmalardan bir diğeri olan Toshiba, Portege Z830 modelini IFA 2011’de görücüye çıkardı. 0.63 inç inceliğe (16 mm) sahip olan Portege Z830’un ekran boyutu 13.3 inç. Intel ULV işlemci olarak Core i3, i5 ve i7 serisine sahip modelleriyle piyasaya sürülecek olması ise, ayrı bir avantaj. Cihaz, SSD olarak da doyurucu bir kapasiteye sahip.

Tam 128 GB SSD disk kullanıyor. Diğer ultrabook’lar gibi magnezyum alaşımlı dış kaplama kullanıyor olması ise, Portege Z830’u dayanıklı olmasına rağmen hafif kılıyor. Portege Z830’in piyasaya çıkması için ise bir ay kadar daha beklememiz gerekecek. Toshiba, şimdilik takvimlerimizde kasım ayını işaretlememizi salık veriyor zira. Fiyat olarak ise 700 Euro civarında bir değer biçiyor Toshiba. Toshiba, 1.11 kg ağırlığındaki Toshiba Portege Z830’u yoğun kullanımda bile 8 saate yakın fişe takmadan kullanabileceğimizi belirtiyor.

 

Lenovo IdeaPad U300S

Lenovo için, ultrabook konusunda beklenmedik bir hamle yaptı diyebiliriz. IdeaPad serisine eklediği U300S ile 0.59 inç (15 mm) inceliğe sahip ultrabook’unu basına tanıtan Lenovo, U300S ile birlikte Intel’in ultrabook konseptine erken ısınıyor. IdeaPad U300S, görünüş itibariyle en fazla MacBook Air’e benzeyen ultrabook olma özelliğini de taşıyor.

   lenovo ideapad u300s
özellikle tuş takımı, MacBook Air’i andırıyor. Şu haliyle Intel’in Ultrabook platformundaki en önemli oyuncularından biri olarak nitelendirilebilir. Sadece 30 dakika içinde pilinin yarısını doldurabiliyor olması ise, hiç şüphesiz ki pil konusunda sorun yaşayan ve zamanı kısıtlı olan teknoloji meraklılarının ilgisini çekecektir. İkinci nesil Sandy Bridge Core i7 işlemciye eşlik eden 256 GB’a kadar arttırılabilir SSD kapasitesi ve 4 GB belleği, U300S’e ayrıca ek puan kazandırıyor. Lenovo, cihazın uyku modundan kullanılabilir hale gelmesi için gereken süreyi paylaşmıyor fakat, tam kapalı halden kullanılabilir hale gelme süresini paylaşıyor. Lenovo’ya göre cihaz, 10.5 saniyede tamamen kullanılabilir hale geliyor. Lenovo IdeaPad U300S yalnızca 1.34 kg ağırlığında ve 13.3 inç ekran boyutuna sahip.
 
samsung series 9   Samsung Series 9

Samsung’un 2011’in ilk yarısında piyasaya sürdüğü Series 9 dizüstü bilgisayarı, Intel’in ultrabook konsepti doğrultusunda geliştirilmiş bir cihaz değil belki. Fakat gerek ultra ince yapıya sahip olması gerek konseptin getirdiklerini başarıyla taşımasına gerekse de aynı ihtiyaçları giderebilir yapıya sahip olmasına sebep oluyor. Samsung’un Series 9’u için ultrabook yerine ultramobil tanımlaması kullanılıyor.

Samsung, bu cihazda Intel’in güçlü Sandy Bridge platformuna ait Core i5 2537M işlemcisine yer veriyor. 4 GB belleğe sahip. Fakat bu bellek 8 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Kullandığı SSD kapasitesi ise 128 GB. Yoğun kullanımda 6 saatlik bir süre boyunca cihazı kullanabilmek mümkün. 1600 dolar fiyatıyla MacBook Air’e göz kırpmayı da ihmal etmiyor. Tasarım olarak belki de en dikkat çekici ultramobil ve ince dizüstü bilgisayar olan Series 9, yuvarlak ve futurist hatlar taşıyor. 0.62 inç (15.7 mm) inceliğe sahip. Magnezyum alaşım yerine alüminyum alaşım (Duraluminyum) tercih edilmiş. Bu, cihazın ağırlığını ultrabook’lara kıyasla biraz daha arttırıyor. Cihazın ağırlığı 1.3 kg. Samsung, Series 9 modelleri için tam 3 sene uluslararası garanti veriyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here