Ana sayfa İnternet Twitter”ı karıştıran hacker konuştu

Twitter”ı karıştıran hacker konuştu

0

Twitter”ı spam yayar hale getiren Norveçli, niyetinin kötü olmadığını söyledi.

Bir javascript kodunu tweet ederek binlerce kişiyi etkileyen bir spam sorunu yaratan hacker, uzun bir süre Twitter”ın çalışmasını engelledi.
Twitter”a giren bir kişi arkadaşlarından gelen bu kodun üzerine gelse bile bir mouseover program devreye giriyor ve otomatik olarak bu kodu başkalarına yaymaya devam ediyordu. Bu kod yayılarak tüm kullanıcıları etkileyen bir spam ağına dönüştü. Bu kodu yazan kişi Norveçli bilgisayar programcısı Magnus Holm, New York Times”a konuştu. Amacının spam yaymak olmadığını belirten Holm “Sadece böyle bir kod yazmak mümkün mü görmek istedim. Açıkcası çok kolay olduğunu görünce de biraz şaşırdım. Kodu yaymamdaki sebep bunun kolayca silinebilir olmasıydı. Herkes tweet”lediği solucanı siler diye düşündüm” dedi.

Fakat durumun farkına varan kötü amaçlı kişiler kod üzerinde bazı değişiklikler yaparak kullanıcıları bazı internet sitelerine yönlerdirdi. Bazı kullanıcılar kendilerini porno sitelerinde buldu.

Ayrıca bu virüsten Obama”nın basın danışmanı Robert Gibbs bile etkilendi. Gibbs”in hesabından yayılan spam, kısa bir süre içinde 200,000 kişiye ulaştı. Justin Bieber da yaklaşık 24 saat tweet”leyemedi. Twitter ekibi sorunu çözdü ve bu güvenlik açığını yamandığnı açıkladı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here