Ana sayfa Haber Üç Yeni Apple Pay Cash Reklamı Yayınlandı

Üç Yeni Apple Pay Cash Reklamı Yayınlandı

0

WWDC 2017 konferansında PayPal ve Venmo hizmetlerine alternatif olması için tanıtılan Apple Pay Cash, kişiler arası para göndermeye imkan sağlayan bir hizmet. iMessage üzerinden karşıdaki kişiye her yerde kullanabilecekleri şekilde para göndermek, teoride oldukça kullanışlı fakat, pratikte şimdiye kadar kaç kez iMessage üzerinden para gönderdiniz?

Apple yeni yayınladığı kısa video reklamlarla servisinin nasıl her miktarda parayı transfer etmek için kullanılabileceğini gösteriyor. İlk videoda kira ödemesini Apple Pay Cash ile iMessage üzerinden yapan bir kullanıcı görünüyor ve 700 dolarlık bir gönderim yapıyor. Bu miktarda parayı siz olsanız mesajlaşma üzerinden gönderir miydiniz?

Apple Pay Cash maalesef ülkemizde tam anlamıyla çalışmıyor. Tıpkı Google Pay’in çalışmadığı gibi. Büyük firmalar zahmete girip ülkemizde bankalarla anlaşma yapmaya yanaşmazken ülkemizdeki tüketiciler buna rağmen bu firmaların ürünlerini satın almaya devam ediyor.

Apple Pay Cash’e geri dönecek olursak, Apple bir bankayla anlaşmalı olarak yürüttüğü bu sistemde aslında aktarım ücreti olmadan para göndereceğini belirtiyor fakat bazı durumlarda bu mümkün değil. Her kartın kabul edilmediği sistemde kullanılan kart ABD dışında bir bankadaysa ya da alıcı ABD dışındaysa,  işlem için aktarım tutarının %3’ü kadar bir ücret tahsil ediliyor.

Apple Pay Cash, tüm bu dezavantajların yanında tüm ön ödemeli kartlarla çalışmıyor. Kredi kartlarıyla çalışıyor fakat bunlardan başka bir karta bakiye aktarımı yapılmasına da izin vermiyor. Sistem ayrıca hediye kartlarından bakiye aktarımına da imkan vermiyor.

Tüm bu kısıtlamaları bir inceleyecek olursak, Apple Pay Cash’in en iyi çalıştığı yer ABD’de bile pek bir işe yaramadığını söyleyebiliriz. Ülkemizde bankacılık sektörü her ne kadar daha gelişmiş ve teknolojik olsa da, firmalar bu sistemlere yeterince önem vermiyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here