Ana sayfa Makale Twitter’da 2017 Trendleri

Twitter’da 2017 Trendleri

0

2017 nasıl geçti? Twitter’a sorarsanız, bedava tavuk parçaları, başkanlar ve felaketlerle dolu. Twitter geçtiğimiz günlerde 2017 yılı için atılan en önemli tweet”leri, silinen mesajları, kullanıcı adlarını, ünlüleri, dünya liderlerini, canlı yayınları ve daha fazlasını paylaştı. Listede felaketlerin ardından birkaç kalp sıcaklığı sunan tweet”ler varken (bir yıl boyunca bedava tavuk parçaları almak için üç milyon kadar yeniden tweet atan ve Beyonce’nin hamileliğini duyuran adamlar gibi), siyasal tweet”ler son bir yıldır sosyal medya platformu üzerinde tartışmaların büyük bir kısmını oluşturdu. 

Bu olumlu nottan yola çıkarak baktığımızda, yılın en çok yeniden tweet”lenen notu, Wendy”s”e bir yıl ücretsiz tavuk parçaları almak için ne kadar tweet”i yeniden göndermek zorunda olduğunu sorduktan sonra Carter Wilkerson”dan geldi. Fast-food zinciri 18 milyon demişti, ancak 3.6 milyonu aştıktan sonra çabası için hâlâ ücretsiz tavuk parçaları veriyor.

 

En beğenilen tweet, Charlottesville, Virginia’daki faşistler ve anti-faşistler arasındaki protesto gösterilerinin kanlı bitmesi sonrası eski Başkan Barack Obama’nın Nelson Mandela”nn sözünü kullandığı tweet oldu. (Twitter,faşist gösterilerin düzenlenmesinde kullanıma izin verdiği  için eleştirilerle de karşılaştı). Tweet 2017’de sadece popüler olmadı – en çok beğenilen tweet haline de geldi, 4.6 milyondan fazla beğeni aldı ve 1.7 milyon kişi tarafından yeniden tweet’lendi.

 

Politika, ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili listenin yarısı ile, platformun ilk on “aktivizm hashtag” listesinde önemli bir yer tutuyordu. Bu da, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Donald Trump”ı platformu önceki liderlerden daha fazla kullanma eğiliminde olan politikacı yaptı. #MakeAmericaGreatAgain ve terim kısaltmasının takipçileri ikinci sırayı alırken #Resist ve #Resistance birlikte liste başı oldular. #ImpeachTrump ve #TrumpTrain üçüncü ve dördüncü sıraları alırken, #NotMyPresident altıncı sıradaydı. Başkan Trump”ın göreve başlaması Twitter’da bu yıl ve platformun tüm geçmişinde en çok izlenen canlı yayın oldu.

 

#BlackLivesMatter, #NoDAPL ile birlikte ikinci yılda da hashtag listesinde yer aldılar. Bu arada #TakeAKnee ve #BoycottNFL, en çok kullanılan aktivizm hashtag”ları arasında dokuzuncu ve onuncu sırada yer aldı. Twitter, sayıları paylaşmazken, #MeToo bu listeye girmedi, ancak Time dergisinin Yılın Kişisi’nin bir parçası olan 1.8 milyondan fazla tweet’i içeren bir etiket.

Twitter’ın kısa ve tatlı anlık yapısı da spor ve eğlenceyle ilgili yorum yapma imkânı veriyor. Miss Universe televizyon yayını, yılın en fazla tweet atılan saatiydi ve Super Bowl LI’ın finali en çok tweet atılan an oldu. 2017 Billboard Müzik ödülleri de, kısmen Güney Koreli BTS grubundan dolayı büyük bir küresel ilgi gördü ve bu grup aynı zamanda platformun en çok tweet”lenen şöhreti ve müzisyenleri oldular.

 

Game of Thrones, platformun en çok tweet edilen ABD TV şovu iken, Stranger Things ise en çok tweet”lenen internet dizisi oldu. Wonder Woman, tweet hacmi olarak zirvedeki filmdi.

En popüler Twitter mesajları, diğer sosyal ağlardaki 2017 eğilimleriyle de biraz örtüşüyor. #WomensMarch, 2017 yılında beşinci en popüler aktivizm hashtag”ı iken. ayrıca Facebook’ta yılın en büyük etkinliği olarak gösterildi. Penn State IFC’nin her retweet için $0,15 vaat ettiği Harvey Kasırgası tweet”i, 1.6 milyon ile yılın en çok retweet”lenen ikinci tweet”i olurken,  doğal felaket Facebook’ta yılın ağdaki en büyük fon kaynağı oldu. Ariana Grande’nin Las Vegas konserinde izleyicilerin üzerine ateş açılmasından sonra attığı tweet, dünyanın dört bir tarafından yeniden tweetlenen dördüncü tweet olurken, aynı trajedi için düzenlenen bir yardım konseri de Facebook’ta en çok izlenen canlı yayın oldu.

 

Beyonce’nin hamilelik açıklaması, bu yıl Twitter’da en çok paylaşılan ikinci an oldu. İlgili haberlerde, hamilelik fotoğrafı da Instagram’ın en çok beğeni alan fotoğrafı oldu

Bazı tweet”ler Twitter kullanıcılarının zorlu bir yıl geçirdiğini gösterirken, 2017 platforma çeşitli zorluklar getirdi. #WomenBoycottTwitter, şirketin platformda tacizin önüne geçmek için çalışmasını teşvik ederken, ABD’de yapılan Kongre seçimlerine Rusya”nın müdahalesi ile ilgili verilerin yayınlanmasının ardından, siyasi reklamlar için platform yeni düzenlemeler getirdi. Bu yıl yeni özellikler de kötü değildi – Twitter, standardını kırdı ve tweet’ler için karakter sınırını iki katına çıkardı ve ayrıca Explore sekmesini kullanıma sundu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here