Ana sayfa Haber Uçaklarda Yepyeni Bir Uçuş Sistemi Deneniyor

Uçaklarda Yepyeni Bir Uçuş Sistemi Deneniyor

0

ABD’nin saygın kuruluşlarından bir tanesi yepyeni teknolojiye imza attı. MIT’deki araştırmacılar, herhangi bir hareketli parça olmadan uçabilen bir uçak geliştirdiler. Uçuş; iyonları itmek ve iyonik rüzgar yaratmak için bir çift elektrot kullanan elektro aerodinamik tahrik kullanılarak gerçekleştirildi.

Bu olgu 1960’lardan beri biliniyordu. Ancak uçuş için kullanılması tarihte ilk kez olan birşey. Bu sayede uçaklar yakıt probleminden de kurtulmuş oluyor.

Peki Bu Sistem Hangi Uçaklarda Kullanılabilecek ?

Bu ‘düzlem’; sadece 2,45 kilo ağırlığında, açılmamış bir modeldir. Bunu; ticari uçakların boyutlarına kadar ölçeklendirmek, geleneksel uçaklara göre çok sayıda güvenlik, gürültü seviyesi, bakım ve çevresel faydalar sağlayacaktır.

 

 

Ancak bunu yapmak muazzam zorluklarla karşı karşıyadır. Birincisi; tahrik sisteminin gerektirdiği 40.000 voltluk gücü sağlamak için gerekli olan akü, tasarımın üstesinden gelmesi gereken devasa zorluklar bulunuyor.

Bir yolcu uçağına tamamen güç vermek yerine, araştırmacılar bu teknolojinin daha küçük uçaklara güç vermek için kullanılabileceğini düşünüyorlar. İlerleyen dönemlerde; akü bölümünün küçülmesiyle birlikte, büyük yolcu uçaklarında da kullanılacağı ifade ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here