Ana sayfa Haber Uber”in Türkiye”deki kullanıcılarına ve şoförlerine ceza kesilecek!

Uber”in Türkiye”deki kullanıcılarına ve şoförlerine ceza kesilecek!

0

Akıllı telefon uygulaması üzerinden araç çağırma hizmeti veren ve bir süredir İstanbul”da da çalışmaya başlayan Uber, yakın zaman içerisinde sürücüsüz otomobil servislerini de test etmeye başlamıştı. Ancak Uber’in yenilikçiliği, sistemin sorgulanmasına yol açtı. Şirket, yasal mevzuata uygun çalıştıklarını ileri sürerken, Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber”le ilgili tüm illere talimat göndererek “korsan taşımacılık” yapmak suçundan ceza kesilmesini istedi.

Talimata göre, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber sürücüsü araç sahibi değilse sadece ceza kesilecek. Ceza, ilk yakalamada 2 bin 532, ikincide ise 4 bin 220 TL”ye çıkıyor. Eğer yolcuyu taşıyan sürücü araç sahibi ise trafik cezası dışında araç 60 gün bağlanacak. Yani, bildiğiniz ‘korsan taksi’ cezaları uygulanıyor. Bunun yanısıra yolcuya da ceza kesileceği belirtilirken; kişi başı 280 TL civarında bir cezası olacak. Aslında Hürriyet’in haberine göre geçtiğimiz hafta bir Uber yolcusuna ceza kesilmiş ancak bunu firma karşılamış.

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksicilerin bu uygulamadan rahatsız olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor. Uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor.

Buna karşın;  Uber Genel Merkezi, “İstanbul”daki UberXL araçlarımızda Ulaştırma Bakanlığı”ndan ve İstanbul Belediyesi”nden gerekli belgeler temin edildi ve vergimizi vererek çalışıyoruz. Gerekli belgelere (D2) sahip olduğumuz için korsan diye tabir edilen yasadışı taşımacılık unsurlarına uygulanan cezalar bize uygulanmamalı” açıklamasını yaptı.

Kanunun farklı şekillerde yorumlanması yenilikçi teknolojilerin önünü kapatıyor. Amerika”da New York, San Francisco, Los Angeles, Fransa”da Paris Uber”in en yaygın olarak kullanıldığı şehirlerden. Uber, ulaşım teknolojisiyle şehirlere katkı sağlamak için bütün dünyada bakanlıklar ve belediyeler ile el ele çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here