Ana sayfa Donanım Üç Grupta en ekonomik modeller

Üç Grupta en ekonomik modeller

0

 

D-SLR, D-SLR benzeri ve kompakt modellerde en uygun fiyata sahip kameraları sizler için derledik

Herkes gibi fotoğrafseverler de finansal çalkantı ve ekonomik krizden etkinleniyor. Bu dönemde özellikle fiyatları yurtdışına bağlı olan ürünleri satın almak neredeyse imkansız hale geldi. Bu dosyamızda fotoğrafseverlerin ceplerini yakmadan satın alabilecekleri D-SLR, D-SLR like ve kompakt makineleri sizler için bir araya getirdik.
 
D-SLR modeller

Profesyonel fotoğraf makinelerinde cep yakmayan modeller, genellikle giriş seviyesi D-SLR modelleri. Diğer D-SLR”lere göre nispeten daha ufak boyutlara sahip olan bu makinelerin profesyonelleri aratmayacak özellikleri de var.

örneğin, gövde fiyatı 1000 TL”nin altında olan Olympus E420, kompakt fotoğraf makinelerinde bulunan kullanım kolaylığının yanında etkileyici bir D-SLR görüntü kalitesini de sunuyor. 28 farklı seçim modu sayesinde, sık karşılaşılan çeşitli çekim durumlarında en iyi sonuçlar garanti altına alınıyor. Güçlü 10.0 megapiksel Live MOS sensörü ve Gölge Ayarlama Teknolojisi (Shadow Adjustment Technology) hızlı, berrak ve net görüntülerin elde edilmesini sağlıyor.  Yüz Algılama özelliği, yüzdeki ifadelere her zaman mükemmel biçimde odaklanmayı olanaklı kılıyor. Süpersonik Dalga Filtresi  fotoğrafçılara, objektif değiştirirken fotoğraf makinesini tehdit eden toza karşı koruma sunuyor. 2.7″/6.9cm HyperCrystal II LCD sayesinde, kullanıcılar %100″lük görüntü alanına ve kontrast, parlaklık ve renk ayarlarındaki değişikliklerin gerçek-zamanda görüntülenmesi gibi özelliklere sahip oluyor. E-420, Four Thirds temelli Olympus E-System aksesuarları ile de uyumlu.
 

  Canon”un en uygun fiyatlı D-SLR”si ise EOS1000D. EOS1000D, bir D-SLR için oldukça küçük boyutlarda (126x98x62 mm) ve çok hafif (pilli 502 gr) bir ürün. Makinenin arka bölümündeki 2,5 inçlik ekran hem ayarların hem de çekilen fotoğrafların izlenmesi için kullanılıyor. Ayrıca, “Live View” olarak adlandırılan ve günümüz D-SLR makinelerinde giderek standart bir donanım haline gelen “canlı izleme” fonksiyonu da aynı ekrandan izlenebiliyor. 1000D, 10.1 milyon piksellik çözünürlüğe sahip, işlemci olarak da DIGIC III kullanıyor. “Auto lighting optimizer” adlı fonksiyonun devreye sokulmasıyla, tanımlanabilen ton aralığı artık daha geniş. Tüm D-SLR modellerin ortak derdi olan toza karşı, 1000D”de titreşimle toz önleme sistemi bulunuyor. Ayrıca akıllı bir yazılım, tozların yerini belirleyerek, temizlenmesine katkı sağlıyor. Giriş düzeyindeki tüm modeller gibi 1000D de SD/SDHC bellek kartı kullanıyor. JPEG formatında saniyede 3 kare çekim hızına erişiyor.
 
Nikon”un en ucuz modellerinden biri olan D60, Nikon”un bugüne kadar üretmiş olduğu en küçük boyutlardaki D-SLR kameralardan biri olma özelliğini taşıyor. Nikon D60, yaratıcı çekimler yapmak isteyen fotoğraf tutkunlarına bol miktarda ayar seçeneği sunduğu gibi aynı zamanda fotoğraf çekim işlemlerinin de son derece kolay ve eğlenceli bir tarzda gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Nikon D60, 10.2 megapiksel çözünürlüğe sahip. D60″da Nikon”a özgü pek çok gelişmiş fotoğraf çekme teknolojisine de yer verilmiş. Nikon”un 3D Color Matrix Metering II teknolojisi fotoğrafların doğal renklerini koruyarak dengeli pozlama değerleri elde edilmesini sağlarken yeni EXPEED görüntü işlemci de daha yumuşak tonlar ve daha doğru renk değerleri sağlıyor. Ayrıca Nikon”un hızlı, sessiz ve hassas otomatik odaklama sistemine de sahip. Nikon D60″da 2.5 inç büyüklüğünde bir LCD ekranı bulunuyor. Kameranın Eye Sensor özelliği optik vizörün kullanıldığı durumlarda LCD ekranı otomatik olarak kapatıyor. Kullanıcı gözünü optik vizörden ayırdığında LCD ekran otomatik olarak tekrar aktif hale geçiyor. Sensöre bulaşan toz ve kir gibi olumsuz etkenlerin etkilerini gidermek üzere D60″da “Görüntü Sensörü Temizleme” fonksiyonu ve Nikon”a özgü “Airflow Control” sistemine yer verilmiş.
 
 
Kompakt modeller
Kompakt modeller, kolay taşınabilir olma özellikleriyle fotoğrafseverlerin her an yanlarında taşıyabilmek için edindikleri makineler. Giderek kaliteli görüntü çıtasını artıran bu modeller, uygun fiyatları ile de her seviyeden fotoğrafçıların ilgisini çekiyor.
Olympus”un sadece 199 TL ödeyeceğiniz FE310 modeli, özellikleri ile fiyatından beklenmeyen bir performans sunuyor. 5x zoom özelliğine sahip olan fotoğraf makinesi, 8.0 MP çözünürlüğü ile dikkat çekiyor. Daha detaylı çekim, sesli kayıt özelliği, 6.4cm LCD ekranı ve 16 sahne modu, FE310″un diğer özellikleri.

8.0 MP resim çözünürlüğüne sahip olan Canon PowerShot A580 ise 2.5inç (6.35cm) büyüklüğünde LCD ekrana, 4x optik zoom objektife, Easy Zoom özelliğine ve optik vizöre sahip. Canon PowerShot A580, Motion Detection Technology olarak adlandırılan yeni bir bulanık görüntü giderme fonksiyonu gibi çeşitli yenilikler de içeriyor. 
Nikon”un en ekonomik kompakt makinelerinden olan S210 da 8 MP çözünürlüğe sahip. 3x optik zoom yapabilen objektifin makro çekim uzaklığı 10cm. Portre, manzara, spor, gece portre, parti/iç mekan, plaj/kar, gün batımı, alacakaranlık/şafak, gece manzara, yakın çekim, panorama yardımı, müze, havai fişek gösterisi, kopya, ters ışık gibi farklı modlarla kullanıcılarına kolay çekim yapma olanağı sağlıyor.
 

  Samsung”un yüksek performanslı ve uygun fiyatlı kompaktlarından olan NV40″da, geliştirilmiş görüntü işleme teknolojisi bulunuyor. Bu teknoloji sayesinde kameranın ultra incelikteki gövde yapısı içerisinde görüntü üzerindeki işlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Kameranın geliştirilmiş fonksiyonları arasında çifte görüntü sabitleyici ve noise azaltma özellikleri de yer alıyor. Kameranın dikkate değer diğer özellikleri ise; daha hızlı ASR (Advanced Shake Reduction / Gelişmiş Titreşim Engelleyici), ISO 3200 değerine destek veren gelişmiş noise (gren) azaltma sistemi ve arka plan aydınlatmalı koşullarda gölgede kalan nesnelerin ışık durumunu daha iyi sonuçlar elde etmek üzere dengeleyen bir lokal kontrast kontrol fonksiyonu. Yeni Samsung NV40 dijital fotoğraf makinesi 10 megapiksel resim çözünürlüğüne, Samsung’un geliştirilmiş görüntü işleme teknolojisine ve 3x optik zum objektif, ASR (Advanced Shake Reduction / Gelişmiş Titreşim Engelleyici), Red-Eye Fix kırmızı göz giderici gibi görüntü kalitesini üst seviyeye çıkaran özelliklere sahip.
 
Olympus”un Mju serisi de yüksek performanslı ve benzerlerinden nispeten uygun fiyatlı ürünlerinden olan Mju 850SW ve Mju1030SW, oldukça dayanıklı ürünler.
10 metre derinliğe kadar su geçirmeyen Olympus µ 1030 SW, 2 metre yüksekliğe kadar olan darbelere dayanıklılığı ile dikkat çekiyor. ?ık tasarımının yanısıra dayanıklılığı ile ön plana çıkan bu makinenin bir başka özelliği ise -10 dereceye kadar soğuk havaya ve 100 kilograma kadar ezilmeye dayanıklı olması.

10.1 megapiksel çekim kalitesi ile daha fazla detay yakalamanıza yardımcı olurken, 2.7″/6.9cm HyperCrystal LCD ekran oldukça parlak gün ışığında bile fotoğraf çekmeden önce kareyi görmenize ve çektikten sonra görüntüleri izlemenize olanak sağlıyor. Mju 850SW ise 3m derinliğe kadar suya, 1.5m yükseklikten düşmelere ve –1 dereceye kadar soğuk havaya karşı dayanıklı. 8.0 MP görüntü özelliği ve 2.5″/6.4 cm HyperCrystal ekranı ile çekim öncesi ve sonrası görüntülerinizi görmenizi mümkün kılıyor ve 3 kata kadar zoom özelliği ile çerçeveleme esnekliği sunuyor. Mju 850SW”nin LED Makro Aydınlatıcısı ile makro fotoğraf çekimi özelliğine de kavuşuyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here