Ana sayfa İnternet Twitter’da ‘Nitelikli Fenomen’ Olmanın Yolları

Twitter’da ‘Nitelikli Fenomen’ Olmanın Yolları

0

Eğer sosyal ağlara yönelik yapılan araştırmaları takip ediyorsanız, Twitter“ı yoğun biçimde kullanan kişilerin açık ara en büyük sorununun yeteri kadar takipçi sayısına sahip olmamaları olduğunu da biliyorsunuzdur. ünlü simalar -bilinirliklerinden ötürü- hiç bir çaba göstermeden onbinlerce kişi tarafından takip edilirken, tanınmayan kişilerin Twitter”da takipçi sayısını binli hatta yüzlü kişilere çıkarması için bile oldukça ciddi ve sistematik bir çaba göstermeleri gerekiyor.
Araştırmalara göre her ne kadar Twitter“ı sömüren, yani paylaşımlardan faydalanıp kendileri hiç bir şey paylaşmayan- kullanıcılar genel kullanıcı sayısının çoğunluğunu oluştursa da yine de fikirlerini yaymak için olsun, iş hayatlarına dolaylı yoldan katkı sağlamak için olsun, nitelikli insanlar tanımak için olsun ve tabii ki gelişmeleri anı anına takip edebilmek için olsun kullanan da son derece kalabalık bir kitle mevcut. İşte biz de hazırladığımız bu rehber dahilinde, verimli ve paylaşımcı Twitter kullanıcılarını gözönüne alarak nitelikli takipçi sayınızı nasıl arttırabileceğinizin yollarını göstereceğiz. 

 

tweet

 

İşin Hilesine Kaçmayın! 
Evet; ilk dikkat etmeniz gereken nokta, işin hilesinden hurdasından olabildiğince uzak durmanız. çünkü eğer nitelik peşinde koşuyorsak, niceliğin asla bir anda gelmeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Biz öncelikle işimizi iyi yapacağız, kaliteli paylaşımlarda bulunacağız ve takipçi sayımız da buna paralel “kalıcı” biçimde artış gösterecek.çünkü emin olun, parayla takipçi satın alma, tarayıcı eklentileri üzerinden hilelere başvurma, başkalarının takipçi listesini kopyalama, script kodları ile takipçi çekme, trollük yapma yahut da Viral reklam yöntemlerine başvurma gibi yöntemlerin hiçbirisine girmeden sadece “kalitenizi konuşturarak” fenomen olabilmeniz mümkün.Hile yoluyla kazanılan takipçinin asla size başarı ölçütü olmadığını, dahası hemen hepsinin “bugün var yarın yok” sınıfında yer aldığını unutmayın.
-Hesabınıza özen Gösterin
Bir diğer önemli adım da bu. Güvenli ve etik hesabınızı kullanın. Profilinizi,resminizi ve arka planınızı zaman zaman güncelleyin. Profil bilgileriniz mutlaka doğru olsun. Arka plan seçiminize dikkat edin. Eğer varsa başarılı gönderilerinizi biyografinize ekleyin.
-Tanıtımınızı aksatmayın
Diğer sosyal ağ profillerinizde de Twitter adresinizin linkini paylaşın. örneğin bir blogunuz varsa yahut profesyonel olarak bir yerlerde yazıyorsanız Twitter ile bu alanlar arasında devamlı paslaşın, bir siteniz varsa Twitter aracı ekleyin. Yahut mesela bir firmanın satış sonrası destek ekibinde iseniz, Twitter profilinizi müşteri hizmetleri birimi olarak kullanırsanız hem geri bildirimlere kolayca ulaşır hem de müşterilerinize yardımcı olabilirsiniz. Sizin yapıcı tutumunuz da müşterilerinizin gözünde olumlu marka etkisi yaratacaktır. örnekleri çoğaltmak tabii ki mümkün ama temelde yapmanız gereken şey hep aynı.
-Sabırlı Olun
Hayatımızın diğer tüm alanlarında olduğu gibi Twitter”da da sabırlı olmamız her şeyin başı. Göndermiş olmak için tweet atmak bize ne kısa ne de uzun vadede hiçbir getiri sağlamaz.
-İstikrarlı Olun
Bir günde 10 tweet atıp da sonraki 10 gün hiçbir gönderide bulunmamak yerine her gün düzenli bir biçimde 1 tweet atın ki daima gözönünde kalabilin. Malum Twitter gibi hem devasa hem de karmakarışık bir ortamda unutulmak sadece bir an meselesidir.
-Takip Edeni Takip Edin
Takipçi kazanmanın en basit ve en kolay yolu budur. Sizi takip edenleri siz de takip edin. Belki bunların arasında çok sayıda takip etmek istemediğiniz kişi olabileceği için ilk başlarda size zor gelebilir bu durum ama zaman geçtikçe ve takipçileriniz sizin nitelikli paylaşımlarınızı gördükçe siz de yavaş yavaş elemelere başlarsınız.
Retweetleyin
Retweetlemek Twitter“ın en önemli takipçi parametrelerinden birisi. Tabii burada önemli olan hangi içerikleri retweetlediğiniz. Gereksiz, alakasız retweetler size bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir. Sadece önemli ve kaliteli içerikleri retweetleyin. Temel kriteriniz ise takipçilerinizin ihtiyacı, merakı ve ilgi alanları olsun. Diğer yandan siz de mümkün olduğunca retweet edilmeye uygun masajlar yazın.
-Fenomenleri örnek Alın
çok fazla takipçisi olan kişilerin nasıl tweet”ler gönderdiklerine dikkat edin ve siz de onlar gibi tweet yollayın. Kimleri takip edeceğiniz size kalmış ama bizim tavsiyemiz öncelikli olarak kendi alanınızdaki başarılı isimlere bakmanız. 
-Gündemi Takip Edin
Twitter gibi her an kesintisiz biçimde akış halinde olan bir mecrada, bir diğer mutlaka yapmanız gereken şey de gündemi devamlı takip etmek ve buna yönelik paylaşımlar da bulunmak. Her ne kadar bu ciddi bir uğraş gerektiren ve zaman alan bir eylem olsa da size geri dönüşümü kesinlikle bu çabanıza değecektir. Artık ilgi alanınız yahut mesleğiniz ne ise ona uygun paylaşacağınız son dakika haberleri, beklenen gelişmeler yahut makale ve raporlardan beslemeler muhakkak takipçileriniz tarafından fark edilecektir.
Erken Kalkan Yol Alır 
Eğer retweetin kaynağı olmak istiyorsanız sadece gündemi takip etmeniz de yetmez. Gündemi an be an ve kaynağından takip etmeniz gerekecektir. Yani örneğin teknoloji alanındaysanız Amerika ve çin gibi teknolojinin nabzının attığı yerlerin saatine göre yaşayacaksınız ki gelişmeleri ilk haber verenlerden birisi olmayı başarabilin. Unutmayın ki, tek bir önemli gelişmenin ilk kaynaklarından birisi olabilmek bile size en az onlarca takipçi kazandıracaktır.    
 

MUHAKKAK…
Facebook, Friendfeed veya Linkedin gibi Twitter ile entegre diğer sosyal ağlarda da bulunun.
Güncel konularda (yapıcı yönde) sosyal mesajlar verin.
Mention”lara cevap verin.
Retweet edilecek mesajlar yazın.
Hashtag kullanın.
Soru sorun, fikir alın.
Takipte çeşitlilik sağlayın.
ASLA…
Antipatik olmayın.
Fanatik yorumlar yapmayın.
Size birşey kazandırmayacak konulara müdahil olmayın.
Sürekli karamsar tablolar çizmeyin.
Yazı yazmadan, sadece fotoğraf veya bağlantı paylaşımı yapmayın.
Kısaltmalara mümkün olduğunca yönelmeyin.
Takipçilerinizi ihmal etmeyin.

 

twitter

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here