Ana sayfa Donanım Üç boyutlu filmlere dikkat!

Üç boyutlu filmlere dikkat!

0

Avatar gibi filmler sağlık sorunlarına yol açıyor

Vizyona girdiği tarihten bu yana 1 milyar dolar gişe yapan James Cameron filmi Avatar, sinema ve teknoloji dünyasında beklenen etkiyi gösterdi. 3 boyutlu filmlere talebi arttıran Avatar, üretici ve tüketicileri üç boyutlu televizyonlara da yöneltti.
Ancak uzmanlar görüntüleri uzun süreli üç boyutlu olarak izlemenin başağrısına yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Chicago’daki Northwestern üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde göz doktoru olan profesör Michael Roserberg, “Etrafta önemsiz göz sorunlarına sahip olan çok sayıda insan var. Sözgelimi ufak çapta kas dengesizliği gibi. Normal koşullar altında beyin bununla doğal yollarla başa çıkabilir. Yeni üç boyutlu filmler izleyicilere tamamen yeni bir algısal deneyim sunuyor. Bu yeni algısal deneyim daha fazla zihinsel çaba gerektiriyor ki bu da başağrılarına yol açıyor” diyor.
New York’taki Rochester üniversitesi Tıp Merkezi’nde göz ve nöroloji profesörü olan Dr Deborah Friedman da yeni üç boyutlu filmlerin beynin şimdi ihtiyaç duyduğundan daha fazla çaba göstermesini gerektirdiğini ve bu farklılığın bazı insanlarda başağrısına yol açacağını belirtiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here