Ana sayfa Sektörden Uber Lite: 5MB’lık yeni, hafif Uber uygulaması

Uber Lite: 5MB’lık yeni, hafif Uber uygulaması

Yeni küçük uygulama Uber'i Asya'da kurtarabilecek mi?

0

Uber’in Asya kıtasında kalan son pazarı olan Hindistan’da kullanıcılar çoğunlukla yetersiz internet ve kapasitesiz telefonlardan şikayetçiler. Uber, bu pazarı kaybetmeyip rekabeti sürdürebilmek için yeni Uber Lite uygulamasını tanıttı. Uygulama, 5MB boyutu ve bazı durumlarda internetsiz de çalışabilmesi sayesinde bahsettiğimiz kullanıcıları mutlu edecektir.

Uber Lite ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunulacak.

İlk olarak Çin’de kullanıma sunulacak olan Uber Lite, daha sonra tüm dünyada indirmeye açılacak. Çin’de ve Güney-Doğu Asya’da tutunamayıp tüm varlıklarını yerel rakibi Didi’ye satan Uber, çabalarını Asya’daki son kalesine yönlendiriyor. Hindistan, 1,3 milyar nüfusuyla teknoloji firmaları için çok önemli bir pazar ve Uber de bu durumun farkında.

Uygulamanın özelliklerne gelecek olursak basitçe basitleştirilmiş bir Uber deneyimi diyebiliriz. Uygulama tahmin edeceğiniz üzere sadece Android ile uyumlu çünkü iPhone’lar zaten pahalı cihazlar. Bu sebeple uygulama amacıyla tam olarak karşıtlar diyebiliriz.

Uber Lite

Standart Uber uygulamasının 180MB boyutuna kıyasla inanılmaz küçültülmüş 5MB’lık Uber Lite, orjinal uygulamadaki gibi açılış ekranı haritasını kaldırıyor. Bu harita yerine çok daha basit bir arayüz geliyor. Yeni uygulamada opsiyonel olan haritalar, aslında çok da gerekli olmadıklarını gösteriyor çünkü aracınızı çağırıp haritadan nerede olduğunu izlemek dışında farklı şeyler yapabilirsiniz. Uygulamanın çekirdek deneyimleri diyebileceğimiz destek, aile içi paylaşım ya da ödeme paylaşımı gibi özellikler ise hala mevcut.

Hindistan’da dominant yerel araç paylaşım hizmeti Ola da aynı şekilde bir Lite uygulamaya sahip. Bu uygulama 1MB’lık boyutta geliyor ve aynı fonksiyonları sunuyor. Ola Lite geçtiğimiz Ocak ayında sunulmuştu ve hala yoğun olarak kullanılıyor.

Uber CEO’su tarafından bu yılın ilk aylarında yapılan açıklamada Hindistan’daki operasyonlar gelişerek devam ediyor denilmişti. Bu durum hala geçerli midir bilemiyoruz fakat Uber’in %20’lik hissedarı Softbank, Uber’in Asya’dan tamamen çekilerek Batı’daki çekirdek pazara odaklanması gerektiğini söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here