Ana sayfa Haber Uber, sistemini hackleyen 20 yaşındaki kişiye bilgileri silmesi için $100.000 ödedi!

Uber, sistemini hackleyen 20 yaşındaki kişiye bilgileri silmesi için $100.000 ödedi!

0

Uber logo

Geçen yıl Uber sistemlerinde meydana gelen devasa veri sızıntısının sorumlusu bulundu. Firma, sistemini kıran kişiye dava açıp hayatını karartmak yerine fidye ödedi, bilgileri sildiğinden emin oldu ve yüklü bir miktarda fidye ödedi.

Bu Kasım ayında 2016’da büyük bir hackin kurbanı olduğunu açıklayan Uber, 57 milyon sürücü ve müşterinin hassas bilgilerinin sızdırıldığını da açıklamasında belirtti. üzeri kapatılan hackte işlemi yapan kişiye firmanın açık bulma programı kapsamında 100bin dolarlık ödeme yapıldı. ödemenin kime yapıldığı ya da kim tarafından hangi yolla yapıldığı açıklanmadı. 

Rueters’tan yapılan açıklamaya göre, Uber, içeriği belirtilmemiş bir anlaşma ile birlikte hackera para ödedi. Sözleşmede kişinin daha fazla kötü eyleme kalkışmayacağına dair maddelerin bulunduğu tahmin ediliyor zira Uber’den gelen açıklamaya göre, annesiyle bir evde yaşayan hacker faturaları ödemeye yardım etmek için bu işleri yapıyormuş. Firmanın “merhametli” davranmasıyla birlikte kendilerine gelecekte daha fazla tehdit oluşturmayacak birini cezalandırmayı anlamlı bulmadıkları belirtildi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here