Ana sayfa Haber Ubisoft Rocksmith

Ubisoft Rocksmith

0

Eninde sonunda gerçekleşecekti, işte zamanı geldi… Rocksmith bir oyun, ama gitarınız gerçek!

Oyun konsollarının daha doğrusu teknolojinin hangi seviyeye geldiğini gösteren harika bir oyundan bahsedeceğim. Daha önce Guitar Hero, Rock Band yada DJ Hero gibi müzik merkezli bir controller ile oynanabilen bir çok oyun gördük. Hatta PS2′ de hatırlarsanız DJ decks & fx diye bir DJ programı vardı ve popüler parçaları mixleyebiliyorduk. Yani oradan başladı bu sistem ancak o zamanlar oyun konsolları evde sadece oyun merkezi idi. Şimdi evde medya merkezi olma yolundalar ve bizi şaşırtmaya devam ediyorlar. Aslında bu oyunlar ritm açısından inanılmaz başarılıLar ama gerçekten bir enstrüman çalma hissini vermiyorlardı. Bence bu durumda sorun yok çünkü oyunda merkezde olan duygu eğlencedir ve bunlar da inanılmaz eğlenceli oyunlar.
 
Ubisoft Rocksmith
Ubisoft müzik oyunlarına yeni bir perspektif getiriyor. Rocksmith temelde bir gitar oyunu ama burada beni heyecanlandıran diğer gitar oyunları gibi kendi tasarımları bir controller ile oynanmıyor olması. Burada gerçek bir gitar bağlayarak oyunu yönlendiriyorsunuz! İşte olay budur: Oyun, bildiğiniz gerçek elektro ya da elektro-akustik gitar ile oynanıyor. Nasıl mı dersek, zatan hemen zihinleriniz çalışmaya başladı sanırım değil mi? Evet bir interface ile oyun konsoluna bağlanıyor. Uzunluğu 3.5 m olan, bir tarafı USB, diğer tarafı jack olan, oldukça yalın bir interface’ e sahip. Hatta bazı ses teknolojisi dahileri bu interface”i diğer programlarda kullanma yöntemlerini bile geliştirmişler.

 

Internette videolar başlamış bile. Mantık olarak diğer gitar oyunları ile benzer diyebilirim en azından görüntü olarak. Oyundaki gerçek parçaları çalabiliyorsunuz hatta bir gitar eğitimi de var. Eğer evde gitar öğrenmek istiyorsanız ve ders almaya zamanınız yoksa bence harika bir fırsat ama unutmayın bu gitar metod CD’si değil bir oyun ve içerisinde eğitim kısmı var sadece, gerisi sizin azimli çalışmanıza kalmış. Rocksmith, eğitim kısmında parçaları akorlara ayırmış ve bunları çalmanızı istiyor ve sonunda hangi bölümü kötü çaldığınızı analiz edip burayı tekrarlatıyor. işler iyice kötüye giderse parçayı yavaşlatıyor ve yavaş yavaş hızlandırıyor. Bu sayede parmak hareketleriniz gelişiyor.
 
Rocksmith Elektro gitarınızdaki sinyalleri kablodaki sistem sayesinde dijital hale getiriyor ve sisteme aktarıyor. Bu veriler, yine melodik yapıda oyun içerisinde işleniyor ve ses sisteminize tekrar ses olarak gönderiliyor. Kullandığınız TV ve ses sistemine göre biraz ayarlamalar kısmında vakit geçirmeniz gerekecek çünkü doğru ayarı bulamazsanız gecikme yaşayabilirsiniz bu da ritmin temel aldığı oyunda zevkinizi oldukça kaçırabilir. En iyi sonucu optik çıkıştan elde edebilirsiniz.

 

Sistem, gitarda yaptığınız tüm hareketleri tanıyor, tellerdeki tüm titreşimleri, akorları, perde hareketlerini lokalize ediyor. Müzik dünyasında bilinen bir çok parçayı çalabiliyorsunuz. Gerçek parça arkada çalarken siz gitar part’larını tamamlıyorsunuz. Hatta yeteneğinizi ilerlettikçe grup ile konserlere çıkıyorsunuz . Ama büyük konser vermek o kadar kolay değil önce çok antrenman yapmalısınız daha sonra küçük yerlerde hayran kitlenizi genişletmelisiniz. Kısacası gitarist olarak kariyer yapmanız gerekiyor (sanatın taşlı yolları). Rocksmith senin her hareketini takip ediyor ve yükselmen için gerekli olan tavsiyelerde bulunuyor. Bu genellikle daha çok çalışma daha çok çalışma oluyor
 

Bu oyunda bildiklerinizi unutun!


Oyunun amerikan versiyonundaki parçalar şunlar:

The Animals – House of the Rising Sun, Best Coast – When I”m With You ,The Black Keys – I Got Mine , The Black Keys – Next Girl ,Blur – Song 2 ,The Boxer Rebellion – Step Out Of The Car ,David Bowie – Rebel Rebel , Cream – Sunshine Of Your Love ,The Cribs – We Share The Same Skies ,The Cure – Boys Don’t Cry ,Interpol – Slow Hands ,Jenny O – Well OK Honey , Lynyrd Skynyrd – Sweet Home Alabama ,Nirvana – In Bloom ,Nirvana – Breed ,Pixies – Where Is My Mind?, Radiohead – High and Dry , Red Fang – Number Thirteen ,The Rolling Stones – (I Can”t Get No) Satisfaction , The Rolling Stones – The Spider and the Fly ,The Rolling Stones – Play With Fire , Silversun Pickups – Panic Switch ,Spoon – Me and The Bean , Stone Temple Pilots – Vasoline ,Taddy Porter – Mean Bitch ,Titus Andronicus – A More Perfect Union

 

White Denim – Burnished ,The White Stripes – Icky Thump ,Yellow Moon Band – Chimney , Dan Auerbach – I Want Some More ,Eric Clapton – Run Back To Your Side ,Franz Ferdinand – Take Me Out ,Incubus – I Miss You ,Kings of Leon – Use Somebody , Lenny Kravitz – Are You Gonna Go My Way ,Little Barrie – Surf Hell , Muse – Unnatural Selection ,Muse – Plug In Baby ,Queens of the stone age – Go With The Flow ,Rapscallions – California Brain , Sigur Ros – Gobbledigook , Stone Temple Pilots – Between The Lines ,The Dead Weather – I Can’t Hear You ,The Horrors – Do You Remember ,Soundgarden – Outshined ,The Strokes – Under Cover Of Darkness ,Tom Petty and The Heartbreakers – Good Enough , Velvet Revolver – Slither… Nasılmış? İş daha da heyecanlı hale geldi değil mi?
 

guitarGamer olmak yada olmamak, işte bütün mesele bu!
Rocksmith’de gerçek gitarınızı kullanmanın yanı sıra oyundaki teknolojik yeniliklerden bir diğeri ise zorluk derecesini kendisinin kontrol etmesi. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz ve oyunun içine girmekte zorluk yaşıyorsanız hemen düşük seviyeden devam ettiriyor. Buna Rocksmith metodu demişler. Gerçek gitar kullandığımız için gitarın akordu çok önemli. Bu yüzden Rocksmith içerinde bir akord aleti var ve görsel yardımla birlikte gitarınızı akord etmenize yardımcı oluyor.
 

 

Sistemde Gitarcade diye bir bölüm var ki inanılmaz yaratıcı. Burada aslına gitarınızı kullanarak mini oyunlar oynuyorsunuz. İlk bakışta oyunlar çok tekdüze gelebilir ama bunun arkasında yatan fikir parmak alıştırmaları… Bu oyunları oynarken farkında olmadan temel gitar tekniklerini öğreniyorsunuz. Multiplayer modu ise yarışma gibi anlaşılabilir ama değil. Burası birlikte müzik yapmak için tasarlanmış. Parçalarda birden fazla gitar olduğu için iki kişi farklı gitarları kullanarak bir harmoni yaratmaya çalışıyorlar. Oldukça eğlenceli. Ama burada bitmiyor. Rocksmith”de aynı zamanda mikrofon desteği var.
 
Bir kişi de ekrandan akan şarkı sözlerini okuyabiliyor yani tam bir rock grubu oluyorsunuz. En çok merak edilen konulardan biri olan ses rengine gelecek olursak sürprizler karşısında şaşırmamak mümkün değil. Bu kadar parça çalabiliyorsak akla gelen ilk soru her parçanın kendine özgü bir gitar sesi var mı? Oyunda ilerledikçe kilitli olan bu karakteristik sesleri açabiliyoruz. Mesela parçadaki ses aralıkları ortalama 70.000 aralığa bölünmüş oynarken bunları tamamladığınızda amp mode denen yere aktarıp burada kullanabiliyorsunuz.

 

Amp mode oyunun teknoloji kısmı diyebiliriz. Burada bir gitar müzik programında aradığınız her detay var. 80’den fazla amfi ve pedalı kullanabiliyoruz. Farklı amfiler seçip parametrelerini değiştirerek kendi sesimizi ayarlayabiliyoruz hatta amfinin önündeki mikrofon pozisyonlarıyla bile oynayabiliyoruz. Aynı anda 3 pedalı sisteme bağlayabiliyoruz. Bu pedalları amfinin ister önüne ister arkasına bağlamak mümkün. Kısacası burada tam bir efekt zinciri yaratabiliyorsunuz. Bu durumda ses sisteminiz amfiniz olmuş oluyor.
 

Seviye bir diyip geçme,öğrenmeden seçme:)
Rocksmith beni çok heyecanlandırdı: Gitar konusunda hayatım boyunca çok istekli olmam ama bir türlü beceremeyişimden kaynaklı olabilir. Bu işe başlamak isteyip de eğlenceli bir şekilde öğrenmek isteyenler için harika bir fırsat. Profesyonel gitaristler içinse hiç yaşanmamış bir deneyim; mutlaka denemeliler. Rocksmith’in askılar, farklı penalar gibi harika aksesuarları var ayrıca zamanla internetten indirilebilecek içerikleri de yolda. Artık evimde plastik gitarların yerine gerçek gitarlar duracak hatta beni gitarist sananlar bile olacaktır ama ben kendime GuitarGamer diyeceğim.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here