Ana sayfa İnternet Twitter”ı etkili kullanma rehberi

Twitter”ı etkili kullanma rehberi

0

Sosyal ağın bir parçası olmak istemez misiniz?

Günümüzde iletişim kelimesinin anlamında birtakım değişiklikler mevcut. Bilgi toplumunun gereksinimleri doğrultusunda iletişim seçenekleri çok daha geniş bir yelpazeyi kapsıyor ve iletişim hızı da aynı oranla artıyor. Twitter, dünya çapındaki iletişim ağının çok önemli bir parçası haline geldi. Facebook ile birlikte dünyanın en popüler sosyal ağ sitesi Twitter, bir internet sitesinden çok daha fazlasını içeriyor.
Mobil kullanımıyla birlikte popülerliğini de arttıran Twitter ağının önemli bir parçası olmak istemez misiniz? Twitter’ı daha etkin bir şekilde kullanmayı öğrenerek, kendi sosyal ağınızı oluşturun, binlerce kişiye hitap etme imkanına sahip olun. Sizin için bu yöntemleri araştırdık ve yazdık.

Technotoday’i Twitterdan takip etmek için burayı tıklayın.

>>>>>

 

 

İlk adım
Twitter’a üye olmak son derece basit bir iş. Ad-Soyad, E-posta, Şifre ve Kullanıcı Adı bilgilerini girdikten sonra “Hesabımı oluştur” butonuna basmanız yeterli. Bu aşamadan sonra size sadece Twitter’ınızı kişiselleştirmek ve tweet (Twitter dilinde ileti) yazmak kalıyor. Kullanıcı adınızı özenle seçmenizi tavsiye ediyoruz. Zira buradaki kullanıcı adınız, bir nevi sizin sahne adınız olarak akıllarda yer edecek. Bu açıdan akılda kalıcı, ayırt edici ve bahsi geçtiğinde sizin olduğunuzu belli eden bir isim seçmenizde fayda var. Kullanıcı adı, sosyal ağların bir parçası olmak için ilk adım denilebilir. Asıl iş, Twitter’da yazacağınız tweet’lerde ve izleyeceğiniz stratejilerde yatıyor.
Retweet almaya çalışın
Twitter’a yazdığınız tweet’lerin, yine sizin adınıza başkalarının profilinde de yer almasına retweet deniliyor. Yazdığınız bir tweet çok beğenilirse, bir başka kullanıcı tarafından retweet (RT) edilerek, bir anlamda “Bakın bu kullanıcı şöyle bir tweet yazdı” denilmiş oluyor. Bu da sizin popülerliğinizi artırabilecek en önemli etkenlerden birisidir. Ne kadar çok RT, o kadar fazla takipçi demek. Tweet’lerinizin sürekli başkaları tarafından RT edilmesi, sizin takip edilmek istendiğinizi gösterir. Ayrıca siz de önemli bulduğunuz tweet’leri RT ederek, bir nevi dayanışma içerisinde yer almanızı sağlayabilirsiniz.

>>>>>
 

 

 

Favori tweet’ler
En az, yazdığınız tweet’lerin RT edilmesi kadar önemli bir diğer etken de tweet’lerinizin diğer Twitter kullanıcıları tarafından favorilere eklenmesidir. Zira birçok Twitter kullanıcısı, popüler Twitter kullanıcılarının favori tweet’leri listelerine bakıyor ve buralardan kendilerine takip edecek kullanıcı arıyor. Eğer tweet’leriniz bol bol favorilere eklenirse, o halde zamanla takipçi sayınız da artacak demektir.
 
Listelere dahil olun
Twitter’da kullanıcı listeleri oluşturabilmek mümkün. örneğin sektörünüzün önemli isimleriyle birlikte, medyatik isimleri, arkadaşlarınızı ve Twitter ünlülerini takip ediyorsanız, anasayfanızda bunları kategoriler halinde listelemek isteyebilirsiniz. Listeler işte burada devreye giriyor ve size kullanıcıları listeleme imkanı sağlıyor. Bu listeler, herhangi bir internet kullanıcısı tarafından da takibe alınabiliyor. Siz de diğer Twitter kullanıcılarının bu listelerine girmeyi başarırsanız, takip edilme ihtimaliniz artacaktır.

>>>>>
 

 

 

Gündemi takip edin
Twitter’da “Gündem” adıyla yer alan bir bölüm bulunuyor. İngilizce ismiyle “Trending Topics” olan bu bölüm, o esnada Twitter’da en çok konuşulan konuları listeler. Kimi gündem maddeleri # ile başlar. Bunlara hashtag denir. Gündeme, o esnada tüm dünya çapında konuşulan bir haberden tutun da, o gün içerisinde popüler olmuş bir Twitter etiketi de girebiliyor. Tek tıklamayla gerçek zamanlı olarak dünya çapında tüm yazılanları görüntüleyebiliyorsunuz. Gündem ile ilgili bir tweet yazdığınızda ya da bir hashtag’i kullandığınızda, diğer kullanıcılar gündemi takip ederken sizin tweet’lerinize rastlayacaktır. Hem de Twitter’ın gündemi değiştirebilecek potansiyel sosyal medya gücüne katkıda bulunmuş olursunuz. Bu sayede sosyal ağın içerisinde daha etkili bir şekilde dahil olmakla birlikte, daha fazla takipçi kazanmış olacaksınız.
 

Twitter’ın en ünlüsü CeriLevis’a sorduk, bizim için cevapladı:

Technotoday: Twitter’dan nasıl haberiniz oldu? Ne zamandır Twitter kullanıyorsunuz?

CeriLevis: Arkadaşlarım sayesinde haberim oldu. Aşağı yukarı 1 yıldır Twitter kullanıyorum.
 

T: Yazdığınız yazıların bu denli takipçi toplayacağını tahmin ediyor muydunuz?

C: Açıkçası, hiç düşünmemiştim bu kadar takip edileceğimi. Bir tahmin yapmamıştım yani.
 

T:  Twitter sosyal hayatınızı ne kadar değiştirdi?

 

C:  Pek değiştirmedi aslında. Sadece takipçi sayısı arttıkça gereksiz bir sorumluluk kaplıyor insanı ve atacağın tweet’ler için daha fazla düşünüyorsun. Bu da zaman alabiliyor.
 

T:  Twitter başta olmak üzere sosyal ağ sitelerinin firmalar tarafından pazarlama stratejisi olarak kullanılması hakkında neler düşünüyorsunuz? Firmalardan size buna benzer reklam talepleri geliyor mu?

C: Akıllıca bir taktik. Günümüzde şart bence. Bana da böyle teklifler geliyor tabii ki, benim tarzıma uyan reklam tekliflerini kabul ediyorum.
 

T: Türk kullanıcılarının Twitter kullanımını nasıl değerlendiriyorsunuz?
C: Bu konuda otorite olmamakla beraber beğeniyorum… Ciddiye almaya gerek yok bence burada olanları. Gülelim eğlenelim işte…
 

UZMAN GöRüŞü: Daha çok takipçi edinmek için Twitter’a yazmak yerine, daha özgün bir tarz izlemeyi tercih edin. Bir şeylere dikkat etmek insanın yaratıcılığını olumsuz yönde etkileyebilir. Şahsen ben özgün olan, bir tarzı ortaya koyan ve suya sabuna dokunan insanları daha bir severek takip ediyorum…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here