Uğur böceğinin origami kanatları robotlara uygulanabilir

Japon araştırmacılar, böceğin katlanabilen gizemli alt kanat yapısını ilk kez gözlemledi.

Japonya’daki bilim insanları, uğur böceğinin katlanabilir kanat tasarımını mercek altına aldı. Origami kanat yapısının robotlara, uydu antenlerine, mikroskobik tıbbi cihazlara hatta şemsiyelerin bin yıllık dizaynlarının değiştirilmesine kadar ilham verebileceği ortaya çıktı.

Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacıların Akademik PNAS dergisinde yayınlanan çalışmasına göre, vücudundan çok daha geniş olmasına rağmen uğur böceği kanatlarını açıp kapadığında ‘mükemmel bir uyum’ içinde canlının vücudunu sarabiliyor. Bu renkli böcek, uçuşa geçmeden önce kanatlarını kabuğunun altında kompleks bir şekilde katlayabiliyor. Uçtuğunda ise katlanan unsurlar güçlü zar kanatlara dönüşebiliyor. 

Şimdiye kadar kanatlanma mekanizmaları gizemini koruyordu çünkü kimse benekli üst ve ön kanatların altındaki ‘elytra’ olarak bilinen alt kanatları göremiyordu. Ancak Japon bilim insanları, bu dış katmanın altını görebilmelerini sağlayan transparan bir pencere açmayı ve bu yeni saydam dış katmanı uğur böceğine nakletmeyi başardı.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER