Ana sayfa Haber Uber e-bisikletler Otomobil Kullanımını Ciddi Oranda Düşürdü

Uber e-bisikletler Otomobil Kullanımını Ciddi Oranda Düşürdü

1

Amerika’da kalabalık şehirlerde pilot proje olarak başlatılan elektrikli bisiklet paylaşım hizmeti, insanlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Ortaya çıkan raporlara göre Uber e-bisiklet kullanıcıları çoğu zaman bir daha arabaya binmiyor. Bu durumdan ne Uber ne de şehir sakinleri şikayetçi değil, aksine gayet mutlular.

Kendi işine balta vuran firma, yaptığı açıklamalarda “bu durumdan daha mutlu olamazdık” şeklinde sözler kullanıyor.

Bu konuda şehirde yaşayanlar da kendilerini mutlu hissediyorlar. Yeni hizmet araç paylaşımının trafikteki negatif etkisini ortadan kaldırıyor ve karbon salınımını azaltıyor, hatta sıfırlıyor.

Şubat ayında kullanıcılarına Jump adlı kategoride bisiklet kiralama hizmeti sunmaya başlayan Uber, Temmuz ayında bu alanda %15’lik bir artış raporladı. Bu artışın etkisi otomobil ve SUV hizmetlerindeki %10’luk düşüşte kendisini gösterdi.

Araçlardan uzaklaşma en çok hafta içi saat sabah 8 ile akşam 6 civarında gerçekleşti. Bu saatler bildiğiniz üzere trafiğin en yoğun olduğu zamanlar. Kullanıcılar bisiklet kiralama hizmetine yönelerek trafik kilidinden kendilerini kurtardılar.

Nisan ayında bisiklet paylaşım şirketi Jump’ı satın alarak bünyesine katan Uber, beş farklı şehirde daha benzer sonuçlar bekliyor. Bu beş şehirde de hükümet sokakta ne kadar bisiklet kiralanabileceğini kısıtlıyor. Uber, bu şehirlerin zaman içinde başarıyı görerek kurallarını yumuşatacağını düşünüyor.

Elektrikli ya da elektriksiz, bisiklet paylaşımında büyük bir potansiyel gören tek firma Uber değil. En büyük rakibi Lyft de aynı şekilde geçen ay Motivate adlı firmayı bünyesine katmıştı.

Daha önce Chicago ve Washington D.C. ulaşım departmanlarında çalışan Gabe Klein, bu tür paylaşım hizmetlerinin potansiyelini ilk kez kendisi kullandığında fark ettiğini ifade ediyor. Açıklamasına şöyle devam ediyor: “İnsanlar araçların çok daha küçük, çok daha basit ve elektrikli olacağını fark ediyor.” ve ekliyor: “1-2 kilometrelik bir yolculuk için kimsenin bir GMC Suburban’a ihtiyacı yok.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here