Ana sayfa Haber Uber ve Toyota otonom araç teknolojisi işbirliğine hız veriyor

Uber ve Toyota otonom araç teknolojisi işbirliğine hız veriyor

0

İş dünyasına yönelik haberler yayınlayan Japon gazete, Uber’in otomatik sürüş teknolojisinin Toyota’nın minivan modellerinin birinde kullanılmasını sağlayacak bir anlaşma için her iki firma da görüşmeler yürütüyorlar. Habere göre Uber’in CEO’su Dara Khrosrowshahi bu hafta Toyota’nın yöneticileriyle Amerika’da bir araya geldi. 

Kendi otonom sürüş fonksiyonlarını geliştiren Toyota, yeni sürüş teknolojilerinin piyasaya çabucak getirilmesini sağlamak üzere diğer firmalarla da iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. 

Toyota halihazırda taksicilik hizmetleri ve kendi kendine sürüş sistemleri konularında Uber ile ortaklıklar yürütüyor. 

Toyota’nın bir sözcüsü yaptığı açıklamada “Bir süredir Uber ile otomatik sürüş sistemleri konularında bilgi alışverişinde bulunuyoruz düzenli olarak” diyerek, mevcut ortaklığın ötesinde herhangi bir karar alınmadığını da sözlerine ekledi. 

Küresel çapta faaliyet gösteren otomobil üreticileri ve teknoloji firmaları otonom, talebe dayalı araç hizmetlerinin, büyük oranda şahsi araç sahipliğine dayanan geleneksel kişisel taşımacılık ticareti modelinin seyrini değiştirmeye başlamasıyla birlikte, otonom araç geliştirme konusunda rekabet halindeler. 

Alphabet firmasına ait Waymo ile otonom araç hizmetleri geliştirme konusunda rekabet halinde olan Uber, Amerika’da otonom araç testleri gerçekleştirirken, Volvo Cars ve Daimler AG ile otonom araçlar konusunda çalışmalar yapıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here