Ana sayfa Makale Ücretsiz Wi-Fi için her şeyi yapıyoruz!

Ücretsiz Wi-Fi için her şeyi yapıyoruz!

0

İnternetin çağın en önemli gereksinimleri arasında yer aldığı konusu hakkında artık çok az şüphe var. Gerek bilgiye erişim, gerek iletişim gerekse sosyalleşmek için uçsuz bucaksız bir alan sunan internete erişim için ise yöntemler uzun yıllardır aynı: Wi-Fi ya da hücresel bağlantı. Bu iki metodun birçok alt başlığı bulunuyor. örneğin Wi-Fi modemler ve internet sağlayıcıları sayesinde belli bir alanda internete erişim sağlanabiliyor. Akıllı cihazlardaki 2G, 3G bağlantılarıyla da internete girmek mümkün. Bir de ücretsiz/kamuya belli oranlarda açık internet var. örneğin Munich ya da Ankara”da bir kafeye gittiğinizde, eğer Wi-fi şifresini biliyorsanız kolaylıkla internete bağlanabilirsiniz. Peki bulunduğunuz noktada sizden herhangi bir şifre dahi istenmeseydi ve internetin ücretsiz olduğunu bilseysiniz? İşte bu konuda önemli bir çalışmaya imza atıldı.

Avrupa Birliği destekli bir araştırma, internet kullanıcılarının ücretsiz Wi-Fi buldukları zaman güvenliklerini hiç düşünmediklerini ortaya koydu. Kullanıcılar, ücretsiz Wi-Fi üzerinden kişisel bilgilerini paylaşmaktan çekinmiyor. ücretsiz Wi-Fi sağlayıcılarının anlaşmalarını okumuyor. Neredeyse gözleri kara şekilde internete bağlanabiliyorlar. üstelik bağlantı öncesinde kendilerine sunulan “kullanıcı sözleşmesi” tarzındaki dijital belgeleri de önemsemeden kabul edebiliyorlar. İşte detaylar…

 

İnternet güvenliği konusunda çalışmalar yürüten F-Secure adlı yazılım şirketinin bu konuda yaptığı araştırmanın sonuçları bir hayli çarpıcı. Buna göre kullanıcılar ücretsiz internet bulunca kişisel bilgilerinin güvenliğini önemsemiyor. İlgili deney için hacker standartlarında ücretsiz bir Wi-Fi noktası oluşturulmuş, kullanıcılar ücretsiz interneti bulunca hiç şüphelenmeden faydalanmaya başladılar, aslında okumadan kabul ettikleri kullanım anlaşması yüzünden kişisel bilgilerini, e-posta hesaplarının içeriklerini, internette yaptıkları işleri ve hatta doğmamış çocuklarını bile bedel olarak vermeyi kabul ettiler. Bu son madde bir hayli çarpıcı; neredeyse göz göre göre dolandırılmaktan başka bir şey değil.

Araştırma için 200 avrodan fazla tutmayan, kurması ve kullanması çok basit bir portatif wi-fi istasyonu kurdu. Araştırmacılar cihazı özellikle, Londra”nın iş ve politika merkezlerine yerleştirdiler. ücretsiz internet hizmeti sunulduktan sonra, insanların cihaza bağlanıp bilgilerini nasıl kaptırdıklarını gözlemlemeye başladılar.

Yarım saatte 250 cihaz

Sadece yarım saatlik zaman dilimi içerisinde 250 cihaz hotspot noktasına bağlandı, büyük ihtimalle bu cihazların çoğunun sahipleri fark etmeden otomatik Wi-Fi”ya iletişime geçmişti. 33 kişi aktif olarak ücretsiz İnternet üzerinde, sitelere girdi, e-postalarına baktı ve veri yolladılar. 32 MB dosya trafiği araştırmacılar tarafından kaydedildi (bunların çoğu tüketicilerin özel bilgilerine sahipti).

 

Veri güvenliği 0

Araştırmanın en şaşırtıcı noktası verilerin çoğu açıkça okunabiliyordu, üstelik POP3 ağı üzerinden yollanan e-postalara erişebilmek mümkündü, yollayan ve ileten bilgileri açıkça belli oluyordu, kullanıcının tüm şifrelerini bu ağ üzerinden görebiliyordu.

Bu kısa süre içerisinde, araştırmacılar kullanıcıların kabul etmesi gereken sözleşme sayfasını tüketicilere yolladı. Sözleşmede, kullanıcıların ücretsiz W-Fi karşılığında ilk doğan çocuklarını, servis sağlayıcısına vermeleri gerektiğini söyleyen madde de bulunuyordu. 6 kişi, hiç tereddüt bile etmeden bu sözleşmeyi kabul etti. Araştırma, çok uzun sözleşme sayfalarını kimsenin dikkat etmeden ve okumadan kabul ettiklerini gösterdi.

 

Peki ne yapmak gerekiyor?

ücretsiz wi-fi noktalarının risk taşımadığını mı düşünüyorsunuz? Halka açık bir wi-fi noktası kullandığınız bu sefer size sunulan kullanıcı sözleşmesini detaylıca okuyun. Birçok saygın wi-fi sağlayıcısı zaten kullanıcı sözleşmesinde size riskleri ortadan kaldırmak için VPN kullanmanızı tavsiye edecektir. Güvenlik şirketlerine inanmıyorsanız bile servis sağlayıcınızın tavsiyesine güvenin.

Uzmanlar uyarıyor

Deneyin içerisinde yer alan F-Secure Güvenlik Danışmanı Sean Sullivan konuyla ilgili şu açıklamada bulunuyor; ” Kullandığımız veri başına servis ücreti ödemeden ücretsiz olarak wi-fi kullanmayı hepimiz seviyoruz. Araştırmamız bize, hotspot noktalarının kurulmasının çok basit olduğunu gösterdi. İsteyen herkes, bu noktaya bağlanan kişileri internet aktivitelerini gözetleyebiliyor. Hotspot resmi bir kurumdan gelse bile bunun tamamen güvenli olduğunu söylemek mümkün değil. ücretli wi-fi servislerinde bile hacker”lar sistemi ele geçirip bağlı olan herkesin bilgilerine erişebiliyor.

EC3 organizasyonun başındaki isim Troels Oerting,  araştırmayla elde dilen bilgiler hakkındaysa şu açıklamada bulunmuş;  “Wi-Fi güvenliği konusunda Avrupa Birliği ve Avrupa Siber Suç Merkezi (EC3) çok endişeli. Samimiyetle, tüketicilerin her gün yüzleştiği tehlikelere ışık tutan aktiviteleri destekliyoruz.”

Peki, bu sorunun çözümü nedir? Tüketiciler kendilerini korumak için Wi-Fi ağlarından uzak mı duracak? Yoksa Wi-Fi güvenlik programlarını kullanmaları yeterli mi? W-Fi güvenlik programları sayesinde, bağlantınız takip edilemez hale geliyor, verileriniz kırılamaz şekilde şifreleniyor. Birileri, bilgilerinize erişmeye çalışsa bile, bu verileri açamıyorlar. F-Secure Freedome gibi Wi-fi koruma ürününü  ya da VPN kullanmak cihazınızdaki bağlantının şifrelenmesini sağlayabiliyor, böylece ücretsiz İnternet keyfiniz hacker”lar tarafından bölünmüyor.

MacLine Dergisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here