Ana sayfa Haber Üç Kuruşa Teknoloji

Üç Kuruşa Teknoloji

25 dolar çok fazla bir para olmayabilir, ama bu kadar küçük bir miktar para ile neler alabileceğinize şaşıracaksınız.

0

5 TL’ye bir çizburger, 25 TL’ye bir bilgisayar fonksiyonu ve 40 TL’ye binlerce HD film alabileceğiniz bir dünyada yaşıyoruz – bu yüzden $25’a  hoş bir ekipman alabilmeniz mümkün. Burada, $25 veya daha düşük bir fiyata elinize alabileceğiniz en iyi cihazları derledik. Keyfini çıkarın.

Tile (2. Nesil) Eşya Bulucu ($25)

Aslında Tile, anahtarlığınıza veya çantanıza takabileceğiniz küçük bir cihazdır. Sabahları anahtarları bıraktığınız yeri bulma rutininiz sırasında, kayıp öğeleri 1.5 – 3 m mesafede oldukları sürece onları bulmak için akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. Tile, nesneyi bulmanıza yardımcı olacak küçük bir parça çalar. Sorun şu ki, 1cm kalınlığında olması, telefonunuza yapıştırmak için biraz fazla kalın. Artık Tile, uygulama güncellemesinin, kullanıcıların sessiz veya titreşimde olsa bile, kayıp bir telefonu bulmayı sağladığını duyurdu.

Bondic Plastik Kaynaştırıcı ($24)

Süper yapıştırıcıyı unutun. Bir yapıştırıcıyı bir tüpten iyice sıkmak yerine Bondic, UV ışığında sertleşen sıvı plastikle iki malzemeyi birleştirmenize izin veriyor. Diş hekimlerinin küçük çürükleri çok ciddileşmeden doldurmak için kullandıkları küçük UV tutkal tabancalarını biliyor musunuz? Temelde aynı teknolojiler, sadece biraz değiştirilip farklı bir amaç için yeniden tasarlanmış. Eğer sık sık güneş gözlüğü kırıyorsanız bu size göre.

Çok hafif kamp hamakları ($20+)

ENO’nun $60 – 90 gibi bir fiyata sattığı çok hafif kamp hamaklarını biliyor musun? Sonuç olarak, standart yırtılmaz naylon paraşüt kumaşından yapılmışlar ve üretme maliyeti çok düşük. Gerçekte aynı materyalden (ve tam olarak aynı kalitede) üretilmiş, markasız bir hamağı, Amazon’dan 20 dolardan daha az bir fiyata elde edebilirsiniz.

Sugru 8-pack ($21)

Sugru, 21. yüzyılın en büyük icadı olabilir. Paketten çıkardığınızda, yumuşak ve dövülebilir bir oyun hamuru gibi, ihtiyacınız olan herhangi bir şekle sokmanıza izin verir. Gece boyunca sert kauçuğa dönüşür – kırılan şeyleri düzeltmek, sızıntıları engellemek ve malzeme oluşturmak için idealdir. Potansiyel uygulamalar sadece hayal gücünüzle sınırlıdır.

Mpow 3-in-1 Clip-On Akıllı Telefon Kamera Lens Kiti ($12)

Akıllı telefon kameraları geçtiğimiz birkaç yıl içinde uzun bir yol kat etti, ancak değiştirilebilir lenslere sahip bir kamera kadar çok yönlü değiller. Eğer geniş açılı veya makro çekim yapmak istiyorsanız, bu tatlı küçük klipsli lens kitlerinden birini almazsanız, oldukça şanssızsınız demektir. Mpow’un bu modeli oldukça geniştir, ancak hemen hemen tüm modern akıllı telefon objektiflerine takılacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle oldukça iyidir.

Joby Gorilla Pod ($15)

Eski “en iyi kamera senin kamerandır” lafını bilir misiniz? Aynı şey tripodlar için de geçerlidir. Elinizdeki en iyi şey, 25 kiloluk bir Manfrotto’ya küçük bir servet harcamak yerine, Gorilla Pod’a 12 dolar vermelisiniz. Bunlar harika şeyler. Geleneksel bir tripod gibi dik durmanın yanı sıra, esnek bacakları ağaç dallarına, raylara ve kamerayı monte etmek için ihtiyacınız olan her şeye tutunmalarını sağlar.

Anker PowerCore 5000 taşınabilir pil ($15)

Akıllı telefonlar geçtiğimiz birkaç yıl içinde uzun bir yol kat ettiler, ancak ne kadar ilerlemiş olsalar da, yeterli pil gücüne sahip değiller. Bana sahip olduğumuz en gelişmiş akıllı telefonu gösterin, 8-10 saat sonra size gerçekten pahalı bir kağıt ağırlığını göstereyim. Pillerinin ömrü o kadar. Ama endişe etmeyin – Anker’in PowerCore 5000’inin çıkış noktası burası. Bir cebe, çantaya veya sırt çantası sığacak kadar küçük olmasına rağmen, çoğu akıllı telefonu tamamen şarj etmek için yeterli enerjiyi depolayabilir, hem de iki kez dolduracak kadar.

Generic Wi-Fi OBD2 Dongle ($23)

Bu şeyler harika. Temel olarak, otomobilinizin On Board Diagnostics 2 bağlantı noktasına takılır ve arabanızda neler olup bittiğine dair ayrıntılar sağlar. Kendi özel akıllı telefon uygulamalarına sahip daha pahalı modeller var, ancak bu ucuz olanlardan birini satın alır ve Dash uygulamasını kullanırsanız aynı şeyi yapabilirsiniz. Bu da akıllı bir yatırım. Çoğu zaman bu dongle’lar, ciddi hale gelmeden ve bir tamircinin dikkatini çekmeden önce sorunları yakalamanıza yardımcı olur.

Arduino Uno ($20)

Arduino, kullanımı kolay donanım ve yazılımlara dayanan açık kaynaklı bir prototipleme platformudur. Arduino anakartlar, girişleri (bir sensör üzerindeki ışık, bir düğme üzerindeki bir ibre veya bir Twitter mesajı) okuyabilir ve bunları çıkışlara dönüştürebilir (örneğin bir motoru etkinleştirmek, bir LED’i açmak veya çevrimiçi bir şey yayınlamak gibi). Karttaki mikrodenetleyiciye bir takım talimatlar göndererek karta ne yapacağını söyleyebilirsiniz. Biraz programlama bilgisine ihtiyacınız olacak, ancak öğrenmesi oldukça kolay ve çevrimiçi çok sayıda eğitimi var.


Bu yazı, Newtech dergisinin Haziran sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here