Ana sayfa Donanım Üçlemenin En İyisi!

Üçlemenin En İyisi!

0

Halion 3, eski versiyonlarınlarına nazaran elliden fazla yeni fonksiyonu ile tam bir sound tasarım harikası.

Steinberg kaliteli ürünlerin yanısıra destek ve güncellemeleri ile yapımcıların gözünde ve stüdyolarda puan toplayan bir marka. Bunun en iyi örneklerinden Halion 3, eski versiyonlarınlarına nazaran elliden fazla yeni fonksiyonu ile tam bir sound tasarım harikası.

Steinberg  şüphesiz sequencer”ları ile tüm dünyada tanınıyor. Steinberg, Cubase 5 serisine entegre ettiği groove tool”lar ile yaratıcı müzik dünyasında ne kadar aktif ve başarılı olabilieceğini göstermişti ama çok daha önceleri, sound tasarımcılarının sık sık başvurdukları sample’ları içeren Halion serisi ile profesyonel ortamlarda boy göstermeye başlamıştı. önceki versiyonlarda Halion”un çok fazla parametresi  bulunmuyor ve tam bir synthesizer gibi davranmıyordu. Halion aslında tam anlamıyla hardware sistemlerden tanıdığımız bir sampler idi. Peki yeni versiyonla neler değişti?

Steinberg’in yeni gözdesi Halion 3, daha önceki versiyonlarında olmadığı kadar sese müdahale edecek opsiyonlarla donatılmış. En büyük kolaylıklarından birisi yine browser tekniği. Biraz pc hiyararşisini andıran browser”ı ile aradığınız sesleri hemen bulmak çok kolay. Yeni efekt sektörü oldukça başarılı, sequencer efektlerini aratmıyor. Insert ve send olmak üzere; Reverb, Phaser, Talkbox, Delay, EQ, BitCrusher, Auto WahWah gibi 27 yüksek kaliteli efekt bizi bekliyor. Efektleri tek tek sample’lara, sample grup”larına ya da tüm bir programa uygulayabiliyoruz. Efektler sayesinde Halion 3, bir synthesizer gibi davranmaya bir adım daha yaklaşıyor.

Onu sythesizer gibi olmaya yaklaştıran başka bir adım ise senkron çalışabilen iki LFO”su ve ADSR eğrileri. Aslında buna tam olarak ADSR demek doğru olmaz çünkü serbest edit yapabilieceğimiz 32 nokta oluşturabiliyoruz. Bu fonksiyonları akıllı bir Loop Fonksiyonu tamamlıyor. Burada entegre edilmiş bir wave editörü üzerinden Crossfade, Snap to Zero, Loop, Release Loop gibi loop ayarlarını yapmak mümkün.
 
Oldukça elastik bir filtre sektörü var. 12dB ve 24db Notch, High Pass, Low Pass, band Pass opsiyonları bulunuyor. Bunun yanında inanılmaz bir ses rengi olan  Waldorf Filter bulunuyor Waldorf Fatness fonksiyonu distortion’lı sesleri sevenler için harika bir opsiyon. Baştan söylemeliyim ki Halion’un görünüşü çok futuristik değil hatta bana göre oldukça eski model görünüyor. Kullanımı ise gerçekten alışkanlık meselesi. Steinberg biraz tematik bir tasarım ile mühendislerik ortamı için cömert parametreleri olan bir cihaz geliştirmiş. ‹lk etapta program yüklemeler ve altında layer açma opsiyonları, bir çok kullanıcıyı soğutabilir. Ama kullanımını öğrendikten sonra başka plug in kullanmaya gerek kalmayacaktır. Aranılan seslere hızlı erişim de cabası.
 

 

 

Halion 3″ün Teknik özellikleri

VST ve AU formatlarını destekleyen sampler’lar 32 Bit / 384 kHz çözünürlüğe kadar destek verebiliyor. Eş zamanlı bir çok oturum açabiliyorsunuz ve oturum başına 256 voices ile oldukça dinamik bir ortam sağlıyor. Oturum başına 128 program açmak mümkün. Program başına ise sınırsız layer kullanabiliyorsunuz. Bu da bilgisayarınızın performansına bağlı.

Halion  3, oldukça yüksek Ram kullanıyor ama bunun da çözümü geliştirilmiş. Halion 3 RAM save fonksiyonu kullanıyor, yani Halion 3 bir parça için kullanılacak olan tüm sample”ları önceden analiz ediyor ve kullanılmayacak olan sample”ları RAM’den siliyor. Böylece oldukça yararlı bir tasarruf sağlanmış oluyor. Bu da prodüksiyona sorunsuz bir çalışma ortamı yaratıyor.

Halion 3’de sample’ları, sample layer”larını ve velocity değerlerini drag & drop sistemi ile kolayca editleyebilieceğimiz bir keyzone editörü bulunuyor. Bunları manuel de yapabiliyorsunuz ya da bir çok auto map özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz.
 
İntern routing imkanları Halion 3″ü ilginç hale getiren başka bir opsiyon. Oturum başına 256 adete kadar serbest adresleyebileceğimiz output bulunuyor. 5.1 surround desteği olan Halion 3’de artık daha fazla sample formatı kullanabiliyoruz: AKAI, E-MU, Roland, Kurzweil, GIGA, Kontakt, EXS24, SF2, LM4, LM4 MkII, ZeroX BeatCreator, WAV, AIF, ISO & Nero Disc Image, Toast CD-Image. SD II formatı sadece MAC için destekleniyor. Sanırm en çok REX formatını kullananlar sevinecektir çünkü Halion3 bir bakıma Reason uyumlu bir cihaz haline geliyor.

Arşiv fonksiyonu ile bir projenin başka bir bilgisayara transferi sorunsuz gerçekleştirilebiliyor. Alışık olmadığımız başka bir yenilik ise Quick controller. bunlar aslında fonksiyonlarını bizim belirlediğimiz serbest pot’lar. Program başına 8 Q kontrol bulunuyor. Enteresan zincirler yaratıp bir synthesizer gibi kullanabiliyoruz.

Sonuç olarak Steinberg önemli bir plug “ini daha ileriye taşımak için oldukça detaylı bir çalışma gerçekleştirmiş. Ses kalitesi ve yaratıcı kullanım şekli ile profesyonel ortamlar için geliştirilen Halion 3, Ram Save teknolojisi ve çok yönlü efekt routing”i ile yapımcı ve mühendislerin tüm dileklerini yerine getirebilecek bir cihaz. Halion 3 görünüşü itibarı ile de çocuk oyuncağı olmadığını anlatıyor. Yıllarca aktüalitesini kaybetmeyecek ve devamlı yenilikleri gündeme gelecek bu ses makinesinin fiyatı 350 Euro. Bol modülasyonlu günler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here